BRATISLAVA. Opozičný politik Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) sa vzdá poslaneckého mandátu. Chce tak urobiť k 30. septembru. Oznámil to na tlačovej konferencii v parlamente.
Jeho rozhodnutie súvisí s pondelňajšou tragickou dopravnou nehodou.

Vlastné rozhodnutie
"Nedokázal by som túto funkciu už robiť naplno," povedal Lipšic. O tom, či bude kandidovať v najbližších parlamentných voľbách neuvažuje. Odmietol tiež, že by kandidoval v komunálnych alebo regionálnych voľbách.
„Rozhodnutie, ktoré som urobil, bolo čisto moje rozhodnutie. Kolegovia na to mali iný názor,“ konštatoval. Lipšic oznámil, že sa vráti do advokácie. Jeho náhradníkom bude protikorupčný aktivista a projektový manažér Ján Marosz.
Lipšic si váži podporu ľudí, ktorú dostal vo voľbách. „Osud tejto krajiny a jej ľudí mi nebol, nie je a nebude ľahostajný. Budem sa snažiť byť vo verejnom živote naďalej prítomný, budem ako advokát zastupovať ľudí,“ uviedol s tým, že na mnohé otázky nemá dnes odpoveď. O politickej budúcnosti v tomto okamihu Lipšic neuvažuje.

Kolegom bude chýbať
Lipšicovi spolustranníci gesto oceňujú, hoci podľa nich nemá byť signálom toho, že politik sa cíti za nehodu vinný. "Toto gesto ukázalo, že aj politik dokáže byť človekom," komentoval situáciu líder OĽaNO Igor Matovič. Verí, že jeho stranícky kolega zostane politicky aktívny aj naďalej. "Dano bude určite chýbať na výboroch či v pléne," dodal Matovič.
Podobne vníma Lipšicov odchod aj Viera Dubačová (OĽaNO). "V procese odkrývania zákulisia slovenskej plitiky si ho veľmi vážim. Aj toto je však taký odkaz, ktorý môže mať motýlí efekt," povedala.
Šéf NOVA bude v parlamente chýbať aj nezaradenému poslancovi Miroslavovi Beblavému. "Hoci sme sa nie na všetkom zhodli, bol to odborne veľmi vysoko postavený človek, akých je v parlamente málo," povedal s tým, že verí v Lipšicov návrat do politiky.
"Tento odchod znateľne zníži schopnosť opozície byť dobrou opozíciou voči Smeru. Bol jedným z kľúčových opozičných politikov," dodal Beblavý.
Predseda SaS Richard Sulík uviedol, že "tento krok by si zvlášť mohol všimnúť minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) a obyvateľ bytu Ladislava Bašternáka Robert Fico (Smer)." Strana považuje Lipšicovo rozhodnutie vzdať sa mandátu za rozhodnutie jeho svedomia.
Rozhodnutie Lipšica vzdať sa poslaneckého mandátu v tejto ťažkej osobnej situácii je podľa predsedu Mostu-Híd Bélu Bugára chlapské. Poslanec Ján Podmanický (Smer) povedal, že to, čo sa stalo Lipšicovi, je nočná mora každého vodiča. "Vzdanie sa mandátu je jeho rozhodnutím a vzhľadom na situáciu je celkom pochopiteľné a logické," uviedol.
František Šebej z Mosta-Híd si myslí, že Lipšic urobil rozhodnutie vzbudzujúce rešpekt. "Rozhodol sa nečakať na konzekvencie, isto to nebolo ľahké rozhodnutie," povedal. Koaličná SNS Lipšicovo rozhodnutie rešpektuje. "Beriem ho na vedomie," napísal v reakcii predseda strany i Národnej rady SR Andrej Danko.

Nehoda
Lipšic v pondelok večer zrazil v Bratislave 72-ročného chodca. Po zrážke seniora previezli do nemocnice, kde však zraneniam podľahol. „Išiel som približne 50-kilometrovou rýchlosťou za hodinu. Zosnulý mal tmavé oblečenie, zbadal som ho v poslednej chvíli. Zrážke som nevedel zabrániť,“ popísal poslanec autonehodu začiatkom týždňa. Vo štvrtok pri oznamovaní svojho odstúpenia sa k okolnostiam nehody už vyjadrovať nechcel.
Dychová skúška u neho alkohol vylúčila. Podľa miestnych pred zrážkou pil aj starší muž. Výsledky jeho krvných testov však polícia komentovať nechce s tým, že vyšetrovanie ešte prebieha. "Vzhľadom na to, aby nedošlo k jeho zmareniu, bližšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť," povedala bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Miháliková.
V prípade začali vyšetrovatelia aj trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia.

Obhajca Rybaniča
Odstúpenie Lipšica je v slovenskej politike pomerne ojedinelé. Pred siedmimi rokmi sa poslaneckého mandátu vzdala aj neskoršia premiérka Iveta Radičová po tom, čo v pléne hlasovala za svoju stranícku kolegyňu z SDKÚ Tatianu Rosovú.
Lipšic pôsobí v politike už začiatku deväťdesiatych rokov. Angažoval sa v mládežníckej organizácii Občiansko-demokratická mládež. Neskôr vstúpil do KDH a dostal sa na podpredsednícky post. Ako vyštudovaný právnik sa zameriaval najmä na justíciu, čo ho dostalo najprv do pozície štátneho tajomníka v rezorte spravodlivosti a v rokoch 2002 až 2006 na funkciu ministra spravodlivosti.
Za Radičovej vlády sa presunul na post šéfa ministerstva vnútra.
Vystúpenie z KDH a založenie vlastnej strany ohlásil po voľbách v roku 2012. Patril k najhlasenjším opozičným kritikom. V aktuálnej kauze Bašternák je tiež obhajcom poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča, ktorý z banky vyniesol informácie o pohyboch na účte ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer).

Beata
Balogová
