BRATISLAVA. Emócií bolo dosť, situácia je zložitá. Povedal to v utorok na Výbore NR SR pre sociálne veci minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD). Na výbore sa zúčastnila aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) a námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky.
Richter povedal, že má k dispozícií veľa listov, v ktorých sú informácie v rozpore s rozhodnutím Akreditačnej komisie. Tá navrhla, aby resocializačné zariadenie Čistý deň v Galante o akreditáciu prišlo. „Treba dať priestor orgánom, ktoré vec prešetrujú. Je tu komunikácia generálnej prokuratúry, policajného zboru a orgánu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. V priebehu kontroly nebudeme o výsledkoch informovať,“ dodal.

Podľa Richtera nebezpečenstvo nehrozilo
V súčasnosti je v zariadení 37 detí, z ktorých 33 bolo na pobyte v Chorvátsku. Podľa Richtera im nehrozilo žiadne nebezpečie. Informoval, že matka maloletej Natálie podala 28. augusta 2015 návrh na prerušenie pobytu, v ktorom vyjadrila podozrenie zo sexuálneho zneužívania. Hoci kurátor navrhol premiestnenie Natálie do iného zariadenia, súd v Piešťanoch to zamietol a nariadil, aby v Galante zostala.
„Nepodľahnem tlaku nejakého skóre. Ak sa potvrdí, že je ohrozený život, zdravie či vývin dieťaťa, budem konať bez ohľadu na to, aký je väčšinový postoj. Zároveň, prosím, nesnažme sa robiť vyšetrovateľov a sudcov. Nechajme konať príslušné orgány,“ povedal k prípadu minister.
Návšteva ombudsmanky
Ombudsmanka pre deti Viera Tomanová navštívila zariadenie v Galante. Atmosféru medzi deťmi opísala ako rušnú.
„Žiadali ma, aby som prišla, lebo musia zariadenie okamžite opustiť. Bol tam rozruch, boli prítomní aj rodičia detí. Snažili sme sa upokojiť deti, mali možnosť osobitne sa vyjadriť. Dohodli sme sa, že kurátor bude konať v záujme každého dieťaťa a dnes ráno už prišli prvé záznamy. Deti odmietli zo zariadenia odísť. Dokumenty odovzdám generálnej prokuratúre a polícii,“ povedala s tým, že treba počkať na výsledky konania orgánov činných v trestnom konaní.
Prípad sleduje aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). „Ministerstvo požiadalo o štandardný dohľad predsedníčku Okresného súdu Bratislava II a aj o dohľad vo veci samej. Súdy majú svoje kompetencie, ktoré rozhodnú o umiestnení dieťaťa do zariadenia, zároveň platí, že súdy rozhodujú vo veciach tak, ako dostavajú návrhy a ministerstvo spravodlivosti môže dohliadať, aby nedochádzalo k prieťahom,“ povedala. V tomto je nariadený dohľad.
Uviedla, že príslušné orgány podali návrhy na súdy vo veciach premiestnenia detí, ktoré sú v zariadení v Galante v 34 prípadoch. „V niektorých prípadoch bude musieť dôjsť k nútenému výkonu rozhodnutia. Očakávam, že v zmysle nastavených pravidiel sa budú dodržiavať. Emocionálna atmosféra v Galante ovplyvňuje aj správanie sa klientov, podľa mojich informácií nie všetci vnímajú rozhodnutie súdu o premiestnení ako svoje a nie sú s ním stotožnení, a preto budú musieť súdy konať ďalej,“ uzavrela.

Zdesená Blahová
Opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS) na výbore pre sociálne veci vyjadrila zdesenie. „Vyjadrujem zdesenie nad slovami ministra a komisárky. Nechali sme dva týždne detí v pazúroch ľudí, voči ktorým sú vznesené obvinenia,“ povedala.
Podľa námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho prijala Generálna prokuratúra SR potrebné opatrenia na trestnom aj netrestnom úseku. Tento týždeň by mali vykonať previerku v zariadení v Galante, počas ktorej skontrolujú spisy umiestených detí.
V prípade zariadenia Čistý deň viedla generálna prokuratúra dve trestné stíhania, ktoré boli zastavené. Dodal, že okrem toho je evidovaných sedem vecí. „Konanie je v začiatočnej fáze, preto nebudeme poskytovať bližšie informácie,“ povedal Šufliarsky.
Skontrolujú ďalšie zariadenia
Poslanci parlamentného sociálneho výboru skontrolujú 19 resocializačných zariadení, ktoré majú akreditáciu od štátu, vrátane galantského strediska Čistý deň. Rozhodli o tom na rokovaní výboru.
Čistý deň by mal prísť o akreditáciu, ministerstvu práce to navrhuje akreditačná komisia. Zariadenie sa môže odvolať, v takom prípade rozhodne minister. "Ak sa potvrdí, že je ohrozené zdravie a vývin dieťaťa, budem konať. Budem rozhodovať bez ohľadu na to, aký je väčšinový postoj rodičov, ktoré majú deti v zariadení," vyhlásil minister práce Richter.
Nepriamo tak potvrdil, že v prípade potvrdenia pochybení odoberie galantskému zariadeniu akreditáciu.

Neprijateľný styk
Richter potvrdil, že sexuálny styk s maloletým 14-ročným dievčaťom je pre neho neprijateľný. "Zostal som prekvapený zo záverov orgánov činných v trestnom konaní, ktoré povedali, že skutok sa stal, stal sa dobrovoľne na základe súhlasu oboch partnerov. Ale pre mňa to nemôže byť záver vzhľadom k tomu, že to dievča malo 14 rokov. Zákon platí v inej miere bez ohľadu na to, či chcela alebo nechcela. Ona nemá vek na to, aby mohla s takýmto niečím súhlasiť," povedal Richter.
Resocializačné zariadenie má podľa neho garantovať, aby k sexu v zariadení nedošlo, hoci to nie je také jednoduché. "Chovanci nie sú väzni a môžu sa pohybovať voľne. A teda aj sa stretnúť a preto je ťažké garantovať, aby k niečomu nedošlo. Ale uspokojiť sa s takýmto konštatovaním pre ministra by bolo veľmi zlé. Potrebujem, aby zariadenie dávalo garanciu, že bude naplnená litera zákona," zdôraznil Richter.

Dve desiatky zariadení
Pripomenul, že na Slovensku je celkovo 20 resocializačných zariadení. Z toho 19 je neštátnych s akreditáciou a jedno zriaďuje samospráva. Z týchto zariadení je deväť, ktoré ponúka miesta na výkon súdneho rozhodnutia.
Práve tieto sú partnerom pre rezort práce. Richter potvrdil, že podnety ohľadom galantského zariadenia prichádzali od roku 2014. Zároveň uviedol, že za päť rokov, čo je ministrom, nebol s takýmito zariadeniami nikde väčší problém, že by minister musel kontaktovať orgány činné v trestnom konaní.
V zariadení sa bola pozrieť detská ombudsmanka Viera Tomanová, ktorej mali deti s plačom telefonovať a po jej príchode chceli rozprávať len spoločne. Deti z centra podľa Tomanovej odísť nechcú a v prípade ich presunu sa vyhrážajú ublížením si.
Podľa opozičnej poslankyne Natálie Blahovej (SaS) dochádza v zariadení zrejme k manipulácii detí. Ovplyvňuje ich podľa nej zrejme aj Tomanová, ktorá by sa mala podľa poslankyne správať inak. "Keby ste tam prišli pre dobro detí, tak sa snažíte vysvetliť im, že sa majú podriadiť súdnemu rozhodnutiu (premiestnenie detí, pozn. TASR)," povedala Blahová.
Erik Tomáš zo Smeru-SD je podľa vlastných slov zdesený z opozície, ktorá zneužíva kauzu na vytĺkanie politického kapitálu. "Nechajme orgány činné v trestnom konaní, aby to vyšetrili," apeloval na poslancov.