BRATISLAVA. Návrh zákona o rokovacom poriadku a návrh novely zákona o priestupkoch a o cestnej premávke. Tieto témy budú majú v utorok poslanci NR SR na stole v rokovacej sále parlamentu, kde pokračuje deviata schôdza.
Stanovenie rečníckeho času
O návrhu nového rokovacieho poriadku Národnej rady SR rokujú poslanci už štvrtý deň. Opoziční poslanci majú výhrady k stanoveniu maximálneho rečníckeho času, ktorý by však museli dodržiavať iba poslanci NR SR, zatiaľ čo vládni predstavitelia či šéf NR SR a podpredsedovia parlamentu by takéto obmedzenie nemali.
„Andrej Danko je predsedom len koaličných poslancov. Opozičným poslancom vypína mikrofóny a od zvolenia do funkcie ich len znevažuje a nadáva im. O podobnosti s inými krajinami sa v jeho prípade nedá hovoriť,“ povedala v pondelok poslankyňa z OľaNO-NOVA Veronika Remišová.
Podľa nej zákaz nahrávania či fotografovania v rokovacej sále je obmedzenie práva občanov na informácie.
V parlamente by sa dnes mali zaoberať aj návrhom zákona poslancov zo strany Most-Híd.
Číž: Zmenu potrebujeme kvôli jedincom
"Nebojím sa povedať, že zmenu Rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR potrebujeme iba kvôli niektorým jedincom v parlamente," vyhlásil poslanec Miroslav Číž (Smer) v rámci pokračujúcej rozpravy ku koaličnému návrhu zmeny rokovacieho poriadku.
Opozičný poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) Číža upozornil, že poslanci sa majú po prijatí novely rokovacieho poriadku so svojím vystúpením v rozprave zmestiť do 20 minút, ale Číž rečnil 48 minút. "Mne to nevadilo, bolo to zaujímavé vystúpenie. Nám ide len o to, aby bol rovnaký meter, teda ak 20 minút, tak pre všetkých a nie, že vláda a vedenie parlamentu budú mať neobmedzený čas," povedal Krajniak.
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka je presvedčený, že Číž narábal s faktami účelovo a prispôsobil ich sebe. "Tento rokovací priadok neprinesie viac kultúry a dôstojnosti do parlamentu. Problém, prečo tu nie je taká atmosféra, je bezbrehé rozkrádanie verejných financií, vážne zlyhania ministrov či vyjadrenia a praktiky predsedu parlamentu, pri ktorých by takíto ľudia v západných demokraciách dávno utekali preč," uzavrel Vašečka.

Pol promile alkoholu v krvi
Poslanci Tibor Bastrnák a Gábor Gál navrhujú, aby cyklisti mohli jazdiť na bicykli v zastavanom území obce alebo na cestičke pre cyklistov s 0,5 promile alkoholu v krvi.
"Návrh zákona má za cieľ zmeniť právnym poriadkom ustanovenú nulovú toleranciu alkoholu v cestnej premávke pre cyklistov, ktorí jazdia v zastavenom území obce alebo na cestičke pre cyklistov. Návrh by zavádzal zákonom taxatívne stanovenú mieru povolenia jazdiť na bicykli s takým množstvom alkoholu v krvi, aby nedošlo k zvýšeniu ohrozenia života či zdravia seba alebo spoluobčanov," vysvetľujú poslanci s tým, že pojem „pod vplyvom alkoholu“ nepoužili, lebo sú presvedčení o tom, že nimi určený limit alkoholu v organizme človeka ešte nespôsobuje to, aby dotyčná osoba bola pod jeho vplyvom.
Podľa nich také množstvo alkoholu takmer neovplyvní psychické, senzorické a motorické funkcie u cyklistu, čiže nebude to mať vplyv na bezpečnosť cestnej premávky.
Gál a Bastrnák majú podporu aj u odbornej verejnosti.
"Zo súdnolekárskeho hľadiska je nulová tolerancia alkoholu v organizme problematická, lebo predpokladá, že osoba, ktorá nepožila alkoholické nápoje, má vo svojej krvi, resp. v dychu, nulovú koncentráciu etanolu. Uvedený predpoklad je však zo súdno-lekárskeho hľadiska nepravdivý," dopĺňajú s tým, že etanol je prirodzenou súčasťou ľudského metabolizmu.