BRATISLAVA. Prezident SR Andrej Kiska podpísal v utorok 13. septembra dva zákony - zákon o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky a zákon o zbore väzenskej a justičnej stráže.
Agentúru SITA o tom informovala Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR. Obe legislatívne normy schválili poslanci Národnej rady SR 8. septembra.
Už nebudú porušovať zákon
Novela Zákona o nahlasovaní pobytu v zahraničí a registri obyvateľov bola prvým návrhom z dielne opozičnej strany, ktorý prešiel v tomto volebnom období. Zmenu zákona navrhla strana Sloboda a Solidarita (SaS).
Jej podstatou je, že nahlasovanie pobytu v zahraničí dlhšieho ako 90 dní sa stáva dobrovoľným. Súčasná podoba zákona bola podľa liberálov protiústavná, keďže stanovuje povinnosť hlásiť ohlasovni pobytu trvalý pobyt, prechodný pobyt a pobyt v zahraničí dlhší ako 90 dní, čím podľa nich zasahuje do základných práv a slobôd.
Novela zákona o hlásení pobytu občanov neruší inštitút prechodného pobytu ani hlásenie pobytu v zahraničí. Mení však ich charakter z povinnosti občana hlásiť prechodný pobyt a pobyt v zahraničí na dlhšie ako 90 dní na právo občana.
Neohlásením pobytu by sa už občania nedopúšťali priestupku a nehrozila by im za takéto konanie sankcia v podobe pokuty. Úrady budú vo vzťahu k takýmto občanom evidovať iba adresu ich trvalého pobytu.
Tí občania, ktorí budú chcieť, aby úrady o nich evidovali aj takéto informácie, budú aj naďalej môcť prechodný pobyt v rámci Slovenskej republiky či v zahraničí úradom ohlásiť.
A úrady budú povinné tieto informácie vo vzťahu k nim evidovať. Zmeny nadobudnú účinnosť dňom vyhlásenia novely zákona v Zbierke zákonov SR.
Zmenila svoju adresu
Novela zákona o Zbore väzenskej a justičnej stráže upravuje zaistenie ochrany a poriadku v objektoch Súdnej rady SR.
Zabezpečovať to budú príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Dôvodom pre zmenu, ktorú navrhol poslanec za Most-Híd Gábor Gál, je fakt, že Súdna rada SR sa oddelila od Najvyššieho súdu SR, a to nielen po právnej stránke, ale aj fakticky.
Súdna rada totiž už nebude sídliť v objekte Ministerstva spravodlivosti SR, respektíve Najvyššieho súdu SR, v ktorých ochranu a poriadok zabezpečujú príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Súdna rada sa v máji presťahovala zo Župného námestia do Miestodržiteľského paláca na Hlavnom námestí v Bratislave. Prvé zasadnutie súdnej rady v nových priestoroch sa uskutočnilo 31. mája. Novelizovaný zákon začne platiť 1. októbra.