SME

Vláda odobrila zmenu hranice medzi Slovenskom a Maďarskom

Vláda zasadala v Bratislave.

Schôdza vládySchôdza vlády (Zdroj: SITA - Marko Erd)

BRATISLAVA. Hranice medzi Slovenskom a Maďarskom sa zmenia, a to na základe návrhu ústavného zákona o súhlase so zmenami štátnej hranice.

Vláda túto zmenu v stredu odobrila, schváliť ju musia aj poslanci Národnej rady SR. Zákon vstúpi do platnosti vtedy, keď začne platiť po súhlase poslancov Zmluva medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o štátnej hranici podpísaná v Amsterdame v januári tohto roku.

Zmena súvisí s riekami

Zmeny priebehu štátnej hranice zakotvené v zmluve súvisia s vodohospodárskymi úpravami rieky Ipeľ a požiadavkou na preloženie hraničnej čiary do novovybudovaného koryta toku a s kompenzáciou úbytku štátneho územia vzniknutého týmito vodohospodárskymi úpravami.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa slovenskej ústavy treba zmeny štátnej hranice Slovenska schváliť ústavným zákonom, vysvetľuje sa v predkladacej správe k zákonu.

Vláda 3. júna 2015 schválila návrh na uzavretie zmluvy medzi Slovenskom a Maďarskom o štátnej hranici, zmluvu podpísali v Amsterdame.

"Hlavným dôvodom novej zmluvy je potreba zmeny charakteru spoločnej štátnej hranice s Maďarskom na hraničných vodných tokoch z pohyblivej na nepohyblivú, teda nezávislú od prirodzených zmien korýt hraničných riek. Zmluvou sa súčasne upravuje výmena častí štátneho územia v rovnakej rozlohe, teda v pomere 1:1. Výmenou sa zohľadnia vykonané vodohospodárske a iné stavebné práce," vysvetlila pre agentúru SITA Marta Fabianová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny sa chystajú aj s inými štátmi

V súčasnosti platný charakter pohyblivej štátnej hranice na hraničných tokoch totiž spôsobuje zdĺhavé právne riešenia dôsledkov prirodzených zmien polohy koryta hraničných vodných tokov, ktorým sa štátna hranica prispôsobuje.

"V častiach štátneho územia, ktoré sa v dôsledku zmien štátnej hranice oddelia od štátneho územia Slovenskej republiky alebo Maďarska a pripadnú druhej zmluvnej strane, sa nenachádzajú trvalo osídlené územia," vysvetlilo ďalej ministerstvo vnútra. Nadobudnutím platnosti sa skončí platnosť Zmluvy medzi Československou republikou a Maďarskou ľudovou republikou o úprave režimu na štátnych hraniciach, ktorú podpísali 13. októbra 1956 v Prahe.

Takáto zmena sa do budúcnosti pripravuje aj s Rakúskom a Poľskom.

SkryťVypnúť reklamu

Beblavý: Niektoré zákony nič neprinesú

Štyri zo 17 zákonov, ktoré na zasadnutí prerokovala vláda, sú buď zlé alebo Slovensku prinesú len kozmetické úpravy. Je o tom presvedčený nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý.

Rozhodol sa v rámci vládou prijatých zákonov bližšie pozrieť práve na tie právne normy, ktoré sú z oblastí, ktorým sa dlhodobo venuje. Zároveň majú podľa neho všetky štyri zákony spoločné to, že sa dotýkajú oblastí zásadných pre Slovensko a vidieť na nich, že situáciu nezlepšujú alebo ju dokonca aj zhoršujú.

"Sú potvrdením toho, že tretia vláda Roberta Fica nemá lepší výkon ako prvá alebo druhá. Dokonca ho môže mať v niektorých oblastiach aj horší," zhodnotil Beblavý na dnešnej tlačovej konferencii v NR SR.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad návrh zákona o štátnej službe sa podľa poslanca prijal kvôli Európskej komisii, keďže bez jeho schválenia do konca roka by sa Slovensku zastavili eurofondy.

"Vláda ním ide predstierať depolitizáciu štátnej služby. V skutočnosti ide o kozmetické zmeny, ktoré nič nezmenia," zdôraznil Beblavý. Zákon podľa neho vytvorí Radu pre štátnu službu, ktorej ale nedá žiadne reálne kompetencie. Zároveň sa ním podľa Beblavého zavádza systém hodnotenia, podľa ktorého by malo byť možné prepustiť úradníka, ak nebude dosahovať výkon.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu