KOŠICE. V rámci inovácie svojich programov pôsobenia na deti a mládež zo segregovaných rómskych komunít rozširuje ETP Slovensko od októbra tohto roku svoj Mentorský program o online mentoring s názvom Schopné deti. TASR o tom informovala PR manažérka ETP Slovensko Beáta Hybáčková.
Cieľom je nájsť deťom, ktoré už preukázali svoje schopnosti pod vedením miestneho mentora v komunitnom centre, ďalšieho mentora zo vzdialenejších lokalít, najmä z miest, kde sú sústredené kvalitné stredné a vysoké školy.

"Hlavnou ideou rozšíreného mentoringu je posmeliť deti z komunít, aby sa perspektívne nebáli odísť študovať aj do vzdialenejších miest a už dopredu si v nich našli kamarátov," vysvetlil Peter Gomolák z ETP Slovensko.
Do nového programu ETP zapája sto detí od sedem do 20 rokov, ktoré dlhodobo navštevujú komunitné centrá ETP v Rankovciach, Starej Ľubovni-Podsadku a Veľkej Ide.
“Priateľský vzťah mentora a chránenca obidvoch obohatí, prispeje k porozumeniu medzi kultúrami majority a vylúčenej minority, a tým k ich zblíženiu.
„
Schopné deti
Mentori v programe Schopné deti budú so svojimi chránencami v častom online kontakte a dvakrát do roka sa osobne stretnú v spoločných táboroch, ktoré sú súčasťou nového programu.
"Online mentori, ktorých v tomto období hľadáme, sú dobrovoľníci - ľudia so stredoškolským alebo vysokoškolským vzdelaním alebo študenti stredných a vysokých škôl. Veková hranica nie je dôležitá. Okrem toho, že majú prajnú a priateľskú povahu, musia byť bez predsudkov a k svojim chránencom pristupovať s porozumením," uviedol Gomolák.
Viac informácií bude zverejnených na webstránke schopnedeti.sk, ktorú ETP onedlho spustí.
Hľadajú mentorov
"Na novej stránke bude možnosť prihlásiť sa do programu a tiež dotazník pre záujemcov o mentorstvo. V tomto období rozbieha ETP Slovensko kampaň Schopné deti, v ktorej sa záujemcom o mentorstvo prihovárajú osobnosti z rôznych oblastí spoločenského života," priblížil Gomolák.
V rámci doterajšieho Mentorského programu ETP zaznamenali podľa jeho slov veľmi sľubné výsledky.
"Až 59 zo 105 chránencov, ktorí dovŕšili vek ukončenia povinnej školskej dochádzky v školských rokoch 2012/2013 až 2015/2016 pokračujú v štúdiu na strednej škole alebo strednú školu ukončili," uviedol Gomolák.
Pre porovnanie dodal, že podľa správy FRA s názvom Roma survey - Data in focus Education: the situation of Roma in 11 EU Member States z roku 2014, iba 16 percent Rómov na Slovensku má stredoškolské vzdelanie.