Školy s unudenými deťmi, s pevným rozvrhom a učiteľmi, ktorí učia starými postupmi, u susedov za riekou Moravou začínajú striedať inovatívne. Zato stredné školy trpia ešte vzdelávacou bulímiou. Hovorí o tom Tomáš Feřtek, ktorý v Česku s kolegami výrazne rozprúdil verejnú debatu o vzdelávaní .
Traduje sa váš známy výrok, že škola je prežitok. To znamená, že by ste školy zrušili?
„Odsudzovať školu ako nepotrebný ústav, na to nie je správna chvíľa. Ja nehovorím úplne, že škola je prežitok. Tvrdím však, že niektoré metódy vyučovania nimi sú.“
Práve zmeny metód vyučovania spôsobili, že pre české deti škola prestáva byť utrpením.
„Netrúfam si komentovať rozdiel medzi slovenským a českým školstvom, lebo to slovenské poznám málo, vychádzam len z toho, že tie systémy sa kedysi podobali. To, čo zaznamenávam v Česku, či už vo verejnej debate, alebo reálne v školách, to je veľká zmena v spôsobe práce. Bežné verejné školy sa od seba čoraz viac odlišujú v spôsobe vyučovania.“

Čo je v súčasnosti charakteristické pre český vzdelávací systém?
„Veľké rozdiely medzi školami. Popri dobrých verejných školách existujú školy, kde sa za dvadsať rokov nezmenilo takmer nič.“
Dávate vzdelávaniu v novej podobe veľkú šancu?
„O tom nepochybujem. Liberálna spoločnosť už nemá veľa možností, ako priamo ovplyvniť úroveň a kvalitu vzťahov medzi občanmi a spoločenskými vrstvami. Škola je jednou z posledných spoločenských inštitúcií, kde sa môžu stretnúť všetci bez rozdielu spoločenského postavenia. V tom je do budúcnosti jej zásadná úloha, je to spájadlo spoločnosti. Preto treba klásť taký veľký dôraz na inkluzívnu, teda spoločnú školu.“
Spomínali ste, že ešte pred niekoľkými rokmi ste osobne poznali všetky inovatívne školy, dnes sú ich stovky. Pristúpili učitelia na nové prístupy?
„Veľká časť učiteľov inovatívne prístupy a výrazné zmeny pochopila ako osobný cieľ, preto ich pribúda. Dnes už nestíham zmapovať všetky tieto školy.“
Ako sa v tých školách učí?
„Projektovým spôsobom. To je budúci smer. V niektorých školách je vyučovanie organizované podľa tém, nie predmetov. Iné školy rôzne predmety integrujú do jedného väčšieho celku.“
Ako vyzerá integrácia predmetov v praxi?