SME

O zodpovednosti Lipšica za nehodu rozhodnú posudky

Ulica, na ktorej zrazil poslanec chodca, je tmavá. Osvetlenie tlmia košaté stromy.

Poslanec Daniel Lipšic už vyjadril ľútosť nad nehodou aj ochotu pomôcť rodine usmrteného muža.Poslanec Daniel Lipšic už vyjadril ľútosť nad nehodou aj ochotu pomôcť rodine usmrteného muža. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Za nehodu, pri ktorej zomrel 72-ročný chodec, môže ísť šéf strany NOVA Daniel Lipšic do väzenia, ale môže vyviaznuť aj bez trestu. Všetko bude závisieť od miery jeho zavinenia nehody. Polícia v utorok ešte nezverejnila výsledok krvnej skúšky zosnulého chodca, ktorý podľa svedkov pôsobil dojmom, že je opitý. 

Príčiny nehody aj mieru jej zavinenia už vyšetruje polícia. „V tejto súvislosti bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia,“ povedala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Miháliková.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského sa pri posudzovaní nehôd berú do úvahy všetky okolnosti. „Posudzuje sa primeranosť rýchlosti, miesto nehody, stav vozovky, viditeľnosť aj ďalšie okolnosti,“ povedal.

Tresty za usmrtenie pri dopravnej nehody sa pohybujú zvyčajne do troch rokov. Prihoršiť môže len dokázanie nedbanlivosti zo strany vodiča.

Na večernú nehodu upozornil ako prvý portál aktuality.sk.

Prečítajte si tiež: Lipšicovi je ľúto, čo sa stalo. Pozostalým ponúkol pomoc Čítajte 

Neprehľadná ulica

Nehoda sa stala v pondelok večer na Vajnorskej ulici v smere na Trnavské mýto blízko priechodu pre chodcov. Poslanec podľa vlastných slov chodca nevidel, keďže ten bol v tmavom oblečení a bez reflexných prvkov. „Išiel som približne 50-kilometrovou rýchlosťou za hodinu. Zosnulý mal tmavé oblečenie, zbadal som ho v poslednej chvíli. Zrážke som nevedel zabrániť,“ povedal Lipšic novinárom v utorok. Na tlačovú konferenciu ho prišli podporiť viaceri spolustraníci z klubu OĽaNO-NOVA. 

SkryťVypnúť reklamu

Na mieste nehody boli aj v utorok viditeľné policajné značky. Policajti a znalci ešte v noci zisťovali, aká bola na mieste viditeľnosť a z akej vzdialenosti mal vodič šancu zbadať chodca na ceste a zabrzdiť. Stopy po krvi na ceste boli viditeľné až niekoľko metrov za priechodom. Kde presne stál chodec a či bol priamo na priechode alebo až za ním Lipšic nevdel povedať.  

Poslaneckého mandátu sa vzdať zatiaľ nechystá. Prioritou je podľa jeho slov pomôcť rodine muža a spolupracovať pri vyšetrovaní. 

Podľa Drahovského sa bude pri posudzovaní brať do úvahy to, či bol starší muž skutočne opitý alebo nie, ale aj či šiel Lipšic povolenou rýchlosťou alebo ju prekročil. Na Vajnorskej ulici je povolená päťdesiatka. Reflexné prvky sú pre chodcov povinné v prípade, ak prechádzajú mimo priechodu pre chodcov. Lipšoc taktiež tvrdí, že v čase nehody netelefonoval, ani inak nepoužíval mobil

SkryťVypnúť reklamu

„Miera zavinenia sa môže rozdeliť aj medzi obidvoch účastníkov,“ vysvetľuje Drahovský. Spomína si na prípady, keď chodec vbehol z električkového ostrovčeka do cesty vodičovi a neskôr bol označený za jediného vinníka. Sú však aj prípady, keď autu s majákom vbehol do cesty chodec a účasť niesol aj vodič.

„Chodec je vo všeobecnosti povinný pred vstupom na vozovku presvedčiť sa o tom, že môže prejsť,“ upozornil analytik.

Na danej ulici je podľa neho pomerne ľahké nevšimnúť si chodca, ktorý vojde na cestu mimo priechodu pre chodcov. Lemujú ju totiž široké stromy, ktoré vytvárajú tieň aj pod pouličnými lampami. Chodci na nej zvyknú prebiehať na električkové ostrovčeky.

„Ak chodec vyšiel na cestu spoza niektorého z týchto stromov, obzvlášť mimo priechodu, tak by vodič ani v tridsaťkilometrovej rýchlosti nemal šancu zareagovať,“ dodal Drahovský.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Človek zomrel. Nenávisti už stačilo Čítajte 

Lipšic nepil

Prítomnosť alkoholu u Lipšica policajti na mieste vylúčili. Podrobil sa dvom dychovým skúškam a na vlastnú žiadosť mu odobrali aj krv na ďalšie testy. Čaká sa ešte na vzorky odobraté mužovi. „Na zistenie prítomnosti alkoholu u chodca bol nariadený odber krvi,“ dodala Miháliková. Výsledky zatiaľ nie sú známe.

Výška škody na aute dosiahla podľa jej slov podľa prvých odhadov asi tritisíc eur. Zábery z miesta nehody podľa Drahovského potvrdzujú slová Lipšica, že šiel asi päťdesiatkou.

„Pri vyššej rýchlosti by bolo badať aj poškodenie rámu a deformácia by bola výrazne vyššia,“ povedal.

K podobnej nehode zavinenej poslankyňou došlo aj začiatkom roku 2009. Europoslankyňa za HZDS Irena Belohorská vtedy zrazila 50-ročnú chodkyňu, ktorá neskôr zraneniam podľahla. Polícia vtedy potvrdila, že usmrtená chodkyňa pred nehodou pila alkohol.

SkryťVypnúť reklamu

Lipšic sa pritom ešte ako minister spravodlivosti osobne angažoval v obdobnej autonehode humoristu Štefana Skrúcaného. Ten v roku 2004 zrazil 73-ročnú ženu, ktorá na následky zranení zomrela. Zabávač však výrazne prekročil povolenú rýchlosť. Namiesto povolenej šesťdesiatky šiel rýchlosťou najmenej 93 kilometrov za hodinu. 

Súd mu napokon uložil dvojročný podmienečný trest a na tri roky mu zakázal viesť motorové vozidlo. Lipšic považoval rozsudok za slabý a podal sťažnosť na Najvyšší súd. Pre Skrúcaného chcel dosiahnuť nepodmienečný trest odňatia slobody. So sťažnosťou však napokon nepochodil.

Dnes sa Lipšic k tomuto prípadu vracať nechce. Hovorí však, že v týchto otázkach sa vždy správal zásadovo. "Ako minister spravodlivosti som podával mimoriadne opravné prostriedky, keď boli usmrtení chodci, ale zároveň keď došlo k porušeniu k závažnému porušeniu dopravných predpisov. Napríklad k výraznému prekročeniu rýchosti alebo k alkoholu za volantom," povedal s tým, že ku konkrétnym veciam sa vyjadrovať nechce.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Daniel Lipšic zrazil v Bratislave chodca, ten v nemocnici zomrel Čítajte 

 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 100
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 432
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 373
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 122
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 888
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 519
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 363
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu