Bratislava 28. apríla (TASR) - Predseda NR SR Pavol Hrušovský sa obáva, že prijatie európskej ústavy nezjednoduší, ale naopak, skomplikuje vnútorné vzťahy medzi krajinami Európskej únie, ako aj vzťahy medzi úniou a jednotlivými štátmi. "Čím viac sa štúdiom tejto ústavnej zmluvy zaoberám, tým viac ju odmietam," uviedol dnes Hrušovský na konferencii Zahraničná politika SR po vstupe do EÚ a NATO.
Podľa Hrušovského je zmluva o ústave EÚ zle pripravený dokument, ktorým sa nepodarilo naplniť pôvodný cieľ - priblížiť európske rozhodovanie občanom. Zároveň v otázke sprehľadnenia zmluvného základu EÚ "je zisk minimálny". "Z celého dokumentu vyplýva, že skutočným cieľom bolo napredovanie smerom k federalizácii únie," konštatoval s tým, že podobné tendencie slúžia záujmom silných a väčších členských štátov.
Šéf parlamentu a KDH tiež argumentuje, že európska ústavná zmluva znamená faktické oslabenie úlohy národných zákonodarcov v dôsledku presunu viacerých právomocí na orgány únie. "Nemôžeme sa uspokojiť s tým, že ústava je výsledkom rôznych kompromisov a dnes je to jediné riešenie, ktoré sa štátom EÚ ponúka ako možné," konštatoval.
Napriek odmietaniu euroústavy zo strany KDH je podľa samotného Hrušovského v NR SR dostatok hlasov na jej prijatie počas parlamentnej schôdze v druhý májový týždeň.
Aj podľa prezidenta Ivana Gašparoviča európska ústava obsahuje viacero problémov, za najväčší považuje postavenie národných parlamentov k Európskemu parlamentu. "Slovensko má však dnes jedinú cestu prijať a podporiť túto zmluvu," povedal zároveň s tým, že v budúcnosti bude potrebné jej text vylepšiť.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan uviedol, že projekt zjednotenej Európy musí pokračovať a že na ničom lepšom, ako je súčasná podoba európskej ústavy, sa 25 členov EÚ nedohodlo. "Tiež súhlasím, že to nie je dokument dokonalý a že život určite prinesie potrebu upraviť ho," povedal.