BRATISLAVA. Obce a vyššie územné celky, ktoré sú zriaďovateľmi škôl, by mali prísť o právo odmietnuť kandidáta na riaditeľa školy či školského zaradenia.
Túto kompetenciu im chcú vziať opoziční poslanci z OĽaNO-NOVA a SaS. O ich návrhoch podobných noviel zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve diskutujú poslanci na úvod desiateho rokovacieho dňa deviatej schôdze Národnej rady SR.
Chcú odpolitizovať školstvo
Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) chce zmenou právnej normy odpolitizovať voľbu riaditeľa školy. Jej návrh počíta s návratom k stavu, kedy zriaďovateľ nemohol odmietnuť kandidáta na riaditeľa.
Podľa Remišovej novely má rada školy predložiť návrh na kandidáta na riaditeľa na základe výsledkov výberového konania zriaďovateľovi. Ten má kandidáta vymenovať na päťročné funkčné obdobie v lehote do 30 dní odo dňa predloženia návrhu. Návrh rady školy má byť pre zriaďovateľa záväzný.
Remišová pripomenula, že v súčasnosti môže zriaďovateľ dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na post riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania.
"Pri druhom vyslovení nesúhlasu sa vyžaduje schválenie trojpätinovou väčšinou všetkých členov príslušného zastupiteľstva. Podľa mnohých učiteľov sa takouto právnou úpravou vytvára priestor pre korupciu, klientelizmus, rodinkárstvo a politické nominácie riaditeľov," uviedla.
Poslankyňa tiež navrhuje zvýšiť ochranu pedagogických zástupcov, ktorí sú členmi rady. A to predĺžením ich výpovednej doby o dva mesiace oproti výpovednej dobe iných zamestnancov.
"Táto právna úprava je potrebná na to, aby sa učitelia nebáli vyjadrovať kritické svoje názory počas zasadnutia rady školy, keď je tam prítomný ich nadriadený, ktorý by mohol z týchto výstupov a názorov vyvodzovať následky v podobe skončenia pracovného pomeru," vysvetlila Remišová.
Ochrana pred neprispôsobivou osobou
Na stole majú zákonodarcovia aj návrh zákona o ochrane pred neprispôsobivou osobou, ktorý predkladá Boris Kollár, Milan Krajniak, Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská z hnutia Sme rodina.
„Cieľom návrhu zákona je posilnenie ochrany obyvateľov Slovenskej republiky a ich majetku a majetku obce pred neprispôsobivými osobami. Za neprispôsobivé chovanie je všeobecne považované také správanie sa človeka, ktoré nerešpektuje všeobecne záväzné právne ani morálne normy spoločenského správania sa,“ uvádzajú poslanci.
Okrem týchto bodov majú poslanci prerokovať aj návrhy opozičných poslancov z ĽS NS o zmene Ústavy SR, ako aj návrh zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Zaoberať sa budú tiež návrhmi zákonov nezávislých poslancov.
Vyslovenie nedôvery Ficovi
O 14:00 čaká poslancov Hodina otázok, na ktorej môžu predstaviteľom vlády položiť aj otázky občanov.
Poslanci majú prerokovať posledných 12 bodov z programu, preto by sa mohli dostať aj k poslednému bodu, ktorým návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi.
Za návrhom vysloviť nedôveru premiérovi je skupina opozičných poslancov zo SaS a OĽaNO-NOVA. Dôvodom je podľa nich to, že predseda vlády obhajuje ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý údajne obchodoval s podnikateľom Ladislavom Bašternákom.
Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence. Predseda parlamentu Andrej Danko odvolávanie v júli presunul na september. Nepáčilo sa mu totiž oblečenie Igora Matoviča (OĽaNO), v ktorom prišiel do rokovacej sály, ani billboard, ktorý v sále rozprestrel.