BRATISLAVA. Kauza resocializačného zariadenia Čistý deň poukazuje podľa opozície na zlyhanie systému.
Ako v stredu na brífingu po skončení neverejného zasadnutia parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny uviedla poslankyňa Natália Blahová (SaS), deti, ktoré sa dostanú do rúk štátu, sa ocitajú vo vákuu, kde za ne nikto nie je zodpovedný.

Kontrola naša dva nedostatky
Ako ďalej uviedla, na zasadnutí výboru, na ktorom sa zúčastnil aj generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič, sa poslanci dozvedeli, že kontrola vykonaná v zariadení Čistý deň v roku 2015 ukázala na dva vážne nedostatky.
Prvým bolo, že zariadenie nemalo svojho vlastného psychológa, druhým, že neboli podrobne spracovávané spisy.
Po týchto zisteniach mala podľa nej začať konať akreditačná komisia ministerstva práce. Tá však podľa poslankyne nekonala.
"Nevieme, kto v nej sedí, nevieme, ako vykladá zákony, nevieme vôbec nič," uviedla na margo komisie.
Poslanci pôjdu na kontroly
Podľa poslankyne Eriky Jurinovej (OĽaNO) poslanci na výbore odhlasovali, že vykonajú poslanecké kontroly v zariadení Čistý deň, na úrade práce v Piešťanoch, ako aj na samotnom ústredí práce.
"Všetky informácie dokazujú, že nejde len o jeden prípad, ale o zlyhanie systému. Systém nie je nastavený tak, aby deti chránil," vyhlásila.
Ako dodal poslanec Jozef Mihál (SaS), chýba mu prieskum na samotnom ministerstve práce, kde funguje akreditačná komisia. Výsledky kontroly z roku 2015 boli totiž podľa neho "stopené".

Kauza Čistý deň
Poslankyňa za SaS Natália Blahová zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) najskôr na svojom blogu, a následne v sobotu na brífingu zverejnila prípad znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante.
Matka údajne znásilnenej dcéry podľa poslankyne Blahovej podala tri trestné oznámenia na generálnej prokuratúre a okresnom riaditeľstve policajného zboru, podala podnet na prešetrenie činnosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v úlohe kolízneho opatrovníka, podala návrh na okresný súd na nariadenie neodkladného opatrenia o zrušení výchovného opatrenia, teda aby jej dieťa okamžite prerušilo pobyt v zariadení.
Ďalej matka podala sťažnosť na ministerstvo práce a podnet na prešetrenie situácie v resocializačnom zariadení. Podala podnet i komisárke pre deti a svoj podnet poslala aj do parlamentu na výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Resocializačné stredisko v Galante je zamerané na pomoc drogovo závislým mladým ľuďom. Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR kontrolu.
Kontrola sa začala v utorok bez prítomnosti klientov a zamestnancov, ktorí sú na pobyte v Chorvátsku. Opoziční poslanci medzitým upozornili na ďalšie prípady bývalých klientov a zamestnancov zariadenia, ktorí hovoria o zneužívaní chovancov.
Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tým.