SME

Iniciatíva nechce, aby EÚ nanucovala manželstvá rovnakých pohlaví

Na Slovenku je projekt podľa Chromíka spojený aj s posilňovaním vzájomných rodinných vzťahov.

Hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík. Hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Pojmy ako manželstvo, rodina či rodinný vzťah by sa mali zakladať na tom, čo je spoločné, teda na prieniku týchto pojmov vo všetkých krajinách v rámci Európskej únie (EÚ). Základom by malo byť manželstvo medzi mužom a ženou, rodina na základe manželstva alebo rodičovstva a rodičovský vzťah medzi rodičmi a deťmi. To je cieľom európskej iniciatívy Mama, otec a deti (Mum, dad and kids).

"Výskumy ukazujú, že najlepším prostredím na výchovu a rast detí je vzťah muža a ženy. Vieme aj to, že mnohé rodiny zlyhávajú, že je veľa rozvodov, ale myslíme si, že extrémne prípady nemôžu byť smerodajné pri prijímaní legislatívy," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predsedníčka iniciatívy Edit Frivaldszky.

SkryťVypnúť reklamu

Aby krajiny rozhodovali

Podľa iniciatívy je potrebné sa pozerať na danú problematiku z hľadiska detí. Práve preto by malo byť manželstvo muža a ženy tým najlepším prostredím a najbezpečnejším miestom pre deti. Zároveň je to miesto, kde môžu vyrastať nové generácie.

"Treba si uvedomiť, že vždy, keď sa zavádzajú nové procesy, tak sa to v spoločnosti vždy otestuje. V mnohých krajinách Európy vidíme, že keď sa prijímajú manželstvá osôb rovnakého pohlavia, bez toho, aby sa urobil nejaký test, výskum, aký to bude mať vplyv na deti a spoločnosť, tak sú deti použité ako také testovacie zvieratká," myslí si Edit Frivaldszky.

Fungovať by to teda malo tak, že keď EÚ vydá predpis, v ktorom spomenie slová ako manželstvo či rodina, malo by to mať jasný, avšak minimálny obsah, ktorý bude prienikom všetkých pojmov platným pre všetky krajiny. To by malo zabezpečiť, aby žiadna krajina nebola prinútená meniť svoju legislatívu v oblasti manželského práva, lebo predpis sa bude vzťahovať len na to, čo je všetkým krajinám spoločné.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane si ale samotné krajiny môžu v tomto smere pridať aj "pojmy navyše", teda napr. schváliť manželstvo medzi osobami rovnakého pohlavia. Podľa iniciatívy to ale bude závisieť od nich a nebude im to nanútené zo strany EÚ, čiže bude to v kompetencii výhradne jednotlivých krajín.

"Keď sa zoberie Holanďanka s Holanďanom, tak to bude uznané aj na Slovensku. Keď sa ale zoberú dvaja Holanďania, tak to, samozrejme, nebude uznané na Slovensku, lebo to na Slovensku nepoznáme. Jedine, ak Slovensko zmení svoju legislatívu," vysvetlil Anton Chromík, predseda Asociácie Otca mamu deťom. Na otázku TASR, či si nemyslí, že to môže byť vnímané ako diskriminácia niektorých ľudí, odpovedal záporne s tým, že ich cieľom je, aby to nebolo nanucované zo strany EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Cez internet aj na papieri

Iniciatíva však musí získať do 10. decembra milión podpisov po celej Európe, pričom v siedmich krajinách sa musí splniť určité minimum. Aktuálne by mala mať vyzbieraných viac ako 100-tisíc podpisov online, teda cez internet a okolo 80-tisíc v papierovej podobe. Iniciatívu možno podporiť na webovej stránke, a to elektronicky i prostrednívom papierových formulárov.

Na Slovenku je projekt podľa Chromíka spojený aj s posilňovaním vzájomných rodinných vzťahov a akýmsi obdarúvaním. Popri zbieraní podpisov tak budú dobrovoľníci rozdávať aj záložky, ktoré si následne môžu dať manželka manželovi alebo naopak, ale aj rodičia deťom, prípadne deti svojim rodičom.

Manželia si tak budú môcť obnoviť vzájomnú lásku, manželka môže uznať šikovnosť svojho manžela, ktorý zasa môže niečím obdarovať svoju manželku. Záložka pre deti môže napr. hovoriť, že ten deň, kedy sa dieťa narodilo, bol jedným z najkrajších dní jeho života a zároveň by to mohla byť aj akási darčeková poukážka pre dieťa na čas pre strávenie s rodičom. Deti zasa môžu dať svojim rodičom záložky, ktoré hovoria, že ich nikto nemôže nahradiť a že im ďakujú za to, čom im dali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 250
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 761
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 570
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 808
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 739
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 388
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 684
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu