BRATISLAVA. Mesiac sa v piatok pri obiehaní okolo Zeme dostane do jej polotieňa. Zatmenie je označované aj ako zatmenie úrodného, septembrového splnu, povedal Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.
Mesiac by mal vyjsť okolo 18.46 h (platí pre stredné Slovensko). Pri východe môže mať oranžové sfarbenie, čo však spôsobí zemská atmosféra, nie jeho zatmenie.
Začiatok polotieňového zatmenia sa odhaduje na 18.55 h, ale táto fáza sa vizuálne nedá pozorovať.
Postupne sa Mesiac bude noriť do polotieňa a jeho ľavá horná časť bude mierne tmavnúť. V maximálnej fáze o 20.54 h, čo by mal byť podľa astronómov najzaujímavejší úkaz, bude jeho severovýchodný okraj tmavší a môže to vyzerať, akoby bol mierne „začadený“. Koniec zatmenia nastane po takmer štyroch hodinách o 22.54 h.
„Najlepšie bude zatmenie viditeľné vizuálne alebo ďalekohľadom asi pol hodiny pred a po maximálnej fáze. Výraznejšie stmavnutie bude na fotografiách exponovaných objektívmi s dlhšími ohniskovými vzdialenosťami,“ povedal Rapavý.
Ďalšie polotieňové zatmenie sa bude dať na Slovensku pozorovať 11. februára 2017, výraznejšie čiastočné zatmenie 7. augusta 2017 a úplné zatmenie Mesiaca 28. júla 2018.
Dávne civilizácie vnímali zatmenie Mesiaca rôzne, niektoré sa ho báli, iné ho považovali za dobré znamenie. V Mezopotámii napríklad verili, že zatmenie je zlým znamením, ktoré predpovedá koniec vládcu.
Najstarší záznam skutočného pozorovania čiastočného zatmenia Mesiaca je z 2. februára 746 pred n. l. u Babylončanov.