BRATISLAVA. Chodia na Slovensko na potrat, ale pre štatistiky sú neviditeľné. Je to prípad Poliek, ktoré prichádzajú na interrupciu najmä do súkromnej polikliniky Mediklinik v Leviciach.
“Dôverné štatistické údaje sa nesmú bez súhlasu osôb, ktoré ich poskytli a ktorých sa týkajú, zverejňovať, ani komukoľvek oznamovať, ani použiť na iné ako štatistické účely.
„
Hoci aj toto zariadenie má podľa zákona povinnosť hlásiť Národnému centru zdravotníckych informácií počet vykonaných interrupcií, v prípade obyvateliek nášho severného suseda nehlási takmer nič.
Napriek tomu, že na to neexistuje pre zákon, ktorý chráni dôverné štatistické údaje týkajúce sa jednotlivých zdravotníckych zariadení, priamy dôkaz, všetky indície zakladajúce sa na sumárnych údajoch o umelých potratoch, vyjadrení lekárov a zisteniach denníka SME nasvedčujú tomu, že je to tak.
Podozrenie, že súkromná klinika tieto potraty nehlási, má aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré už v nej nariadilo na základe zistení denníka SME kontrolu.

Hoci na Slovensku z roka na rok počet interrupcií štatisticky klesá, počet umelých prerušení tehotenstva vykonaný cudzinkám ostáva veľkou neznámou. Týka sa to najmä Poliek, ktoré cestujú kvôli potratom na Slovensko, lebo v ich krajine je interrupcia prakticky zakázaná. Vlani bolo na Slovensku vykonaných 7004 interrupcií.