BRATISLAVA. Už niekoľko rokov sa Panenská ulica teší tradícii Dobrého trhu. Projekt vznikol pred piatimi rokmi a jeho zakladatelia Barbara Zavarská a Illah Van Oijen začínali s dvadsiatimi stánkami. Zámerom bolo vytvoriť komunitný trh, do ktorého sa zapájali susedia.
Odvtedy sa trh rozšíril aj do iných ulíc Bratislavy, každý rok sa v meste konajú tri trhy. Jeden na Panenskej ulici, druhý na Jakubovom námestí a tretí v Starej tržnici a okolí.

Na trh prišiel aj prezident Andrej Kiska. "Doba nie je jednoduchá a ľudia by mali držať spolu. Mnohokrát vie veľmi pomôcť i sused a dobrý vzťah s ním je jedna z najlepších vecí, ktorú môže človek mať," povedal. Kiska prevzal nad podujatím záštitu.
Kiska je rád, že takýto trh organizujú blízko Prezidentského paláca, kde úraduje. "Vie sa tu stretnúť veľa ľudí, je tu príjemná energia," povedal prezident. Za takéto iniciatívy je rád. Ľudí to podľa neho združuje. "A to je dobre, na Slovensku je drvivá väčšina ľudí fantastických, keď budeme držať spolu, nič nás nezdolá," dodal Kiska.
Na Dobrom trhu na Panenskej dnes v rámci jeho piateho výročia pokrstili detailnú mapu ulice a jej susedstva. Ide o "sprievodcu historicky, architektonicky a spoločensky zaujímavou lokalitou v okolí Panenskej". "Okrem faktov či príbehov, ktoré sa tradujú medzi domácimi, obsahuje i rozhovory s osobnosťami formujúcimi súčasný charakter susedstva," povedala Barbara Zavarská z občianskeho združenia Punkt.
Návštevníci si na trhu môžu kúpiť dizajnové a iné zaujímavé výrobky, niečo sa naučiť na workshopoch či pozrieť si kultúrne podujatia. Takto to vyzeralo na štvrtkovom Dobrom trhu.
FOTO: SITA a TASR
















Beata
Balogová
