BRATISLAVA. Poslanci Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť v stredu o kauze resocializačného centra Čistý deň v Galante nerokovali. Za program mimoriadneho zasadnutia, ktoré iniciovali opoziční poslanci, nezahlasovali koaliční členovia výboru, ktorí majú väčšinu.
Hrnko štátu verí
Opozícia chcela na výbore hovoriť o postupe polície vo veci medializovaného prípadu údajného pohlavného zneužívania, ako aj verbálneho a fyzického šikanovania maloletých osôb v resocializačnom zariadení.
Podľa predsedu výboru Antona Hrnka (SNS) chcela opozícia na výbore vstúpiť do kompetencií orgánov činných v trestnom konaní.
"Mám plnú dôveru v policajného prezidenta a v policajný zbor," odvetil Hrnko na otázku, prečo on osobne nezahlasoval za program rokovania.
Šéf výboru tvrdí, že on osobne je o prípade informovaný dostatočne. "Ja si tu nebudem dávať seansy s ľuďmi, ktorí vôbec nechcú riešiť veci konštruktívne. Podľa pána Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA) a pani Natálie Blahovej (SaS) zlyhalo v tomto štáte všetko. Podľa mňa tento štát funguje," dodal.

Člen výboru Ľubomír Galko (SaS) označil zablokovanie schôdze výboru koalíciou za škandál.
"Chceli sme len informácie o tom, či tie deti boli od piatka (9. 9.) večera dodnes v bezpečí. Tibor Gašpar poslal policajného pridelenca v Chorvátsku skontrolovať situáciu až v utorok (13. 9.). Je preto riziko, že tie deti boli v nebezpečenstve. My sme nechceli politizovať, ja som Hrnkovi navrhol, nech bude neverejné rokovanie výboru bez médií. Ja chcem mať istotu, že tým deťom sa nedeje nič nekalé," zdôraznil.
Galko podotkol, že Gašpar bol v utorok na Slovensku, Hrnko napriek tomu výbor zvolal až na stredu. "Som sklamaný, že koalícia sa aj z tohto snaží urobiť koalično-opozičný boj. Týmto nám ale ústa nezatvoria, urobíme ten výbor o týždeň," doplnil.
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka je presvedčený, že Hrnko ako predseda výboru zlyháva.
"My sme poslanci a chceme sa pýtať tých, ktorých kontrolujeme, čo sa v tom prípade deje. Hrnko výbor zvolá na čas, kedy vie, že tu Kaliňák nebude," povedal Vašečka.
Skontroluje ho aj Tomanová
V galantskom zariadení sa už začala hĺbková kontrola. Skupina kontrolórov pozostáva z pracovníkov ministerstva práce a ústredia práce či zástupcov Slovenskej komory sociálnych pracovníkov. Zisťujú, či je centrum spôsobilé vykonávať resocializačný program.
Svoju prácu skupina koordinuje s generálnou prokuratúrou. Priebežne nechce o výsledkoch kontroly informovať, urobí tak až po jej ukončení.
Dianie v zariadení preveruje akreditačná komisia a šesťčlenný vyšetrovací tím. Bude sa zaoberať informáciami na blogu poslankyne Blahovej, jej tvrdenia budú predmetom vyšetrovania a v rámci tímu budú otvárať samostatné trestné stíhania.
Tento víkend vypočúvala polícia aj matku Natálie, ktorá mala mať ako maloletá styk so zamestnancom centra. Prieskum v centre avizovala aj detská ombudsmanka Viera Tomanová.
Nie je to centrum pre liečbu závislostí
Verejnosť ani média by si nemali zamieňať resocializačné strediská s centrami pre liečbu drogových závislostí. Resocializačné strediská pre ľudí so závislosťou nie sú určené na jej liečbu a nie sú zdravotníckymi zariadeniami.
Metodicky patria do pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Liečbu závislostí riešia v špecializovaných centrách pre liečbu drogových závislostí a v psychiatrických nemocniciach v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.
Upozorňuje na to hlavný odborník pre medicínu drogových závislostí ministerstva zdravotníctva Ľubomír Okruhlica vzhľadom na nesprávne informácie v súvislosti s prípadom v Resocializačnom stredisku v Galante.
Nejasnosti môžu podľa Okruhlicu vyplývať z problematickej definície zákona o sociálno-právnej ochrane detí, v ktorom sa uvádza, že resocializačné stredisko sa zriaďuje na prekonanie psychických dôsledkov, fyzických dôsledkov drogových závislostí a sociálnych dôsledkov drogových závislostí.
Na základe toho sa medicínsky laická verejnosť, vrátane súdov, ktoré rozhodujú o nariadení ústavnej starostlivosti pre deti a mladistvých, môže domnievať, že resocializačné strediská sú určené na liečbu závislostí a rozhodnúť o umiestnení dieťaťa či mladistvého do resocializačného zariadenia bez predošlej minimálne 12-týždňovej ústavnej medicínskej liečby v zdravotníckom zariadení.
"Preto v súlade s inými zložkami sa domnievame, že príslušné zákony je potrebné čo najskôr novelizovať," dodal Okruhlica.