BRATISLAVA. Europoslanec za Smer Boris Zala požiadal vedenie strany o prerušenie členstva v strane.
Jeho rozhodnutie súvisí s tézami z programového straníckeho dokumentu, ktorý podľa europoslanca demagogicky zhadzuje európsku sociálnu demokraciu.
Napriek tomu, že Smer dokument stiahol a konferenciu, kde o nej mal hlasovať, odsunul, Zala na svojom rozhodnutí trvá.

Predchádzajúce programové dokumenty Smeru boli podľa europoslanca seriózne. "Tento pokladám za propagandistický pamflet," povedal.
Vytkol v ňom tézy ako "boj medzi elitami a nižšími triedami", zvýrazňovanie napätia medzi Bratislavou a hladovými dolinami či spomienku na Alexandra Dubčeka, na ktorého sa dokument odvoláva pri zdôrazňovaní línie sociálnej-demokracie s ľudskou tvárou.

Ideologické spory
Boris Zala spomenul, že spory okolo ideologickej a politickej orientácie Smeru vznikli už dávnejšie.
"Je tam odklon od sociálno-demokratickej hodnotovej, ale aj programovej línie," odôvodnil. Do sporu sa podľa neho neskôr zamiešala kauza Bašternák, pre ktorú chce opozícia odvolať z funkcie ministra vnútra Roberta Kaliňáka.
Na odstúpenie Kaliňáka vyzvala v lete okrem Zalu aj ďalšie europoslankyňa za Smer Monika Flašíková-Beňová i Monika Smolková.
Viacerí členovia Smeru kritizovali Zalu za jeho rozhovor z leta v časopise .týždeň, kde verejne kritizoval pomery v strane a upozornil, že ak sa nevymení vedenie strany, vrátane predsedu Roberta Fica, strana skončí.
Jeho kolegovia vtedy tvrdili, že Zala mal dostatok priestoru na straníckej pôde, aby povedal o svojich výhradách.
Zala im odkázal, že na poslednom rozšírenom predsedníctve, kde boli aj okresní predsedovia, verejne hovoril o svojich výhradách.
"Bolo rozhodnuté, že sa zvolá programová konferencia, na ktorej by sa o o tejto otázke diskutovalo," opísal. Po prečítaní nového programu strany však usúdil, že už nechce byť ďalej súčasťou Smeru.

Zo strany neodchádza
Zala o svojom pozastavení členstva v Smere informoval premiéra Roberta Fica i vedenie strany už minulý pondelok.
Strana Smer následne odkázala, že jej konferencia sa pre nedostatok času na prípravu odsúva na neurčito. "Netvrdím však, že to kauzálne súvisí," zdôraznil Zala.
O svojom rozhodnutí hovoril aj s Ficom, o detailoch však nechcel informovať.
"Nehádžem flintu do žita," dodal Boris Zala s tým, že stranu definitívne neopúšťa a uvidí, ako sa situácia vyvinie."Nekladiem si podmienky. V túto chvíľu však cítim, že moje členstvo je formálne."
"Kritikou pána Borisa Zalu na adresu strany Smer - sociálna demokracia sa budeme vážne zaoberať len vtedy, ak sa pán Zala vzdá svojej desaťtisícovej pozície v Európskom parlamente, ktorú získal len a len vďaka strane Smer-SD. Pre pána Zalu je príznačné, že mlčal až do momentu, keď zistil, že jeho dôchodok z Európskeho parlamentu bude takmer 3000 eur mesačne," uviedla Ľubica Končalová z tlačového odboru strany Smer - sociálna demokracia.
Podmanický: Neriešime vnútorné otázky na verejnosti
Smer má podľa poslanca Národnej rady a okresného predsedu strany v Čadci Jána Podmanického jedno dobré pravidlo, a to, že nerieši svoje vnútorné otázky na verejnosti.
Ako v pondelok povedal Podmanický, témy, ktoré otvoril Boris Zala, sú zväčša témami, ktoré sa vždy riešia na vnútornom fóre.
„Preto sa k jeho aktivitám nepotrebujem verejne vyjadrovať. Smer je dostatočne vyspelá strana, aby sa so všetkými aktuálnymi otázkami kvalifikovane a včas vysporiadala,“ zdôraznil.

Beata
Balogová
