BRATISLAVA. Odfotiť skládku, označiť jej veľkosť, typ odpadu a potvrdiť odoslanie údajov. Nahlásenie nelegálnej skládky je vďaka aplikácii TrashOut záležitosťou niekoľkých sekúnd. Občan má dobrý pocit, že pomohol, a štát má k dispozícii tisíce príležitostných dobrovoľníkov na boj proti skládkam.
Aplikáciu v marci 2012 predstavil vtedajší minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd). „Oznámenie bude mať rovnakú váhu ako písomné podanie,“ povedal vtedy Nagy.
Skutočnosť je však iná. Ukázalo sa, že aplikácia, ktorú si na celom svete stiahlo asi stotisíc ľudí, nie je kompatibilná so slovenskou legislatívou a úrady ju zväčša ignorujú. Aktivisti z občianskeho združenia Tatry dokonca ručne prepisovali oznámenia z aplikácie do formy oficiálnych podnetov, ktoré potom posielali úradom.
„V momente, ako ľudia začali skládky ohlasovať, ministerstvo stiahlo chvost a zmenilo rétoriku, lebo išlo chrániť úradníkov, a nie slušných ľudí,“ povedal Rudolf Pado zo združenia Tatry, ktoré na dotáciu upozornilo.
Napriek tomu dnes už bývalý minister Peter Žiga jej dva týždne po voľbách podpísal dotáciu z Environmentálneho fondu vo výške 58 000 eur.
„Súčasné vedenie ministerstva nepozná dôvody, na ktorých základe sa predchádzajúci minister dotáciu rozhodol udeliť,“ povedala Petra Stano Maťašovská, hovorkyňa ministerstva životného prostredia.
