BRATISLAVA. V bratislavskom kultúrnom centre Zichyho palác na Ventúrskej ulici budú od 30. septembra do konca októbra inštalované olejomaľby rómskych výtvarníkov z celého Slovenska.
Výstavu Odtlačky srdca na paletách rómskych výtvarníkov zorganizovali združenia Romano kher-Rómsky dom a In Minorita.
"Dominantným motívom ich umeleckých prejavov je najmä vidiek, dedinské prostredie, zvyky a tradície, ale aj staré rómske báje," uvádza za organizátorov Agnes Horváthová.

O výtvarnom umení Rómov sa veľa nehovorí
Učiteľa Jána Sajka natoľko zaujalo výtvarné videnie a talenty jeho žiakov z Jarovníc, že im venoval svoje celoživotné pedagogické úsilie. Deti z osady pod jeho vedením vyhrávali medzinárodné súťaže a cestovali do zahraničia, kde si získali veľa obdivovateľov.
Vystavujúci autor Martin Kaleja-Januv je dnes kolegom svojho učiteľa a pôsobí ako vychovávateľ na tej istej škole v Jarovniciach. Okrem vedenia výtvarných krúžkov sa venuje vlastnej autorskej tvorbe. Diela Kaleju-Januva sú prevažne zamerané na sociálne témy, pri svojej tvorbe využíva farebný kontrast na stupňovanie dramatičnosti diela.
Mladý autor Jozef Fečo vyštudoval strednú umeleckú školu v Prešove a má ambície pokračovať na vysokej umeleckej škole. "Zaujíma ho predovšetkým mimika ľudských tvárí, ich výpovedná hodnota a typická osobnostná črta," píše o ňom kurátorka výstavy Mária Kovalčíková.

Vidiek, príroda, ľudia
Tibor Oláh zobrazuje prírodné scenérie, pričom ho zaujíma svetlo, ktorému dáva zvláštny medový nádych. Krajinu pozoruje ako skúsený fotograf a zobrazuje ju v každom ročnom období.
Dušan Oláh sa inšpiroval dielami Dalího aj Brunovského. "Fantazijné prvky umiestňuje do fiktívne otvorených dverí, čím dosahuje dynamizmus celej kompozície. Väčšinou sú to muž a žena idúci akýmsi vybájeným krajom po ceste života," predstavuje ho kurátorka Kovalčíková.
Podobnú atmosféru majú aj maľby Jozefa Cichého, ktorý má vzťah aj k zobrazovaniu človeka. Zaujíma sa o konkrétnych ľudí, ich vzhľad, nálady a charaktery.
Vincent van Gogh ovplyvnil Jozefa Červenáka a jeho prácu s farbou. "Nanáša ju vo veľkých farebných zhlukoch, do ktorých vpisuje kresbové detaily portrétov mužov a žien," uvádza kurátorka v materiáli k výstave.
Zobrazovanie reálneho života a bájí
Život Rómov inšpiroval Jána Berkyho. Vo svojich výtvarných prácach zobrazuje rómske zvyky a tradície, ale aj sociálne témy. Podľa kurátorky Kovalčíkovej je prostredie v jeho obrazoch rovnako dôležité ako zobrazovaná postava. Abstraktné prvky dopĺňa konkrétnymi a v tomto protiklade vytvára harmonickú celistvosť obrazu.
Béla Kokényi čerpá z prostredia starých rómskych bájí a povestí, pričom využíva svoj ilustrátorský talent.
Obrazy z výstavy Odtlačky srdca na paletách rómskych výtvarníkov sú majetkom Múzea kultúry Rómov na Slovensku a Štátnej vedeckej knižnice v Prešove – dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry.
Spoluorganizátormi výstavy sú okrem vlastníkov obrazov aj Mestská časť Bratislava - Staré Mesto a Združenie Jekhetane-Spolu Prešov.
Historický obraz s rómskou témou u vás doma? Web umenia to umožňuje
Výtvarné diela zo zbierok slovenských galérií nájdete na webe umenia v novej podobe, s novými funkciami a dizajnom. Portál bol spustený v júni 2015. Cez kľúčové slová sa dá dostať aj k dielam, ktoré zobrazujú Rómov vo výtvarných prácach a fotografiách. Diela s voľnou licenciou sa dajú bezplatne a vo vysokom rozlíšení stiahnuť a použiť na komerčné aj nekomerčné účely.
„Portál webumenia.sk je jedným z úspešných projektov Slovenskej národnej galérie, ktorý zužitkováva výsledky digitalizácie z národného projektu Digitálna galéria, ktorého sprostredkovateľským orgánom je Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Po ukončení digitalizácie bude na tejto stránke viac ako 100 000 diel z dvadsiatich galérií,“ píše sa v tlačovej správe.
Na webe sú základné informácie o dielach a ich autoroch, ale aj pôvodné články, videá a kolekcie. Údaje a digitálne reprodukcie sú preberané a pravidelne aktualizované zo systému CEDVU (Centrálna evidencia diel výtvarného umenia), kam ich vkladajú zamestnanci jednotlivých galérií.
Web prevádzkuje lab.SNG. Je to platforma Slovenskej národnej galérie, ktorá skúma možnosti využitia digitálnych technológií v galerijnej a muzeálnej praxi. Digitálne diela sa dajú prehliadať v pôvodnej veľkosti, čo umožňuje skúmať detaily diel.
Cez kľúčové slová rómska, rómsky nájdete osem fotografií Pavla Breiera, na ktorých je zachytená rómska osada v Bardejove. Nájdete tam napríklad fotografiu Viliama Malíka z roku 1952, na ktorej sú zachytené deti pri prvom svätom prijímaní. Z korektného označovania je to asi všetko, čo nájdete.
Ak však zadáte do vyhľadávania kľúčové slová Cigán, Cigánka, portál vám nájde viac diel.
Pri slove Cigánka nájdete napríklad portrét ženy z roku 1905-1910 od autora Viktora Belányho. Nájdete tam aj akt rómskej ženy z roku 1951 alebo drevorezbu ženy s dieťaťom z roku 1974.
Pod kľúčovým slovom Cigáni vám systém ukáže 90 diel. Zaujímavé sú fotografie Miša Suchého z rokov 1985-1988, či fotografia Jána Cifru. Vyobrazenie Rómov nájdete aj na plagáte, ktorého vznik je datovaný po roku 1800. Ide o knižnú ilustráciu rómskych hudobníkov. Nájdete tu figurálnu kompozíciu Rómov, ale aj krajinky a Rómov v prírode.
Roman Čonka, Združenie Jekhetane-Spolu Prešov

Beata
Balogová
