BRATISLAVA. Pondelkové spoločné zasadnutie vlád Slovenskej a Českej republiky je vyjadrením aj jazykovej a kultúrnej blízkosti a previazanosti vo všetkých oblastiach. Zároveň je vyjadrením toho, že sme si navzájom druhými najvýznamnejšími hospodárskymi partnermi, ale aj vyjadrením „našich spoločných záujmov v regióne i Európskej únii, našich spojeneckých zväzkov v NATO, našich spoločných hodnôt, našej oddanosti princípom demokracie a právneho štátu, ochrany ľudských práv v súlade s medzinárodnými dokumentmi“.
Uviedol to premiér Robert Fico v uvítacom príhovore pred začiatkom rokovania. Spolupráca SR a ČR sa podľa neho zakladá na stále vrelom vzťahu, ale nemôžeme sa spoliehať iba na automatizmus, ktorý bude naše vzťahy udržiavať.
Fico: Stále viac sa potrebujeme
„Naša schopnosť po rozdelení vybudovať novú kvalitu vzájomných vzťahov, nové a účinné spôsoby vzájomnej podpory v EÚ i v medzinárodných vzťahoch celkovo je inšpiráciou a príkladom hodným nasledovania pre iné regióny,“ myslí si slovenský premiér. „Musím zdôrazniť, že sa nemôžeme spoliehať na nejaký automatizmus, ktorý bude naše vzťahy udržiavať,“ povedal ďalej Fico s tým, že v dnešnom komplikovanom svete sa navzájom stále viac potrebujeme a sme si garantmi stability.
„Je úlohou zodpovedných slovenských i českých politikov, bez ohľadu na to, aké politické tričká nosia, kultivovať a upevňovať naše vzťahy, efektívnejšie využívať ich potenciál na skvalitňovanie života občanov,“ dodal premiér s tým, že dnešné rokovanie nie je iba rutinnou položkou v politickom kalendári, ale príležitosťou posunúť naše vzťahy ďalej.
Zároveň Fico považoval za dôležité zdôrazniť, že Slovensko a Česko benefitovali z členstva v EÚ, ale to neznamená, že majú iba mlčať. „Som si istý, že je v našom záujme, aby sme ostali v integračnom jadre EÚ a v žiadnom prípade sa nedostali na perifériu. Tomu by sme mali podriadiť politické stratégie a našu spoluprácu,“ vyhlásil Fico.
Významná energetika
Český premiér Bohuslav Sobotka sa vo svojom prejave zameral hlavne na rozvoj dopravnej infraštruktúry. Kvalitné dopravné prepojenie považuje za zásadné, a to nielen z hľadiska hospodárskeho, podpory podnikania a investícií, ale modernizácia kľúčových dopravných vzťahov je významný krok, ktorý sa podľa Sobotku odrazí v kvalite každodenného života Slovákov aj Čechov.
„Prioritou v oblasti cestnej dopravy je dostavba prepojenia medzi Hulínom a Púchovom, ktoré prinesie prepojenie slovenskej a českej diaľnice D1, a podporujeme tiež prepojenie ciest v Moravsko-sliezkom a Žilinskom kraji,“ pokračoval Sobotka, ktorý takisto podporuje aj modernizáciu trate z Břeclavy do Bratislavy a tiež rozvoj železničnej dopravy v celom priestore medzi Brnom, Viedňou a Bratislavou so širším napojením na Maďarsko.
Ďalšou významnou oblasťou spolupráce je energetika. V tejto otázke sme podľa Sobotku tradičnými partnermi. Výsledkom tejto dobrej spolupráce je Európske jadrové fórum, ktoré bude na budúci týždeň v Bratislave. Okrem toho má Sobotka záujem pokračovať so Slovenskom na spoločnom riešení migračnej krízy, ako ďalej v oblasti azylu či ochrane vonkajších hraníc a boju proti prevádzačom. Takisto máme záujem o spoluprácu aj pri téme vnútornej bezpečnosti a prevencie terorizmu,“ dodal český premiér.