ŠTRBSKÉ PLESO. Témou zabezpečenia nezávislého a účinného vyšetrovania policajných postupov a sociálnoprávnou ochranou detí sa zaoberali verejní ochrancovia práv Vyšehradskej štvorky (V4) na trojdňovej konferencii na Štrbskom Plese.
Ako v stredu po skončení stretnutia uviedla slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová, je potrebné dosiahnuť zmenu.
V iných krajinách inštitúcia funguje
"Ide o právo na nezávislé a účinné vyšetrenie, ktoré patrí každému človeku. V rámci SR môžeme povedať, že nemá zabezpečené inštitucionalizované organizovanie tohto práva a takisto je dôležité, aby takáto inštitúcia vznikla. Aby však mohla byť úplne nezávislá, tak by nemala byť vedľa akéhokoľvek systému. Aby sa takéto vyšetrovanie javilo ako nezávislé, tak by ho mali riadiť takí odborníci, ktorí nie sú aktívnymi policajtmi," povedala Dubovcová.
Doplnila, že v Maďarsku, Českej republike a Poľsku takáto inštitúcia funguje. Maďarská ombudsmanka Elisabeth Sándorová-Szalayová potvrdila, že ombudsman môže prešetrovať problémy aj z vlastnej iniciatívy.
Česká republika tiež dlhé roky takúto inštitúciu nemala. Podľa slov českej ombudsmanky Anny Šabatovej od roku 2011 je zakotvená zákonom a má oprávnenie voči všetkým ozbrojeným zložkám z hľadiska trestnej činnosti a môže sa na ňu každý obrátiť.
Podľa jej slov vybudovať takúto inštitúciu je ťažké a vyžaduje si to viacero rokov. "Hlavnú úlohu má ombudsman, ktorý je orgánom, ktorý môže skúmať udalosti, kde policajti urobili niečo, čo nemali," povedal poľský ombudsman Stanislaw Trociuk, ktorý môže na tento zámer použiť aj procesné prostriedky.
Nepostačujúce systémy
Druhou témou, ktorou sa počas stretnutia ombudsmani V4 zaoberali, bola sociálnoprávna ochrana detí.
"Diskusia bola rozsiahla a spoločným menovateľom bolo, že sme sa zhodli, že systémy, ktoré boli v minulosti v jednotlivých krajinách budované na zabezpečenie čo najlepších práv ochrany detí, v súčasnosti nepostačujú. Treba sa pozrieť na tento systém a dobudovať ho. Deti by mali byť právne zastúpené," podotkla Dubovcová.
V súčasnosti takéto zastúpenie na Slovensku zákon neumožňuje. Podľa slov Šabatovej v Českej republike prebieha debata o tom, že dieťa by malo mať pri súdnych procesoch právo na advokáta. V takýto pokrok dúfa aj poľský ombudsman. Sándorová-Szalayová dodala, že ide o najcitlivejšiu tému z ochrany detí pri súdnom procese.
Verejní ochrancovia práv krajín V4 sa počas stretnutia vo Vysokých Tatrách dohodli na podpísaní vyhlásenia s cieľom dodržiavať záväzok, že budú dodržiavať a ochraňovať základné práva a slobody jedinca. Podľa nich má EÚ a Európania v rukách recept na riešenie súčasnej situácie.
"Milióny ľudí zo zúfalstva opustili svoje krajiny, hľadajú prístrešie a žiadajú nás o pomoc pre seba a svoje deti. Naše štáty majú v moci správnou a múdrou politikou zvládnuť všetky súčasné výzvy," uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.