SME

Čínsky múr je dlhší, ako sme si mysleli

Pri jeho stavbe zomreli milióny robotníkov. Nakoniec ho útočné kmene zo severu aj tak prekonali tým najjednoduchším spôsobom – prešli cez otvorené brány.

Pohľad na Veľký čínsky múr. (Zdroj: Fotolia)

Postavím veľký múr, veľký, veľký múr, vyjadruje sa kandidát na amerického prezidenta Donald Trump na svojich mítingoch o projekte, ktorý by mal podľa jeho mienky vyrásť na južnej hranici Spojených štátov.

„Bude to úžasný múr, najväčší, aký ste kedy videli,“ sľubuje. Stavbu storočia chce pomenovať po sebe. Plánovaný Trumpov múr však nemôže byť ani zďaleka taký veľký  ako múr v Číne, ktorého názov v čínštine - wan-li čchang-čcheng -  znamená „nekonečne dlhý“.

Plánovaných 1600 kilometrov Trumpovho múra na hraniciach s Mexikom je takmer nič v porovnaní s múrom, ktorý je od roku 1987 na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Ide o najdlhší múr na svete, najrozsiahlejšiu starovekú stavbu, ktorú stavalo šesť čínskych dynastií.

Trojnásobne viac

Hoci sme sa kedysi v škole učili, že Veľký čínsky múr má dĺžku vyše 6 tisíc kilometrov, po podrobných prieskumoch sa pred štyrmi rokmi ustanovila jeho oficiálna dĺžka až na viac ako trojnásobok, presne 21 196,18 km.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pritom vieme, že tretina jeho dĺžky sa už nenávratne stratila. Na porovnanie, dĺžka rovníka je 40 075 km, ak by sme teda jeho rôzne línie natiahli, dostali by sme viac ako polovicu rovníka.

Len strážnych veží, medzi ktorými sa strážcovia dorozumievali dymovými signálmi, je dvadsaťpäťtisíc. Dym vyvolávali pálením vlčieho trusu, ak chceli mať farebný signál, pridávali doň rôzne bylinky.

Veľký čínsky múr je teda šesťkrát dlhší ako vzdialenosť medzi východným a západným americkým pobrežím. Len tá jeho časť, ktorú postavila dynastia Ming, by pokryla vzdialenosť od amerických hraníc s Kanadou po Mexiko.

Hoci monumentalitu tohto stavebného zámeru možno len ťažko  prekonať, bežné predstavy o múre sú možno trochu skreslené.

Nie je na hraniciach

Mnohí si neuvedomujú, že za návštevou múra nemusia cestovať kdesi na východné či severné hranice Číny, ale že ho nájdu aj na nevysokých kopcoch vzdialených len asi hodinu cesty autom či vlakom od Pekingu.

Nepredstavuje jednu rovnú líniu, ale má viacero vetiev. Vinie sa v rôznych odbočkách od Šanghaja pri mori až po púšť Gobi. Múr nie je ani taký vysoký, ako by niekto čakal – jeho maximálna výška je asi štrnásť metrov, v priemere len okolo ôsmich, rozpätie cestičky na jeho temene je však päť až osem metrov, v niektorých častiach mohlo teda po ňom prejsť naraz päť jazdcov na koni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ani dĺžku múra často nemôžu návštevníci až tak oceniť, keďže je veľmi pravdepodobné, že vo výhľade im bude brániť všadeprítomný čínsky smog.

Ak by ste čakali, že je postavený z kameňov ako hradby našich stredovekých zámkov, musíte sa zmieriť s tým, že stavebným materiálom je na mnohých jeho úsekoch tehla, niekde dokonca drevo, i trstina, len sčasti sú to vápencové skaly. Tehlové sú aj najnavštevovanejšie miesta múru pri Badalingu v okolí Pekingu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4ANQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Mia Pohánková.

Šestnásťročná Mia Pohánková zdolala súperku, ktorá je rebríčkovo vyššie o 239 miest.


Angličan Luke Littler s trofejou pre víťaza MS v šípkach.

Profesionálna šípkarska organizácia zvyšuje odmeny.


Reuters
Radosť slovenských reprezentantov po strelenom góle v prípravnom zápase Španielsko U21 - Slovensko U21.

Počas jednej sezóny prinesie divákom minimálne 140 priamych prenosov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu