BRATISLAVA. Do fakultnej nemocnice v Nitre môžu prísť uspávať pacientov aj vojenskí lekári, keďže je v nej už niekoľko týždňov nedostatok anesteziológov.
Túto možnosť na pondelkovom stretnutí s lekármi podľa jedného z nich Petra Visolajského, ktorý je zároveň aj šéfom Lekárskeho odborového združenia, pripustil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru).
Pre nedostatok anesteziológov odmietli v nitrianskej nemocnici od leta niekoľko desiatok pacientov, ktorí prišli na plánované operácie.
Aktuálne pracuje v nemocnici na plný úväzok osem atestovaných anesteziológov, teda lekárov, ktorí pri operácii uspávajú.

Alternatíva - vojenskí lekári
"Pán minister povedal, že jedna z možností by bola aj požiadať pána ministra obrany (Petra Gajdoša zo SNS - pozn. red.) o vojenských lekárov, ktorí by mohli prísť pomôcť na toto oddelenie (Kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny - pozn. red.)," povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Visolajský.
"Medzi riešenia akútneho stavu som uviedol, že ako hlavnú prioritu vnímam zabezpečenie väčšieho počtu anesteziológov novými silami a ak by bolo na krátke prechodné obdobie potrebné, môžeme diskutovať aj s rezortom obrany," reagoval na to Drucker.
"Pán minister túto úvahu spomenul v rámci debaty okrajovo ako jednu z mnohých alternatív v prípade nepriaznivej situácie, čo však nik nepredpokladá, že by k tomu mohlo reálne dôjsť," povedal aj šéf nemocnice a poslanec za Smer Jozef Valocký.
Slovenské nemocnice už s nasadením vojenských lekárov majú skúsenosti. Do civilných nemocníc prichádzali počas hromadných výpovedí lekárov na konci roku 2011 za vlády Ivety Radičovej (SDKÚ).
Z približne šesťtisíc nemocničných lekárov bolo vtedy vo výpovedi vyše dvetisíc z nich. Väčšina na začiatku decembra odišla aj z nemocníc, preto ich museli nahradiť vojenskí lekári.

Atestovaných anesteziológov je málo
Momentálne v nitrianskej fakultnej nemocnici chýba polovica anesteziológov. Len počas leta z nej odišli štyria atestovaní anesteziológovia, plný stav však nebol ani predtým.
Na plný úväzok tak v nemocnici zostali ôsmi atestovaní anesteziológovia, ktorým raz týždenne pomáha podľa Visolajského ďalšia anesteziologička a desiatym atestovaným anesteziológom je lekár na dôchodku.
Z jedenástich operačných sál tak podľa minulotýždňového vyjadrenia Visolajského funguje niekedy len päť až sedem.
Problémom je aj to, že ôsmi anesteziológovia vypovedali od decembra 2016 služby, na čo podľa zákona majú právo. Ak odídu hrozí, že od tretej popoludní do siedmej ráno a cez víkendy nebude mať pacientov v nitrianskej nemocnici kto uspávať.
V takom prípade by, podľa nitrianskeho župného lekára Ľubomíra Ševčíka, nitrianska nemocnica mohla robiť len akútne operácie.
Nemocnica: V novembri príde skúsený anesteziológ
Riaditeľ nemocnice vraví, že v zdravotníckom zariadení je 11 atestovaných a desať neatestovaných anesteziológov. Nemocnica má okrem toho podpísané tri dohody o vykonaní práce.
"Od 1. novembra 2016 prijímame anestéziológa s približne 30-ročnou praxou," dodáva Valocký.
Zvyšuje sa podľa neho aj využiteľnosť sál. Tento týždeň sa už tri dni operuje na ôsmich chirurgických stoloch a od budúceho týždňa sa jeden deň budú vykonávať zákroky až na deviatich.
Podobnú situáciu už nemocnica za Valockého raz zažila. Bolo to v roku 2010. Situáciu v nemocnici bol osobne riešiť aj vtedajší minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Valockého potom odvolal.

Beata
Balogová
