BRATISLAVA. Slovensko sa týmto summitom dostáva na tzv. diplomatickú mapu a nebýva veľmi často, že na Slovensku sa zíde 27 lídrov členských krajín EÚ. Povedal to poslanec Národnej rady z OĽaNO Jozef Viskupič.
„Na druhej strane, očakávania od tohto summitu sú prehnané,“ povedal. Podľa neho sa musí začať debata o odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Okrem toho však prioritou summitu by mala byť dohoda, že EÚ začne lepšie komunikovať s verejnosťou.
„EÚ začína byť nezrozumiteľná pre občanov. Ak by preto jednou z tém bolo zlepšenie komunikácie únie navonok aj dovnútra, tak by som mal vyššie očakávania od summitu,“ povedal Viskupič. Zásadným problémom v EÚ je podľa neho spor medzi Radou EÚ a Komisiou EÚ, ktorý by sa mal urovnať.
Poslanec sa domnieva, že Slovensko v rámci V4 v poslednom čase „začína byť reálnou protiváhou silnejších západných štátov, a preto by si mali krajiny počas summitu uvedomiť, že už nebudú krajiny strednej a východnej Európy naveky akceptovať napríklad kvótovú politiku“.
Ambíciou neformálnej schôdzky 27 prezidentov a premiérov členských štátov EÚ bez Veľkej Británie, ktorá sa bude konať na Bratislavskom hrade, je dať lídrom priestor na otvorenú diskusiu o budúcnosti Európskej únie.

O význame hovorí aj Blaha
Poslanec za Smer Ľuboš Blaha si myslí, že pre malý, päť a pol miliónový štát, akým je Slovensko, je blížiaci sa neformálny summit 27 členských krajín EÚ niečo, čo sa zapíše do dejín.„Práve v Bratislave sa bude rozhodovať o budúcnosti Európy a už dnes sme v zlomovom období, kedy sa celá Európy pýta, čo bude ďalej, keď odchádza Veľká Británia z EÚ, keď tu máme migračnú krízu, krízu vzťahov na východ od našich európskych hraníc,“ hovorí.
Podľa Blahu je takýto summit pre Slovensko mimoriadne významným, pretože už najbližšiu generáciu sa tu takýto summit odohrávať nebude.
„Európa potrebuje akýsi nový dych a verím, že v Bratislave ho naberie, aj keď nemôžeme mať prehnané očakávania. Ten hlavný motív Rady EÚ určuje Donald Tusk,“ povedal s tým, že my sme hostitelia a tiež prichádzame so svojimi postojmi. „Premiér Robert Fico (Smer) povedal, že budeme klásť dôraz na otázky bezpečnosti a hovoril aj o životnej úrovni ľudí,“ dodal. Podľa neho je tragédiou, že chudobní ľudia, pracujúci ľudia nemajú záujem o EÚ a pociťujú skepsu. „Potom sociálna otázka musí byť prioritou pre celú EÚ a musíme byť pripravení aj na radikálne reformy,“ uzavrel Blaha.

Migrácia je témou číslo jeden pre Klusa
Poslanec Martin Klus z SaS povedal, že veľké očakávania máme nielen na Slovensku, ale aj v Európe a vo svete.
„Tento summit má naštartovať šesťmesačný proces hľadania budúcej Európy,“ povedal Klus s tým, že Európa je v mnohých otázkach, napríklad v otázke migrácie, vo vzťahu EÚ k Turecku a Rusku. Cieľom summitu podľa neho bude odkaz do sveta, či je vôbec Európa schopná hovoriť jedným jazykom.
„Správa z Bratislavy do sveta musí byť konkrétna pre občanov,“ povedal. Zároveň je nevyhnutné, aby výsledkom summitu bolo zrealizovanie menších cieľov. „Ak summit proces posunu Európy naštartuje a vyústi to oslavou Rímskych zmlúv v Ríme v roku 2017, môžeme zohrať až dejinnú úlohu,“ povedal Klus. Dodal, že i napriek veľkým očakávaniam by zostal nohami pevne na zemi, lebo je mnoho tém, ktoré Európu viditeľne rozdeľujú.
V súčasnosti podľa neho nie je migračná kríza témou číslo jeden, a tak diskusia počas summitu bude smerovať viac k tomu, ako naštartovať vystúpenie Veľkej Británie z EÚ. „Počet prichádzajúcich migrantov sa postupne znížil. Slovensko stále zastáva koncepciu pružnej solidarity. Teda nie sme ochotní na základe povinných kvót prijímať utečencov, ale sme ochotní napríklad chrániť hranice Grécka, Talianska,“ dodal Klus.
Dôležitou témou by mala byť z pohľadu Klusa aj otázka vnútornej bezpečnosti či boj proti terorizmu. „Slovensko môže zohrať dôležitú úlohu sprostredkovateľa. Najdôležitejšie bude na konci piatka zhodnotiť, na čom sa krajiny dohodli, posolstvo musí byť jasné,“ ukončil.

Hlavy vlád a štátov by v piatok 16. septembra mali hovoriť o tom, kde sa Európska únia nachádza, čo sa udialo pred a po referende vo Veľkej Británii a kam sa ďalej uberať. Európske špičky sa v debatách sústredia na tému bezpečnosti vrátane ekonomickej a sociálnej bezpečnosti, hovoriť ale budú aj o návrhoch na posilnenie Junckerovho investičného plánu, digitalizácii a nezamestnanosti mladých.