Vieme, čo rozdeľuje európske štáty. Nacionalizmus je na vzostupe v miere nebývalej od 30. rokov minulého storočia.
A vieme, že sen o mierovej Európe prostredníctvom čoraz tesnejšej spolupráce v rámci EÚ je pod tlakom.
Inými slovami – vieme, že to nie je len prechodná kríza, a že Európa teraz stojí na križovatke.
Ako inšpiráciu pre politikov sa dánsky denník Politiken rozhodol vybrať 28 popredných spravodajských médií z (ešte vždy) 28 členských štátov EÚ. Každé poverilo rovnakou úlohou jedného karikaturistu: predveď nám vlastnú interpretáciu Európskeho spoločenstva v súčasnosti i vo svetle brexitu. Výsledky tvoria morbídnu, vtipnú a pochmúrnu paneurópsku rozprávačskú a výtvarnú víziu.
Politiken uverejnil spoločnú prácu karikaturistov v špeciálnej prílohe. SME ako člen tohto medzinárodného projektu zverejňuje karikatúry tiež.
BELGICKO
Het Nieuwsblad
Karikaturista: Marec
„Predstavil som si, že EÚ prichádza o kráľovnú Alžbetu a nahrádza ju európskou kráľovnou Angelou. Tá je silným symbolom Európy, ktorá teraz musí po brexite ísť ďalej,“ povedal karikaturista Marec, ktorý pracuje pre belgické noviny Het Nieuwsblad. „Dokážeme to – máme na to zvládnuť to. To je skutočne silná mantra pre budúcnosť Európy,“ povedal. Het Nieuwsbladsa sa definuje ako kresťansko-demokratické, konzervatívne noviny so všeobecne pozitívnym názorom na EÚ.

BULHARSKO
Capital
Karikaturista: Yavor Popov
„Keď jadro Európy klesá do neistoty, neexistuje, aby to neovplyvnilo aj okraj. A toto je len malá čať problému. Výsledok referenda mení všetko. Politické, ekonomické, diplomatické vzťahy, vybudované s veľkým úsilím za 43 rokov, teraz bude treba rozpliesť v rámci najkomplikovanejšieho a najdrahšieho rozvodu na svete,“ napísali bulharské noviny Capital vo vyhlásení pri svojom karikatúrovom príspevku. „Úspech povrchnej politiky v Británii by mohol rozdúchať nebezpečnú reťazovú reakciu v celej Únii, keď by priviedla ďalšie štáty k odchodu. A aj keby nepriviedla, Únia, o ktorú sa Bulharsko tak usilovalo, sa nezvratne zmení.“ Capital patrí k popredným novinám v Bulharsku. Zo stredno-pravého postoja sa sústredí na politické a finančné správy.

CYPRUS
Politis
Karikaturista: Thanasis Papaspyropoulos
„Vidím Európu, aká by mala byť, a Európu, aká je. Slepá, obávajúca sa a reakcionárska. My tvoríme Európu. My rozhodujeme, kam sa pobrať. Potrebujeme sa vrátiť ku koreňom pôvodného európskeho projektu. Bol krásny a jednoduchý, ale aj zraniteľný. Práve to chcem ukázať. My sme zodpovední za súčasnú situáciu, a je na nás, aby sme sa nenechali stiahnuť na dno strachom a nevedomosťou,“ uviedol karikaturista. Politis sú druhé najväčšie noviny na Cypre. Sú stredno-pravicovo orientované a nezávislé od politických strán.

ČESKÁ REPUBLIKA
Reflex
Karikaturista: Štěpán Mareš
„Z času na čas sa vo vzťahu dvoch ľudí vyskytnú nezhody. Preto je logické, že sa nejaké nájdu aj vo vzťahu 28 štátov,“ povedal Štěpán Mareš, ktorý vytvoril príspevok českého časopisu Reflex. „Oheň sa šíri – rovnako ako naše pochybnosti o európskej myšlienke po hlasovaní o brexite. Nemecko bude vždy jedným z vodcov Európy, kvôli svojej veľkosti a ekonomickej sile. Menšie krajiny ako my mu môžu závidieť, nesúhlasiť – ale to je asi tak všetko. Nemecko, ako jeden z našich vodcov, sa prirodzene snaží oheň uhasiť. Bohužiaľ občas zrejme hasí aj tie, ktoré nechtiac samo rozdúchalo.“ Reflex je najčítanejší týždenník v Českej republike. Je známy kritickou žurnalistikou a má konzervatívnu redakčnú líniu.

DÁNSKO
Politiken
Karikaturista: Philip Ytournel
„Sme v tom všetci spolu. A zdá sa bláznivé izolovať sa. Tu nejde len o Veľkú Britániu. Kritizujem izolacionizmus ako taký,“ povedal Philip Ytournel. Je zamestnancom-karikaturistom dánskych novín Politiken. „Nemusíme byť po celý čas skvelými priateľmi. Môže byť ľudskou vlastnosťou skrývať sa za múrmi. Musíme len mať na pamäti, že tí na druhej strane múru tiež môžu priniesť niečo cenné. Sme na ceste k Pevnosti Európa? Neviem. Neviem ani, či je to dobré alebo zlé. Veci nie sú len čierno-biele, ako v mojej karikatúre.“ Politiken sú najväčšie dánske noviny. Založili ich v roku 1884, ale naďalej zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní celonárodnej diskusie. Politiken sú založené na sociálno-liberálnych hodnotách a majú všeobecne pozitívny pohľad na EÚ.

ESTÓNSKO
Postimees
Karikaturista: Urmas Nemvalts
„Zlovestný výsledok referenda už rozdelil Veľkú Britániu. Na chvíľu som si predstavil Európsku úniu zoči-voči slobodymilovnému britskému levovi,“ povedal Urmas Nemvalts. „Možno sa ukáže, že toto „oslobodenie“ nebude také uhladené a šťastné, ako Briti dúfali.“ Postimees sú najväčšie estónske noviny a najčítanejší titul v pobaltských štátoch. Noviny si udržiavajú neutrálny redakčný postoj.

FÍNSKO
Helsingin Sanomat
Karikaturista: Ville Tietäväinen
„Chcel som ukázať európsku celistvosť, ktorá je zreteľná, ale jasne nefunkčná, lebo je iba kubistickou spleťou.“ Takto opisuje Ville Tietäväinen svoju karikatúru pre fínske noviny Helsingin Sanomat. „Rozhodol som sa použiť klasický európsky nástroj – ale taký, na ktorý sa nedá hrať. Husle predstavujú najklasickejšiu európsku tradíciu spoločného hrania. Podbradok je oddelený od nástroja, aby pripomínal Veľkú Britániu,“ povedal. Helsingin Sanomat, najväčšie noviny vo Fínsku, sú silne pro-EÚ. Oficiálne sú neutrálne v zmysle ideológie, ale historicky sú známe sociálno-konzervatívnym profilom.

FRANCÚZSKO
Cartooning for Peace a Le Monde
Karikaturista: Plantu
„Napriek špecifickým problémom našich vládcov som chcel nakresliť princeznú Európu s črtami ženy našich snov,“ povedal známy karikaturista Plantu, ktorý pracuje pre Le Monde od roku 1972. „Chyby tých 28-mich ma neodradia od skutočnej túžby po Európe,“ dodal. Le Monde, jedny z najväčších novín Francúzska, sú zároveň uznávané po celom svete. Le Monde sú pro-EÚ, so stredno-ľavým redakčným postojom.

"Princess Europe" © Plantu, 2016. Všetky práva vyhradené. Plantu
GRÉCKO
Kathimerini
Karikaturista: Ilias Delloglou
„V čase poznačenom intenzívnou globalizáciou sa Veľká Británia rozhodla opustiť EÚ z finančných dôvodov. Rozhodnutie britských voličov odísť z Únie bolo zároveň vyjadrením ich priania potrestať EÚ. Pripomenulo mi to vtip o mužovi, ktorý si odreže penis, aby potrestal manželku.“ Kathimerini patria medzi popredné noviny Grécka. Redakčná pozícia je stredno-pravá, ale sú nezávislé od politických strán.

HOLANDSKO
Volkskrant
Karikaturista: Bas van der Schot
„Pre mňa je Európa abstraktný ideál. A skupinové fotografie európskych politikov po ďalšom krízovom summite sú vizuálnym stvárnením dnešnej Európy,“ povedal Bas van der Schot, autor príspevku Volkskrantu. „Povedal som si, že ho skombinujem s klasickou európskou kultúrou. Ktovie, čo zostalo z pilierov Európy.“ De Volksrant sú jedny z prominentných novín v Holandsku. Často sa stavajú kriticky voči byrokracii EÚ a redakčný postoj je stredno-ľavicový.

CHORVÁTSKO
24sata
Karikaturista: Nik Titanik
„Pochádzam z malej krajiny a nám môže pripadať dramatické, keď sa veľké krajiny odtrhnú. A ja som si chcel uťahovať z britského pokrytectva,“ vysvetlil Nik Titanik. Povedal, že jeho karikatúra pre chorvátske noviny 24sata opisuje schizofrenický britský prístup k EÚ. „Chcú byť nezávislí, ale pritom chcú mať všetky výhody EÚ. Ale oni predsa Úniu nenávidia! Nechápem to. Hovoria: Počujte, udržme si vzájomnú spoluprácu. No zároveň hovoria: Choďte do.... skoncovali sme s vami. To je čudné správanie,“ zhrnul. 24sata, relatívne mladé noviny, majú tretí najväčší počet čitateľov v Chorvátsku. Zameriavajú sa na mladých čitateľov a vyhýbajú sa ideologickému nadržiavaniu v národnej a európskej diskusii.

ÍRSKO
The Irish Times
Karikaturista: Martyn Turner
„Budúcnosť Európy… no, tá bude prirodzene rozpoltená nedorozumeniami a zmätkom. Vezmite si napríklad moju karikatúru. To nie sú ovce. To sú lemingovia, bytosti, ktoré z času na čas mýticky spáchajú samovraždu skokom z útesu,“ hovorí Martyn Turner. Turnerov príspevok zastupuje Irish Times. „Niekto iný, kto si myslel, že sú ovce, bol hlavným pašom kampane UKIP „Odíďme“. Pýtal sa, či by nemohli použiť túto karikatúru v kampaňových materiáloch. Hodilo sa mu myslieť si, že byť proti šetreniu človeka automaticky postaví aj proti Európe. V tom sa mýlil, ako sa vlastne mýli prakticky vo všetkom ostatnom.“ Irish Times sú jedny z najväčších írskych novín. Majú sociálno-liberálny a centristický profil.

LITVA
Delfi.lt
Karikaturista: Rimas Pocius
„Rozhodli sme sa zamerať na imigráciu, ktorá je jedným z hlavných problémov debaty tuná, v Litve. Mnohí Litovčania a ďalší Európania migrujú do Veľkej Británie,“ povedal Rimas Pocius, karikaturista litovskej tlačovej agentúry Delfi. „Z toho vyvstáva otázka, do akej miery brexit ovplyvní týchto ľudí. Do Británie nechodia len inštalatéri a murári. Hovoríme aj o bohatých turistoch, vinároch, šéfkuchároch a umelcoch.“ Delfi sú jedny z najväčších internetových spravodajských stránok – nielen v Litve, ale aj v ďalších pobaltských štátoch. Sú oficiálne nezávislé od politických strán.

LOTYŠSKO
Diena
Karikaturista: Zemgus Zaharans
„Predtým, ako v Lotyšsku zaviedli euro, sme tiež mali menu vysokej hodnoty, ako Briti. Priam plnokrvnú menu,“ vysvetľuje Zemgus Zaharans, karikaturista lotyšských novín Diena. „Videl som britské rozhodnutie vydať sa na cestu brexitu – ktorá je slepou uličkou – ako známku toho, že britská libra zrejme trochu stratí na váhe.“ Diena sú lotyšské noviny strednej veľkosti bez stáleho, nemenného redakčného postoja.

LUXEMBURSKO
Luxemburger Wort
Karikaturista: Florin Balaban
„Pre mňa to bolo šialenstvo. Brexit nemohol nastať. Teda, aspoň som si to myslel. Žijeme vo svete, kde by sme sa mali navzájom približovať, ale potom sa stane opak. Chcel som ukázať to poníženie. Poníženie z úspechu, že si vynútili hlas za odchod tým, ako klamali obyvateľstvu. Nemajú projekt, ktorý by nahradil Európsku úniu. Nikto nevie, čo robiť. Máme sa smiať, alebo plakať?“ Luxemburger Wort sú najväčšie noviny v Luxembursku; sú katolícko-konzervatívne a silne pro-európske.

MAĎARSKO
Népszabadság
Karikaturista: Marabu
„Viem, že svet nie je dokonalý, vidím noho problémov ako námety na kreslenie, ale človek musí vidieť aj dobré veci. Som šťastný, keď môžem kresliť optimistické karikatúry – aspoň z času na čas,“ povedal karikaturista Marabu. Pracuje pre maďarské noviny Népszabadság. „Dnes sa priveľa hovorí o problémoch Európskej únie – a kreslenie rozhnevaných karikatúr o ťažkostiach je jednoduché. Myslím, že je veľmi dôležitou misiou robiť optimistické karikatúry.“ Redakčný postoj Népszabadságu je sociálno-liberálny a pro-európsky. Sú to jedny z najväčších novín v Maďarsku.

MALTA
Times of Malta
Karikaturista: Sebastian Tanti Burlò
„Európa je tučko, a nie tá kráska, akou kedysi bývala. Jej obyvatelia sa stali letargickými a apatickými, pripomínajú skôr klobásy ako ľudí, akými bývali. Sú vzdialení ideálu zjednotenej Európy, čo je následkom rokov odcudzovania a byrokracie. Brexit je žiarivým príkladom tohto odcudzenia verejnosti. Briti podviedli a Európania nemajú ani poňatia, čo sa bude diať. Neznáme vyvoláva strach – a tento strach posilňuje nacionalizmus, lebo by sa radšej uchýlime k známemu ako z neznámemu,“ dodal Sebastian Tanti Burlò. Times of Malta sú najstaršie a najčítanejšie noviny na Malte. Hoci sú známe štipľavými úvodníkmi, sú nezávislé od politických strán a ideológií, vrátane otázok týkajúcich sa EÚ.

NEMECKO
Die Zeit
Karikaturista: Jochen Schievink
„Ilustráciu som robil pod dojmom, že stále viac krajín sa snaží naporciovať EÚ na kúsky, aby si z nich vybrali to najlepšie – hoci riskujú, že zabijú celok,“ povedal redakčný karikaturista Jochen Schievink z Die Zeit. Die Zeit sú jedny z najväčších a najviac mienkotvorných novín. V priebehu rokov Die Zeit prešli od liberálno-konzervatívneho postoja k dnešnému sociálno-liberálnemu a prevažne pro-európskemu zameraniu.

POĽSKO
Polska Press Grupa
Karikaturista: Tomek Bochenski
„Brexit – slovo, ktoré sme nečakali, že začujeme... Ale keď už sme ho začuli, začal som si klásť otázku, ktorá krajina bude ďalšia, kde sa bude konať referendum o odchode z Európskej únie. Táto neviditeľná ruka brexitu môže viesť k „vymazaniu“ čoraz viacerých štátov zo štruktúr EÚ. Po britskom rozhodnutí nám potrvá dlho, kým „vyčistíme“ svoj únijný dvor, ktorý už nikdy nebude ako predtým,“ povedal Tomek Bochenski. Polska Press Grupa, jedna z najväčších poľských mediálnych korporácií, vydáva 18 denníkov a časopisov.

PORTUGALSKO
Expresso
Karikaturista: Christiano Salgado
„Človek sa bojí nenávisti v Európe. Napätie je všade – keď ide o utečencov, ekonomiku, a samotnú myšlienku európskej spolupráce,“ hovorí Christiano Salgado. „Vidím, ako sa pomaly uzatvárane. Budujeme hranice v čase, keď by sme mali byť jednotní. Predstava Európy bez hraníc a otvorenej je ohrozená,“ povedal Christiano Salgado o svojej inšpirácii ku karikatúre. Expresso sú jedny z najväčších novín v Portugalsku. Sú známe nezávislou a investigatívnou žurnalistikou, ktorá je často kritická voči systému EÚ. Ich redakčný postoj je však prevažne liberálny a pro-európsky.

RAKÚSKO
Kurier
Karikaturista: Michael Pammesberger
„Robili si tento brexitový večierok. David, Boris a Nigel sa do jedného trochu pripili. Rock’n’roll! A potom sa veci mierne vymkli z rúk. Kapela hrala o tom, že doba ľadová prichádza, slnko sa približuje.... stroje prestávajú fachčiť... ale ja sa nebojím, lebo Londýn sa topí. Potom Joe Strummer roztrieskal svoju gitaru všetko bolo zničené.“ Takto opisuje Michael Pammesberger svoju karikatúru pre rakúsky Kurier. „Na druhý deň sa zobudili s bolesťami hlavy. Bola to zrážka – a mne sa vynorila táto obálka albumu. Zrážka, čiaže po anglicky Clash je prosto Clash.“ Kurier patrí k popredným rakúskym novinám. Často zohráva kľúčovú úlohu v celonárodnej diskusii so svojimi stredno-ľavicovými a pro-európskymi komentármi.

RUMUNSKO
Ziarul de Iasi
Karikaturista: Jup (Lucian Amarii)
„Niektorí z brexitových politikov sa teraz správajú, akoby im bolo úplne jasné, čo robia, ale v skutočnosti sú zmätení a nevedia, čo urobiť ako ďalšie. Myslím si tiež, že v procese “Británia odchádza z EÚ“ bude poriadny chaos,“ hovorí Lucian ‘Jup’ Amarii, karikaturista rumunských novín Ziarul de Iasi. „Takže je to ako keď idete ku dverám, ale neovládate celkom svoju rýchlosť či smer!“ Ziarul de Iasi sú jedny z najväčších miestnych novín v Rumunsku. Nemajú stály redakčný postoj.

SLOVENSKO
SME
Karikaturista: Mandor
„Čas bol doslova mojou inšpiráciou. Načrtával som nápady na brexitovú karikatúru a skontroloval som si čas. Na stene mám hodiny v štýle „ministerstva hlúpej chôdze“ Monty Pythonovcov. A ten obraz sa mi ihneď vynoril,“ povedal karikaturista Mandor zo slovenských novín SME. Tie patria k najčítanejším na Slovensku a ich redakčný názor je liberálno-konzervatívny.

SLOVINSKO
VEČER
Karikaturista: Ciril Horjak
„Čítal som príbeh o Ikarovi môjmu synovi v tú noc, keď Briti šli k volebným urnám. Ako prichádzali výsledky, zarazilo ma, že Ikarov príbeh je vlastne príbehom Európy. Snažíme sa dotknúť hviezd, ale potom stratíme hybnosť nahor a nedosiahneme cieľ,“ vysvetľuje Ciril Horjak. „Moja karikatúra má ale aj ukázať, že ešte vždy máme veľa krajín, ktoré spolupracujú. Musíme posilniť Európu, lebo tá vytvára množstvo dobrých vecí. Naše problémy sa najlepšie vyriešia v spolupráci, a práve preto sa stáva nebezpečným, keď sa nám rozlepia krídla. Musíme postupovať opatrne.“ VEČER predstavuje štvrté najväčšie noviny v Slovinsku. Nedefinuje svoj redakčný postoj v zmysle pravicovej alebo ľavicovej politiky.

ŠPANIELSKO
El Mundo
Karikaturista: Ricardo & Julio Rey
„Mali sme nápad, že urobíme niečo s anglickým levom. Hrdým a majestátnym. Zdalo sa, že leva zavádzali nezodpovední politici a nalákali ho na hlasovanie o niečom, čoho povahu ani nepoznali,“ povedal karikaturista Ricardo Ortega. Je súčasťou dvojice karikaturistov Ricardo a Julio Reyovci, ktorí vytvorili príspevok pre El Mundo. „Cestou k tejto takzvanej nezávislosti ich chytili. No Briti sú lepší ako ich politici,“ dodal. El Mundo sú druhé najväčšie noviny v Španielsku. V úvodníkoch už roky argumentujú za silnejšiu európsku integráciu. El Mundo sa definuje ako liberálno-konzervatívne noviny.

ŠVÉDSKO
Dagens Nyheter
Karikaturista: Magnus Bard
„Pripadalo mi ťažké začať pracovať na tejto úlohe. Je to zložitý vzťah. Je to varovanie európskemu establišmentu, ale je to zároveň rev z bojujúcej Veľkej Británie,“ vyjadril sa Magnus Bard. „Veľká Británia už nie je silná a mocná. A to, že je sama, vec len zhoršuje. Obraz Britov o sebe samých je znovuzrodený Nelson pri Trafalgare. A teraz sú nútení s obrami bojovať sami. Možno je to pretvárka, ktovie?“ Dagen Nyheterdú najväčšie noviny vo Švédsku. Sú známe ostrými úvodníkmi a silnou názorovou rubrikou. Dagens Nyheter vidia samy seba ako nezávislé noviny založené na nordických liberálnych hodnotách.

TALIANSKO
Ilsole24ore
Karikaturista: Maria Corté
„Na obrázku je abstraktná myšlienka mesta v temnote, ktoré je schopné – len prebudením vedomia svojich občanov, zažatím ich domácich svetiel cez okná – ukázať obraz jednoty a jedinečnosti, a takto definovať spoločný projekt. Práve vo chvíľach dezorientácie a inštitucionálnej úzkosti táto občania – viac než tí, ktorí ich zastupujú – majú silu zachovať tento projekt a pokračovať v ňom,“ hovorí karikaturista Maria Corté. Ilsole24ore sú štvrté najväčšie noviny v Taliansku, ktoré sa definujú ako liberálne.

VEĽKÁ BRITÁNIA
The Guardian
Karikaturista: Noma Bar
„Bol som presvedčený, že k brexitu nedôjde. Touto ilustráciou som sa snažil sprostredkovať prvý pocit, aký zostal v mnohých ľuďoch, len čo bol výsledok jasný,“ povedal Noma Bar, ktorý je karikaturistom Guardianu od roku 2005. „Pocit bezmocnosti, žiaden veľký rozruch. Človek by nemal podceňovať, koľko Britov je hlboko smutných, keď sa teraz musíme naučiť pretĺcť sami. A nemôžeme obviňovať nikoho, len sami seba. Žiadne chvastanie sa, len trápenie.“ Medzinárodne známy Guardian predstavuje tretie najväčšie noviny v Británii. Jeho redakčný postoj je stredno-ľavý a má povesť, že je „orgánom stredných vrstiev. Guardian podporoval kampaň Zostaňme.

Európa, čo ďalej?
Vieme, čo rozdeľuje európske štáty. Nacionalizmus je v Európe na vzostupe v miere nebývalej od 30. rokov minulého storočia. A vieme, že sen o mierovej Európe prostredníctvom čoraz tesnejšej spolupráce v rámci EÚ je pod tlakom. Inými slovami – vieme, že to nie je len prechodná kríza, a že Európa teraz stojí na križovatke.
To je presne dôvod, prečo sa Slovensko, ktoré momentálne predsedá Európskej únii, rozhodlo zvolať do Bratislavy neformálny summit na 16. septembra, kde budú európski vodcovia debatovať o zásadnej otázke: budúcnosti Európskej únie.
Ako inšpiráciu pre ich prácu v Bratislave sa Politiken rozhodli dať dokopy 28 popredných spravodajských médií z (ešte vždy) 28 členských štátov EÚ. Každé zúčastnené médium poverilo rovnakou úlohou jedného karikaturistu: Predveď nám vlastnú interpretáciu Európskeho spoločenstva v tejto chvíli – a vo svetle brexitu. Výsledky tvoria morbídnu, vtipnú a pochmúrnu paneurópsku rozprávačskú a výtvarnú víziu. Politiken uverejní spoločnú prácu karikaturistov v špeciálnej nedeľnej prílohe, PS, a karikaturisti budú vystavovaní vo vestibule v sídle Politiken v Kodani.
V spolupráci s mnohými z týchto európskych novín sme sa rozhodli zverejniť nielen karikatúry, ale aj výzvu 28 vodcom Európskej únie, ktorá ich nabáda, aby pracovali jednotne v čase rozdeľovania. Aby verili, že moc spoločenstva je silnejšia ako nacionalizmus alebo populizmus. Aby sa prestali sústreďovať len na to, čo nás rozdeľuje, a namiesto toho venovali celú pozornosť všetkým tým veciam, ktoré nás spájajú.
Spoločenstvo v Európe už nemožno považovať za samozrejmé. Čo však vieme, je, že nás čakajú kolidujúce úlohy a výzvy, z ktorých každá nadobúda historické rozmery: Brexit. Utečenecká kríza. Terorizmus. Nezamestnanosť. Dlhová kríza.
Brexit znamená, že po prvý raz v dejinách sa Únia zmenší, a nie zväčší. Pokrok nahradili regresy. Víziu nahradilo sústredenie na seba samého. Silu spolupráce oslabil rozvrat, strach z terorizmu a duševné rozpoloženie „výnimočný stav“.
V ére globalizácie nemôže žiaden štát osamote vyriešiť problémy, ktoré nás čakajú. Nedokážeme vyriešiť utečeneckú krízu budovaním plotov alebo umiestňovaním ostnatého drôtu na hraniciach. Nemôžeme poraziť terorizmus pohraničnými kontrolami. Ak konáme sami, a nie spoločne, nikdy sa nám nepodarí prinútiť obrovské nadnárodné spoločnosti, aby prestali s daňovými únikmi a daňovými rajmi. Nemôžeme sa postaviť proti ruskej expanzívnosti, ak sa necháme rozoštvať proti sebe navzájom. Klimatickú zmenu môžeme zmierniť len medzinárodným konaním.
Práve toto vedomie hnalo štátnikov a mysliteľov ako Konrad Adenauer z Nemecka, Francúzi Robert Schumann a Jean Monnet a Talian Altiero Spinello v ťažkých rokoch po druhej svetovej vojne, keď sa rozhodli preniesť sa cez vojnu a rozdelenia a vybudovať novú budúcnosť založenú na spoločenstve, z ktorého sa vyvinula Európska únia. A teraz je v hre samotná budúcnosť tejto Európskej únie.
Redakcia Politiken

Beata
Balogová
