BRATISLAVA. Bývalý šéf Siete a poslanec Radoslav Procházka je bližšie k postu dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Súdna rada ho v pondelok zvolila za kandidáta za Slovensko na tento post. S návrhom na jeho kandidatúru prišla Slovenská advokátska komora.
Procházkovým protikandidátom bol sudca Najvyššieho súdu Ivan Rumana.
Procházka dostal v tajnom hlasovaní 10 hlasov, proti boli dvaja členovia Súdnej rady. Zdržali sa piati. Pri hlasovaní o Rumanovi sa zdržala väčšina rady - 12 členov.
"Vážim si rozhodnutie Súdnej rady, ďakujem za tú dôveru a vo zvyšku to posúdi vláda a potom výbor súdneho dvora," reagoval Procházka na výysledok voľby.

Väčšinu času sa venoval právu
Ešte v rámci obhajoby svojej kandidatúry pre radou však pripustil, že na prvý pohľad sa nemusí zdať ako ideálny kandidát. "Uvedomujem si obmedzenia, ktoré sú s mojou odbornou prípravou spojené a absentujúci výkon sudcovského povolania," pripustil vo svojej prezentácii.
Pri zdôvodňovaní svojej kandidatúry hovoril o svojich predošlých odborných skúsenostiach, keď pôsobil napríklad ako poradca na Ústavnom súde či ako zástupca Slovenska pred súdmi EÚ. Upozornil však na to, že väčšinu svojho profesionálneho pôsobenia strávil mimo politiky a venoval sa právu.
Priamej odpovedi na otázku, či by kandidoval na post sudcu aj v prípade, že by zostal šéfom Siete po jej nedávnom sneme, sa vyhol. Komentovať to nechcel ani pre médiá po vyhlásení výsledkov voľby.
Poslaneckého mandátu sa podľa vlastných slov zatiaľ nevzdá. Spraví tak až v prípade, ak ho v pozícii sudcu potvrdí aj Luxemburg. Prechod z aktívnej politiky do justície by podľa neho nemal byť problémom. Až 22 z celkovo 38 luxemburských sudcov totiž v predtým neboli riadnymi sudcmi.
Vyjadrili nesúhlas
Záujem Procházku o lukratívny post vraj vyplynul prirodzene.
"Nezdá sa vám prirodzené, že v živote prichádzajú rlzne udalosti a okolnosti, rozhodnutia a niekdy sa rôzne poskladajú?," pýtal sa poslanec. "Také veci sa dejú a patria k životu, že sa v kariére každý nejako posúva," dodal.
Niektorí členovia rady vyjadrili už verejne nesúhlas s tým, aby sa Procházka o post uchádzal. V rámci diskusie tak spravil nominant prezidenta Jozef Vozár. Vyjadril totiž pochybnosť o tom, že by sa na Procházku nazeralo ako na nezávilsého sudcu.
Nomináciu Procházku by v stredu mala schváliť vláda. Súd môže slovenského kandidáta aj odmietnuť. Stalo sa tak už pri predošlej kandidátke Márii Patakyovej, ktorá nepochodila pre neznalosť francúzštiny. Poslanec Siete neočakáva, že by mal s problémy kvôli znalostiam jazykov.
Slovensko je poslednou krajinou únie, ktorá post sudcu ešte neobsadila.

Beata
Balogová
