BRATISLAVA. Do stupňovaného štrajku vo štvrtok 29. septembra sa na stránke Iniciatívy slovenských učiteľov registrovalo 2 268 učiteľov zo 190 škôl. Učitelia plánujú vo štvrtok prerušiť svoju prácu počas prvých troch vyučovacích hodín.
Zvýšia intenzitu aj rozsah
Stupňovaný štrajk učiteľov sa začal v utorok 13. septembra hodinovým prerušením práce. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov uviedol, že sa doň zapojilo 1 773 učiteľov zo 106 škôl zo všetkých krajov.
Následne pokračoval štrajk v stredu 21. septembra, keď 2 000 učiteľov z vyše 150 škôl prerušilo prácu na dve vyučovacie hodiny. Pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve je pritom približne 89-tisíc.
Po štvrtkovom trojhodinovom štrajku chcú učitelia pokračovať v stupňovanom štrajku v piatok 7. októbra, keď nebudú učiť štyri hodiny. Ak sa iniciatíva nedohodne s vládou, plánuje aj po tomto termíne zvyšovať intenzitu a rozsah štrajku, ktorý môže vyvrcholiť úplným a neobmedzeným štrajkom.
Žiadajú zvýšiť platy
Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiada, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve v tomto roku o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur.
Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.
Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.
Slovensko nie je chudobná krajina, je však krajinou nízkych miezd. Krajinou lacných učiteľov a ďalších profesií. Štrajk v školách je hodenou rukavicou všetkým. Uviedla to Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorej stanovisko agentúre SITA poskytol Vladimír Crmoman z iniciatívy. Otázka podľa iniciatívy neznie, či si môžeme dovoliť vyššie platy pre učiteľov a lepšie vybavené školy, ale či ľudia dokážu vyvinúť dosť veľký tlak na to, aby zdroje slúžili v prospech všetkých.