BRATISLAVA. Pacientom, ktorí majú rakovinu alebo niektoré zo zriedkavých ochorení, by mohla mierne vzrásť šanca, že sa vyliečia alebo si aspoň predĺžia život.
Ministerstvo zdravotníctva uvažuje, že by zdravotné poisťovne mohli preplácať aspoň časť ceny liekov, ktoré sú príliš drahé, aby boli hradené zo zdravotného poistenia.
V súčasnosti sú pacienti, ktorí takýto liek potrebujú, odkázaní na rozhodnutie svojej zdravotnej poisťovne, či im naň schváli výnimku a preplatí ho. Ak nie, jednou z možností je kúpiť si ho za vlastné, môže však stáť až tisíce eur.

Zmena by mohla pomôcť pacientom ako Július Pollák zo Šenkvíc. Výnimku na liek jakavi dostal od Všeobecnej zdravotnej poisťovne vlani až po troch žiadostiach a sérii článkov v SME. Jedna škatuľka lieku, ktorý bráni chorobnému rastu sleziny, stojí priblližne 5000 eur.
Bývalému učiteľovi zo Šenkvíc lekári pred troma rokmi diagnostikovali osteomyelofibrózu. Ide o ochorenie kostnej drene, pri ktorom sa z nej stáva bezcenné tkanivo. Zároveň sa pri ňom zväčšuje slezina, ktorá mohla Júliusovi Pollákovi kedykoľvek prasknúť a on by zomrel.

Čo sa systému oplatí
Minister zdravotníctva za Smer Tomáš Drucker vysvetlil, že zo zdravotného poistenia by sa mohli preplácať všetky lieky do úrovne ich nákladovej efektivity. Jej výpočet sa odborne označuje skratkou Qaly (Quality adjusted life year).
Pri Qaly sa počíta, či prínos nového posudzovaného lieku k predĺženiu života pacienta v zdraví je primeraný peniazom, ktoré za liek zdravotné poisťovne zaplatia výrobcovi.
Napríklad, ak by podľa tohto výpočtu liek, aby ho poisťovne preplácali, mal stáť osemsto eur, ale v skutočnosti stojí dvetisíc, podľa dnešných pravidiel ho môžu preplatiť len na výnimku.