Fica poslanci neodvolali, Kaliňák tiež ostáva vo funkcii (minúta po minúte)

Opozícii sa nepodarilo odvolať ani Fica, ani Kaliňáka.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Koalícia odsunula odvolávanie Kaliňáka na september (minúta po minúte)
 • Návrh na odvolanie predsedu vlády Roberta Fica neprešiel, za návrh hlasovalo len 36 poslancov.
 • Predseda parlamentu Andrej Danko prerušil odvolávanie premiéra v júli. Dankovi sa vtedy nepáčilo oblečenie Igora Matoviča (OĽaNO), v ktorom prišiel do rokovacej sály a bilbord, ktorý v sále rozprestrel. 
 • Premiér pred rozpravou vyzval kolegov, aby sa odvolávania nezúčastňovali. Tí následne odišli.
 • Za vyslovenie nedôvery Robertovi Kaliňákovi zahlasovalo len 40 poslancov zo 120 prítomných.
Anketa:
Mal by Robert Fico odstúpiť kvôli kauze Bašternák?
Áno
2093
Nie
608
Hlasovalo: 2701
Hlasovanie otvorené:
od: 23.09.2016 10:38

Odvolávanie Roberta Fica i Roberta Kaliňáka sme sledovali minútu po minúte. Ďakujeme za pozornosť.

18:20 Kaliňák na tlačovej besede po skončení schôdze prirovnal redaktorku Denníka N k eštebáčke. Spýtala sa ho totiž, či je pravda, že jeho dieťa chodí do rovnakej škôlky ako dieťa Ladislava Bašternáka, a preto sa zrejme stretávajú naďalej. "Pána Bašternáka som nevidel štyri roky," opakoval Kaliňák.

Či sa stretáva v škôlke s manželkou podnikateľa Bašternáka v škôlke, povedať nechcel. Neodpovedal ani na otázku, či vedel, že ich deti navštevujú rovnakú škôlku. "Nerobím lustráciu ľudí, ktorí chodia do škôlky, do ktorej chodí môj syn. Nie som eštebák ako vy," reagoval Kaliňák.

18:05 Aj za prítomnosti Roberta Fica poslanci nedôveru Robertovi Kaliňákovi nevyslovili. Prítomných poslancov bolo 120, z toho za nedôveru sa vyslovilo len 40 poslancov.

17:45 Poslanci majú do 18:00 prestávku.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Opozícia neuspela, minister vnútra Kaliňák zostáva vo funkcii

17:29 Predsedajúci Béla Bugár ukončil rozpravu (viacero poslanecov nebolo v sále) o návrhu na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer). Slovo na záver dostal poslanec SaS Jozef Rajtár ako predkladateľ návrhu. Vymenúva problematické rozhodnutia pod vedením Roberta Kaliňáka.

17:01 Svoje vystúpenie začal poslanec SaS Martin Poliačik.

17:00 S poslankyňou Veronikou Remišovou (Oľano) sa rozprával redaktor SME Peter Kováč.

16:52 Daniel Lipšic sa podľa Borisa Kollára (Sme rodina) zachoval ako chlap, keď odstúpil. Robert Kaliňák by si podľa neho mohol z tohto kroku vziať príklad. 

16:29 Ďalším vystupujúcim v rozprave je poslanec Jozef Viskupič (Oľano-Nova). "Poslanci Smeru nevystupujú v rozprave preto, lebo nemajú osobný kredit a argumenty ako obhájiť svojho premiéra," povedal.

16:27 "Súdiť iného človeka môže len niekto, kto má vysoký morálny kredit. Do parlamentu ste sa dostali podvodom, ako Biela vrana. Nemáte morálne právo, aby ste kritizovali niekoho iného," povedal jeden z mála poslancov Smeru v sále Ján Podmanický. "Nekandidoval som ako Biela vrana, ale ako lekár, ktorý odhalil kauzu CT," odpovedal mu Alan Suchánek (Oľano).

16:19 "Kto dnes verí na Slovensku v objektívnu políciu," pýta sa vo svojom vystúpení Alan Suchánek (Oľano). Svedok v kauze Igora Matoviča, ktorého vyšetrovali pred voľbami kvôli daniam, bol podľa neho vypočutý okamžite. Inokedy na rovnakú reakciu podľa neho "nemáte šancu."

16:16 Svoje vystúpenie ukončil Ján Budaj. V sále zostalo len minimálne množstvo poslancov, približne desať.

15:36 Viacero poslancov opäť nebolo v parlamentnej sále a stratili tak možnosť vystúpiť. V rozprave vystupuje Jozef Mihál (SaS).

15:24 "Danko a Kaliňák si zo svojej funkcie urobili mocnárstvo," hovorí Veronika Remišová, poslankyňa Oľano. Kritizuje Kaliňáka napríklad za prideľovanie pozícii policajných pridelencov. Jedným z nich je napríklad Henrich Forai, brat bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia. V Moskve je zase napríklad František Posluch, ktorého v minulosti vyšetrovali za zneužívanie právomoci.

15:20 Opozícia v pléne opäť rozprestrela transparent pri rozprave k odvolávaniu Roberta Kaliňáka. Keď tak urobili v júni, šéf parlamentu Andrej Danko prerušil schôdzu a rozhodol sa zmeniť rokovací poriadok.

Tentoraz sú na transparente okrem fotky Ladislava Bašternáka aj fotky davu protestujúceho pred bytovým komplexom Bonaparte

15:11 Viacero do rozpravy prihlásených poslancov nebolo v rokovacej sále, prišli tak o poradie. Svoj príspevok začala poslankyňa Natália Blahová (SaS).

14:59 "Vonku sú davy ľudí, ktorí sú nespokojní s tým, kam sa uberá Slovensko a tým, akí ľudia nám tu vládnu a poslanci vlády sa im teraz otočili chrbtom. Je to vrchol arograncie," komentovala prístup vládnych strán k odvolávaniu Roberta Fica poslankyňa Lucia Nicholsonová z SaS. 

Zároveň však pripustila aj to, že opozícia sa po odchode Daniela Lipšica oslabila. Pripúšťa aj chybu Igora Matoviča (OĽaNO) s opätovným neprerušením živnostenského oprávnenia. "Asi urobil chybu, aj keď on to vysvetľuje po svojom," povedala. Kto by sa mohol stať novým lídrom opozície zatiaľ nevie.

V reakcii na to, že analytici hovoria aj o nej povedala, že si to vie predstaviť za určitých okolností. "Trúfla by som si na to, keby na tom bola všeobecná zhoda a nikto s tým nemal problém. Nemám však silu na to, aby som o to zvádzala nejaký boj," povedala. V opozíii by sa podľa nej však našlo viacero možných kandidátov.

14:57 Béla Bugár (Most-Híd) otvoril opäť rokovanie. Do rozpravy je prihlásených 18 poslancov, začína Karol Galek (SaS).

14:50 Poslanci okamžite pokračujú v rokovaní ďalšou schôdzou, počas ktorej sa opozícia pokúsi odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer).

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Fico ostáva vo funkcii, koaliční poslanci ho podržali

14:48 Predseda vlády SR Robert Fico (Smer) ostáva vo svojej funkcii. Za jeho odvolanie, ktoré iniciovala opozícia pre jeho nečinnosť v daňovej kauze Bašternák, dnes hlasovalo len 36 poslancov zo 116 prítomných. Na vyslovenie nedôvery bolo potrebných minimálne 76 hlasov.

14:45 Daniel Lipšic (Oľano-Nova) sa v krátkom vystúpení rozlúčil s parlamentom. 

14:37 Nasleduje prestávka, hlasovanie začína 14:45.

14:36 "Páni a dámy z vládnej koalície, až sem ste to dotiahli. Mediálny poradca Roberta Fica, jeden z vás, radí podozrivým zo zneužívania detí, ako hovoriť," vyhlásil Ľubomír Galko. Poslanec tiež prirovnal premiéra k Vladimírovi Mečiarovi. "Robert Fico amorálne konanie nielen kryje, ale aj sa na ňom podieľa."

Zároveň je podľa poslanca Fico neschopný posudzovať svoje konanie, pretože normálny človek by sa svojej funkcie už dávno vzdal. "Dámy a páni z vládnej koalície, zakrývaním Fica strácate svoju ľudskú dôstojnosť," dodal Galko.

14:25 "Pre koho je investícia v Nitre? Pre koho sme si zničili krajinu v okolí?" Pýta sa Anna Zemanová a upozorňuje na rýchlo prijaté návrhy, zákony, dotácie, vlastnícke práva ohľadom majetkov. "Pán Fico, ukradli ste občanom Slovensko. Aké je to žiť v byte daňového podvnodníka?" 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Príchod Jaguara má prvú kauzu: kšefty s pôdou

14:17 "Pán premiér, kedy ste naposledy riešili životné ťažkosti bežných ľudí," pýta sa sa Silvia Shahzad z OĽaNO. Na neprítomného premiéra má mnoho otázok. Uvažovali ste niekedy, že by ste zriadili linku pre občanov? Prečo máme na ministerstve sociálnych vecí ministra, ktorý nechráni záujmy ani svojich zamestnancov? Kde sa môžu odvolávať na spravodlivosť ľudia, keď to je u nás takto? Viete o tom, že vy sám dokazujete, že nemáme funkčné zákony? Ako je možné, že koaliční partneri si môžu odhlasovať všetko? 

Na záver poslankyňa odkázala, aby sa netešili, že sa zbavia Igora Matoviča, vždy sa nájde niekto, kto sa postaví.

14:08 Renáta Kaščáková sa pýta, od akej práce zdržuje opozícia vládu, keď podľa prieskumu Eurobarometra viac ako dve pätiny Slovákov sa cítia byť ohrozené chudobou. 

14:03 Eugen Jurzyca upozornil na Ficove vyjadrenia k médiám, či už voči komentátorovi SME Petrovi Schutzovi, Novému Času, alebo aj plošnému prirovnaniu médií k prostitútkam.

13:40 Alan Suchánek si nemyslí, že táto schôdza je nepodstatná. Povedal, že keď sa podobná kauza objaví, minister by mal odstúpiť hneď, aby ani nepadla myšlienka, že by mohol ovplyvňovať vyšetrovanie. 

13:33 Veronika Remišová podľa svojich slov váhala, či má vystúpiť v pléne, pretože prítomných poslancov koalície bolo deväť. Premiér Fico nemá jej dôveru. Je podľa nej hrozné, že Fico vidí nepriateľa všade, či už v médiách alebo mimovládnych organizáciách, nehovoriac o učiteľoch, ktorých celé leto podľa nej urážal a pýtal sa, že čo celé leto robili, keď teraz začali protestovať. 

Slovensku sa podľa poslankyne darí nie pre to, čo spravila vláda, ktorá bola skôr pasívna, ale kvôli šikovným ľuďom. Odchod Kaliňáka žiadajú nie z nenávisti, ako tvrdí premiér, ale pre dobro Slovenska. Na záver svojho prejavu povedala, že ak vláda považuje školstvo za prioritu a potom premiér osočuje učiteľov, tak v prioritách klame.

13:21 Ondrej Dostál upozornil, že Fico vždy príde, "nabrýzga na opozíciu", odíde a ani si nevypočuje reakcie na jeho prejav. Toto podľa neho nie je správanie hodné slušného politika. 

13:16 Ľubomír Galko je rád, že Monike Beňovej Flašíkovej už "pretiekol pohár" a hovorí o problémoch. "Prežijeme aj Fica, ale čo po ňom ostane?" zamýšľa sa. Nemenovaný koaličný poslanec mu podľa neho povedal, že prehrali. Galko však reagoval, že ak to bude pokračovať, neprehrá opozícia, ale celé Slovensko.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Zala v Smere sociálnu demokraciu nevidí

13:08 Do rozpravy sa opäť prihlásil Jozef Rajtár. Vyzval prítomných poslancov koalície, vrátane Františka Šebeja (ten počaš jeho reči neskôr odišiel), aby sa prihlásili aj keď len do faktickej poznámky a povedali, prečo podporujú Fica.

Upriamil pozornosť na Borisa Zalu a Moniku Flašíkovú Beňovú otázkou, či aj oni šíria politiku nenávisti, keď upozorňujú na problémy ako korupcia, či pohon na poslankyňu Blahovú a vyjadrujú názor k strane.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Flašíková-Beňová z Bruselu kritizuje vlastných

12:52 Po schôdzi by mala hneď nadviazať schôdza o odvolávaní Roberta Kaliňáka, parlament by tak mohol pokračovať aj do noci. 

12:50 Poslanci zvyšných koaličných strán sa v pléne uz objavujú. Dušan Tittel z SNS hovori, ze neúčasť nesúvisí s výzvou Róberta Fica, ale je na každého osobnom rozhodnutí. Sám sa po obede do pléna vrátil. Podobne sa schôdze chcú este zúčastniť Igor Janckulík a Katarína Csefalvayová.

12:48 "Je to súčasť taktiky. Dohodli sme sa, ze nebudeme podporovať opozíciu, ktora je vulgárna," vysvetľoval neúčasť poslancov Smeru v sále Ján Podmanický. Prekáža mu najmä spôsob komunikácie Igora Matoviča. Ak bude opozícia argumentovať vecne, rozhodnutie vraj strana neskor prehodnotí. Nie vsak dnes.

Ku kauze Erika Tomáša sa zatiaľ nechce vyjadriť, keďže si prípad ešte nenaštudoval a nevie, o čo ide. 

12:44 Teraz vystúpil Martin Poliačik z SaS. Upozornil, že väčšina Slovákov podľa nedávneho prieskumu Globsecu už berie liberálnu demokraciu za najlepšiu formu spravovania štátu len vtedy, ak z toho majú osobný profit. Kauza Bašternák ukázala, že Fico a jeho suita sa nepoučili. Myslí si, že nedávne vyjadrenia či už o učiteľoch, či jeho večerné videá, alebo brexite, ukazujú, kam až dokázal zájsť, že stratil zábrany.

Tiež si myslí, že vláda je neschopná reflektovať podozrenia z klientelizmu a korupcie. Kaliňák, ktorý je podozrivý z trestného činu, zároveň riadi ľudí, ktorí ho majú vyšetrovať. Tento fakt kontrastuje ešte viac vzhľadom na Lipšicove odstúpenie.

To, že takíto politici ostali na svojich stoličkách, je fatálnym zlyhaním liberálnej demokracie na Slovensku.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Tretina Slovákov si myslí, že za ukrajinskú krízu je zodpovedné NATO

12:33 Ondrej Dostál z SaS vyzval Roberta Kaliňáka, aby odstúpil. 

12:29 Anna Verešová z OĽaNO hovorí, že ľudia sa celé leto stretávali pred Bonaparte a pokojne sa aj rozišli. Boli to ľudia, ktorí veria v demokraciu a dožadujú sa odvolania ministra vnútra. Nie je zvrátené, že ľudia sa zhromažďovali, je zvrátené, že úzka skupina ľudí rozkráda slovensko. 

12:12 Peter Pčolinský zo SME Rodina povedal, že za 20 rokov sa stala zo slova politik nadávka. Spomenul aj rokovanie vlády vo Vranove nad Topľou, kde podľa svojich slov poukázal na fakty v akčnom pláne vlády, teda, že starostom obce, ktorej sa týka dotácia, je poslanec za Smer, za čo ho premiér obvinil, že širi nenávisť a politiku zla. 

Vo svojom vystúpení spomenul, že vyzval ľudí, aby mu poslali pre Fica odkazy. Následne ich prečítal.

11:38 Poslanci odhlasovali, že budú rokovať do 15:30h. 

11:37 Richard Vašečka z OLaNO odôvodňuje svoju neúčasť v pléne tým, že mal stretnutie klubu strany, ktorý vedie. Do sály však postupne už prichádzajú viacerí opoziční poslanci.

11:32 Ľubomír Galko opäť pripomína, že keby mal Fico ďalších Erikov Tomášov, bolo by to zlé, pretože Vedenie resocializačného centra Čistý deň sa pred oficiálnou tlačovou konferenciou o kauze zneužívania maloletých radilo s poslancom Smeru a poradcom premiéra Roberta Fica Erikom Tomášom.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Zvládnuť kauzu Čistý deň pomáhal riaditeľovi aj Ficov poradca Tomáš

11:29 "Túto schôdzu zvolali opoziční poslanci, preto by tam mali do poslednej nohy sedieť," komentoval prázdnu sálu Erik Tomáš. Sám sa vraj pripravuje na ohlásenú tlačovku, na ktorej chce reagovať na SaS, ktorá ho chce odvolať. Neskôr sa vraj do pléna vráti.

11:23 Lucia Nicholsonová povedala, že Ficova neprítomnosť je vo svetle Lipšicovho činu trápna. Ten podľa nej ukázal, ako koná politik európskeho formátu. "Vytrel vám zrak," povedala. Fico pre ňu už nie je premiérom a nechce ho tak titulovať. Priznáva, že ho pre jeho postoj voči mečiarovi považovala na začiatku kariéry za "správňaka". 

"Ste čistý ako galantský Čistý deň." Poslankyňa sa pýta, že aj keď je jeho príjem známy, odkiaľ zobral peniaze na svoj luxusný život. Buď ho cez Kaliňáka kryje, alebo mu niečo spláca. Skôr považuje za pravdivé to prvé. "Pán Fico, nikdy ste nevytvorili žiadne hodnoty, len prerozdeľujete hodnoty, ktoré vytvárajú občania. Kde končia tie peniaze? V Smere, na Súmračnej, či v obývačke v Bonaparte?" pýta sa poslankyňa.

"Ste zodpovedný za zdravotníctvo, za Pašku, za Kostku. Kedy budete mať dosť?"

11:16 Ľubomír Galko označil Fica a Mečiara za rovnako morálne zvrátených. 

11:00 Igor Matovič je síce oblečený v obleku, no na svojom rečníckom pulte má tradičné čierne tričko s nápisom Fico chráni zlodejov.

10:57 Ján Budaj z OĽaNO je presvedčený, že najviditeľnejšia tvár slovenskej politiky, ktorá nás reprezentuje počas tohto polroka v rámci predsedníctva, má problém, lebo býva v dome, ktorého majiteľom je človek podozrivý z daňových únikov.

"Počas leta sa ukázali nové skutočnosti, že podnikateľ Ladislav Bašternák je komplic, porušuje bežné predpisy, ktoré smerujú k tomu, že je človekom súčasnej vlády. Čoraz viac sa ukazovalo, že ide o zakrývanie kriminálnej činnosti," tvrdí. Fico podľa neho vytvára pochybnosti, či sú alebo nie sú najvyšší predstavitelia zapletení do káuz, či minister vnútra koná alebo nekoná v zmysle spravodlivosti. "Toto konanie nás ničí. Nevracajte nás do mečiarizmu," uzavrel soju reč.

10:47 Sála je takmer prázdna, je v nej 17 poslancov. Fico vyzval koaličných partnerov v rozprave, aby sa nezúčastňovali odvolávania, a tak všetci zo Smeru, Mostu-Híd, SNS a Siete odišli. Prítomných je aj málo členov opozície.

"Mimoriadna schôdza je zbytočná, bezdôvodná, pričom ju organizujú nedôveryhodní ľudia s cieľom budovať si permanentnú politickú imunitu," vyhlásil Fico pred začiatkom rozpravy.  

"My nie sme rovnakí a ja neprijmem takto hodenú rukavicu. Chce mi niekto povedať, že za šesť mesiacov koalície nedosahujeme dobré výsledky? Prečo nekričíte o nezamestnanosti? Nemôžete, lebo ide prudko dole. Nehovoríte o zamestnanosti, lebo je historicky najvyššia. Neotvárate otázku hospodárskeho rastu, lebo sme v tomto premiantom v eurozóne. Neotvárate otázku investícií, nemôžete, lebo len pred chvíľou sa začala výstavba Jaguar Land Rover. Takýchto ukazovateľov je tu veľmi veľa," menoval.

10:31 "Robert Fico je svojím postojom po prevalení kauzy Bašternák, zámerným odsúvaním tohto obrovského problému, hanbou práve v čase nášho predsedníctva v Rade EÚ," povedal vo vyslovení návrhu na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Igor Matovič.

"Premiér svojím správaním nielenže podporuje zločinecké praktiky členov vlády, ale vedome podporuje korupčné prostredie, čím ospravedlňuje a dáva zelenú pre takéto konanie aj na nižších úrovniach štátnej správy," povedal Matovič, ktorému je ľúto, že tento podvod dnes kryjú aj lídri koaličných strán SNS a Most-Híd.

Dnes je podľa Matoviča korupcia v bezprostrednej blízkosti Fica. Podľa neho Fico pred deviatimi rokmi povedal, že "do troch minút odvolá každého člena vlády, u ktorého sa ukáže iba náznak korupcie a klientelizmu", a dodnes tak vôbec neurobil. 

10:26 Tu je dôvod, prečo Andrej Danko pred prázdninami prerušil schôdzu počas ktorej sa v parlamente snažili odvolať Fica.

10:20 Jozef Rajtár hovorí, že by bol zvedavý, koľko zahraničných návštev si do svojho bytu v komplexe Bonaparte priviedol. Fico potrebu bytu vysvetľoval v minulosti pre SME práve nutnosťou neformálne rokovať a pozývať k sebe dôležitých zahraničných hostí.

10:15 Poslanec SaS Jozef Rajtár cituje aj pre Fica problematické časti spisu Gorila. "Tento spis nie je rovnako dodnes vyšetrený, napriek tomu, že sa minister Kaliňák dušoval, že čoskoro bude vyšetrená," povedal Rajtár.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Matovič vytiahol v parlamente transparent, kvôli nemu prerušili schôdzu (minúta po minúte)

10:12 Vystúpil poslanec za SaS Jozef Rajtár. Ficovi pripomína kauzu "hlas podobný Ficovi." Poslanci a členovia vlády za Smer podľa neho aktuálne dostali inštrukcie a v rokovacej sále už nie sú prítomní. "Už je tu len predsedajúci," hovorí Rajtár.

9:50 Poslanci prešli k poslednému bodu aktuálnej schôdze, ktorým je opozičný pokus o odvolanie premiéra Roberta Fica. Sám premiér v parlamente vystúpil a vyzval vlastným poslancov, aby sa na ňom nezúčastnili.

BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR po desiatich dňoch rokovaní o viac ako osemdesiatich vládnych aj opozičných návrhoch zákonov majú na stole posledný bod programu deviatej schôdze NR SR. Zákonodarcovia sa dnes pokúsia odvolať z postu predsedu vlády Roberta Fica (Smer).

Za vyslovenie nedôvery premiérovi je skupina opozičných poslancov z Opozičnej rady SaS a OĽaNO-NOVA.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kaliňák neodstúpi. Na výmysly už nechce míňať energiu

Chcú odvolať aj Kaliňáka

Andrej Danko odvolávanie v júli presunul na september. Nepáčilo sa mu totiž oblečenie Igora Matoviča (OĽaNO), v ktorom prišiel do rokovacej sály a bilbord, ktorý v sále rozprestrel. Opozícia však chce odvolať aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Ladislava Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus.

Na kúpu podielu v spoločnosti si Kaliňák zobral úver 500-tisíc eur od Tatra banky. Za 16-percentný podiel B.A. Haus zaplatil 430-tisíc eur. Firma B.A. Haus vlastní dva byty v objekte, kde Kaliňák býva, a kúpou mohol minister podľa vlastných slov získať kontrolu nad bytmi v susedstve. Akcionárom vo firme B.A. Haus je od roku 2008 aj niekdajší minister financií a dopravy Ján Počiatek.

Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Letné protesty Kaliňákovi predĺžili politický život do zimy

Dôvodom je obhajoba Kaliňáka

Fico Kaliňáka v parlamente podľa opozície obhajoval, a to je dôvod, prečo chcú vyjadriť nedôveru aj premiérovi. "Minister vnútra počas svojho pôsobenia podporuje boj proti daňovým podvodom, vznikla Daňová kobra, ktorá tomuto štátu zachránila takmer 90 miliónov eur na nevyplatených vratkách DPH.

Ministerstvo vnútra a ministerstvo financií sa pričinili v posledných rokoch o to, aby sa na Slovensku účinnejšie bojovalo s daňovými podvodmi, prijali sa nové opatrenia a nová legislatíva, čo viedlo k zvýšeniu výberu DPH o viac ako 2,5 miliardy eur," zdôraznil Fico v júni v Národnej rade SR.

Ak sa poslancom na tejto schôdzi nepodarí odvolať premiéra Fica z funkcie, bude mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej sa poslanci pokúsia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Kaliňákovi.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kto je v pozadí kauzy Bašternák? Mafia prepojená so štátom, hovorí developer

 

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 15 976
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 9 216
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 811
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 828
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 428
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 2 250
 7. Kam do tepla v januári? 1 951
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 752
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 545
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 917

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Ukrajina konečne priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne neprebieha protiteroristická operácia, ale otvorený konflikt.

KOMENTÁRE

Ako sa katolícka cirkev stala hrozbou pre Poľsko

Katolícka cirkev naklonená prijímaniu utečencov sa rozchádza s názorom väčšiny Poliakov.

Neprehliadnite tiež

Beblavý chce ísť do obecných volieb v Bratislave so Štefunkom

Vznikajúca strana Spolu rokuje aj s architektom, mestským aktivistom a hudobníkom Matúšom Vallom.

Blízkosť národného parku prináša Muráňu výhody aj nevýhody

Na jednej strane je tu prílev turistov, na strane druhej legislatívne obmedzenia.

Vo Vysokých Tatrách hrozia lavíny

Na horách vládne zamračené hmlisté počasie a na mnohých miestach sneží.

Poslanci by mali v tomto roku stráviť v pléne 82 dní

Počet dní sa môže zmeniť podľa toho, ako dlho budú schôdze trvať. Tiež môžu pribudnúť mimoriadne zasadnutia.