BRATISLAVA. Zmluva o ochrane spoločného vzdušného priestoru Slovenska a Česka by mohla byť podpísaná do konca tohto roku. Po pondelkovom spoločnom rokovaní vlád oboch krajín v Bratislave to uviedol český premiér Bohuslav Sobotka.
Na vzniku zmluvy sa obe vlády dohodli počas vlaňajšieho stretnutia vo Valticiach. V pondelok ministri obrany oboch krajín informovali, že výrazne pokročila z hľadiska prípravy. "Je reálna šanca, aby táto dohoda bola podpísaná do konca tohto roka," informoval Sobotka.
Zároveň vysvetlil, že synergie medzi Českou a Slovenskou republikou v tejto oblasti môže ovplyvniť rozhodnutie slovenskej vlády o tom, akými stíhacími lietadlami bude v budúcnosti zabezpečovať svoju vzdušnú obranu. "Tam tie synergie môžu nastať vo väčšom rozsahu, alebo môžu nastať v menšom rozsahu, ale to bude rozhodnutie slovenskej vlády," zdôraznil český premiér.
Hľadať spoločnú synergiu má zmysel
"V každom prípade sme si aj dnes behom tých rokovaní, ktoré sme mali, potvrdili, že máme záujem o spoločný postup, máme záujem o zníženie nákladov, ktoré by mohlo vzniknúť spoločným postupom tak, aby obe naše krajiny ušetrili, ale súčasne sme zaistili dostatočnú ochranu vzdušného priestoru," doplnil Sobotka.
Slovenský premiér Robert Fico vysvetlil, že súčasťou novej slovenskej vlády je aj nový koaličný partner - Slovenská národná strana, ktorá má na starosti ministerstvo obrany. Záujem tohto partnera musí brať na zreteľ. Od ministra obrany Petra Gajdoša premiér očakáva, že v krátkom čase príde s návrhom ďalšieho postupu v otázke ochrany vzdušného priestoru.
"Či to bude cestou predlžovania licencie pre existujúce stroje, ktoré dnes v slovenskej armáde používame, alebo to bude otázka nájmu, lízingu, kúpy, ťažko dnes povedať," uviedol Fico. Súhlasí však s tým, že má zmysel hľadať synergie medzi Slovenskou a Českou republikou.
"Pretože potom je to lacnejšie, môžeme sa sústrediť na spoločnú opravu týchto strojov, spoločný výcvik pilotov. Na toto existujú rôzne možnosti, ale sme ešte veľmi, veľmi ďaleko od tohto rozhodnutia, pretože to je politicky, dúfam, že uznáte, veľmi náročné a citlivé rozhodnutie," uzavrel Fico.
O prenájme rokujú
Slovensko v súčasnosti rokuje so švédskou stranou o prenájme letových hodín na stíhačky JAS-39 Gripen. Takéto stroje sú už viac ako desať rokov aj vo výzbroji českej armády, ktorá si ich prenajíma.
Predchádzajúce vedenie ministerstva predĺžilo abonentnú zmluvu, prostredníctvom ktorej zabezpečuje prevádzku súčasných stíhačiek Mig-29, a to na obdobie ďalších troch rokov s možnosťou skrátenia o jeden rok. Údržba súčasných stíhačiek je tak zabezpečená do roku 2019. Abonent mal pôvodne skončiť v tomto roku.
Vyjadril sa aj ku kritike summitu
Český premiér tiež uviedol, že hodnotenie Bratislavského summitu maďarským a talianskym premiérom Viktorom Orbánom a Matteom Renzim nezodpovedalo realite a prínosu summitu tak, ako ho vnímala Česká republika. Sobotka si nemyslí ale, že to znamená nejakú komplikáciu vo vzťahoch v rámci Visegrádskej skupiny.
Podľa premiéra a hostiteľa summitu Roberta Fica kritika Orbána a Renziho nespočívala v tom, že by sa dohodlo niečo, s čím by nesúhlasili.
Renzi podľa Fica hovoril o väčšej spolupráci EÚ s tretími krajinami, hlavne na severe Afriky. Na tom sa ale premiéri dohodli. Renzimu sa podľa Fica zdá málo to, čo je napísané v cestovnej mape. „Tam ale vyslovene bolo napísané, že sa sústredíme na tzv. kompakty s tretími krajinami v severnej Afrike. Tak nešli sme ďalej, nepovedali sa detaily, ale som rád, že dnes má migračná politika dva piliery – dôslednú ochranu vonkajších hraníc a zastavenie prílevu migrantov,“ povedal Fico.
Orbán zase podľa slovenského šéfa vlády mal pocit, že sa málo odmietli kvóty. Tie ale vôbec neboli témou summitu, keďže je to téma, ktorá rozdeľuje, a nie spája.
„Myslím si, že politicky skončili kvóty. Kto chce rozdeľovať Európu, nech kladie na stôl kvóty. Kto chce spájať Európu, nech príde s nejakým iným konceptom boja proti migrácii,“ pokračoval Fico s tým, že Slovensko iný koncept prinieslo napríklad vo forme štedrých príspevkov či flexibilnej solidarity.
„Preto vnímam kritiku Orbána a Renziho ako kritiku, že nedostatočne boli ich predstavy zakomponované do dokumentov, ale nemyslím si, že by to bola kritika, že tieto dokumenty obsahujú niečo, čo principiálne odmietajú,“ zhrnul Fico.
S brexitom sa neponáhľajú
Premiéri sa vyjadrili aj k otázke brexitu. Trvajú na tom, že pokiaľ Veľká Británia formálne neaktivuje článok 50, odmietajú akékoľvek individuálne rokovania s Londýnom. Takisto obe krajiny odmietajú, aby sa občania SR a ČR stali v Británii občanmi druhej kategórie.
„Situácia je nejasná. Jediná jasná vec je, že Veľká Británia sa rozhodne neponáhľa s aktiváciou. Uplynulo už štvrť roka a zatiaľ EÚ nedostala formálne oznámenie,“ povedal Sobotka s tým, že ešte asi nejaký čas bude na to EÚ čakať.
„Myslím si, že je dovtedy aj potom dôležité dodržať jednotu. Je neprijateľné akékoľvek separátne vyjednávanie podmienok,“ dodal Sobotka s tým, že by to bolo veľmi nebezpečné. Platí ale, že Česká republika má záujem na tom, aby Británia ostala čo najbližšie k Európe, aby mohli s Britmi voľne obchodovať, ale zároveň aby Česi na britskom pracovnom trhu neboli akýmkoľvek spôsobom diskriminovaní.
„Je pre nás neprijateľná predstava, ktorá sa z času na čas objavuje, že by Británia mala mať zaistený prístup na spoločný európsky trh, na druhej strane by nebolo zaistené rovné zaobchádzanie so zamestnancami z krajín EÚ,“ predstavil postoj ČR.
Premiéra Fica teší, že EÚ má jasno v tom, čo chce – má jasný postoj, ako vyjednávať. Zároveň platí, že rokovania musia preukázať, že sa viac oplatí v EÚ zostať ako z nej vystúpiť. Takisto odmieta politiku vyberania hrozienok z koláča. „Ak chce mať niekto výhody napríklad spoločného trhu, musí dodržiavať všetky štyri základné slobody vrátane slobody pohybu osôb,“ zdôraznil premiér Fico. Takisto odmieta, že by približne 70-tisíc Slovákov malo byť v Británii občanmi druhej kategórie.