BRATISLAVA. Pomoc drogovo závislým treba zlepšiť. A to napríklad v podmienkach fungovania resocializačných centier vrátane pravidiel, za akých môžu zamestnávať svojich klientov. Myslí si to predsedníčka parlamentného sociálneho výboru Alena Bašistová. Na túto tému vo štvrtok zorganizovala okrúhly stôl, podujatia sa zúčastnili odborníci za štát i z neziskového sektora.
Diskusia je reakciou na medializovaný prípad v galantskom resocializačnom centre Čistý deň, v ktorom malo dôjsť k údajnému zneužitiu vtedy maloletého dievčaťa.

Prehodnotiť, ako sú centrá upravené
"Je nevyhnutné upraviť podmienky pracovnoprávneho vzťahu bývalých klientov resocializačných zariadení či stredísk. A to v prípade, že tento klient bude zamestnaný v zariadení, kde absolvuje resocializáciu alebo reedukáciu a bude prichádzať do styku s ďalšími klientmi tohto zariadenia," uviedla Bašistová. Tieto osoby by podľa nej mali absolvovať vyšetrenie, ktoré by odhalilo ich možné deviačné sklony.
Celkovo by sa podľa Bašistovej mali prehodnotiť úpravy podmienok fungovania resocializačných centier. Napríklad vyhláškou je potrebné spresniť podmienky výkonu resocializácie mladých drogovo a inak závislých klientov a tiež podmienky odbornej práce s ďalšími špecifickými referenčnými skupinami (týrané deti či obete obchodu s bielym mäsom).
Bašistová by ako poslankyňa rada pretavila závery z okrúhleho stola do konkrétnych zmien v zákonoch. Verí, že keď sa na téme bude pracovať systematicky a s podporou odborníkov, zavádzanie navrhovaných zmien by podľa nej mohlo byť úspešné.

Komisia navrhuje odňať akreditáciu
Závery z okrúhleho stola by podľa Bašistovej mali poslúžiť i ako podklad pri poslaneckom prieskume v resocializačných zariadeniach, do ktorých sa chystajú členovia parlamentného sociálneho výboru. Tí skontrolujú 20 takýchto zariadení vrátane strediska Čistý deň. O prieskume rozhodli poslanci v týchto dňoch.
Čistý deň by mal prísť o akreditáciu, ministerstvu práce to navrhuje akreditačná komisia. Zariadenie sa môže odvolať, v takom prípade rozhodne minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD). Ten nedávno nepriamo naznačil, že v prípade potvrdenia pochybení odoberie galantskému zariadeniu akreditáciu.
Na Slovensku je celkovo 20 resocializačných zariadení. Z toho 19 je neštátnych s akreditáciou a jedno zriaďuje samospráva. Z týchto zariadení je deväť, ktoré ponúkajú miesta na výkon súdneho rozhodnutia. Práve tieto sú partnerom rezortu práce.