Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom
BRATISLAVA. Z resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante ušli koncom minulého týždňa dve chovankyne. Po šestnásťročnej Skarlete polícia stále pátra. Pätnásťročnú Bratislavčanku Zuzanu našli v pondelok popoludní vo Viedni, vyzdvihnúť ju išli pracovníci zariadenia.
Dievčatá ušli v noci zo štvrtka 28. septembra na piatok. Že sú nezvestné, zistil terapeut zariadenia až v piatok ráno a nahlásil to polícii.
Cez sociálne siete dievčatá hľadal aj otec mladšej Zuzany, na zariadenie sa mu vraj pred útekom nesťažovala. Obe podľa otcových informácií chceli ísť do Maďarska, Zuzana podľa neho informovala kamarátov, že mieri za hranice.
„Píše, že sa bude minimálne tri roky schovávať, pokiaľ nedovŕši 18 rokov, lebo ona sa tam vrátiť nechce,“ oznámil v čase, keď bola jeho dcéra nezvestná.

Prípady z minulosti
Z Čistého dňa chovanci ušli aj v minulosti. O úteku maloletého dievčaťa sa píše aj v rozsudku Okresného súdu v Martine z februára 2014.
Dievča závislé od omamných látok ušlo v januári o siedmej večer, sadlo si do nemocničného parku a po chvíli ju oslovil bližšie neurčený muž. „Po otázke, či je z Čistého dňa, sa spýtal, či sa chce ísť nafetovať,“ píše sa v rozsudku s tým, že dievča súhlasilo.
Nasadla s ním do auta, po dvadsiatich minútach odbočili na poľnú cestu k „podlhovastému domu“, kde údajne obaja injekčne užili pervitín. Dievča dom opustilo bez toho, aby o tom muž vedel, a smerovalo naspäť do strediska v Galante. „Po ceste do strediska ju vyzdvihol zasa S., ktorý ju zobral naspäť do Čistého dňa približne o 2.15 h,“ píše sa v spise.
O ďalšom úteku podľa informácií televízie Joj vypovedala na trnavskej polícii aj bývalá zamestnankyňa Čistého dňa. Chovankyňa údajne utiekla po hádke s riaditeľom centra Petrom Tománkom, ktorá podľa informácií televízie políciu o zmiznutí neinformoval.
Útek ako súčasť problému
„Tendencia utekať je považovaná za jeden zo symptómov disociálneho správania. Samotný útek zo zariadenia sa netrestá, ale rieši,“ tvrdí Mária Maráčková, zástupkyňa riaditeľa Reedukačného centra v Sološnici.
Závislosť a snaha vymaniť sa z neželaného režimu dokáže divy aj podľa terapeuta resocializačného zariadenia Filius Paul Tibora Romana. Napriek tomu z ich centra deti neutekajú.
Od Krupiny sú vzdialení sedem kilometrov cez les. Keď sa jedného z dospelých chovancov pýtal, kam chcel ujsť, povedal, že to mal celé premyslené. „Vedel, že v Krupine je jedna nezamknutá dodávka, plánoval ju ukradnúť. Do dvoch hodín by bol v Seredi a nadrogovaný,“ opisoval Roman plány. Klient sa k plánom priznal počas terapie a neušiel.

Richter sa nerozhodol
Podozrenia zo sexuálneho zneužívania v galantskom centre sa aj naďalej vyšetrujú, prípad rieši polícia aj prokuratúra. Hoci minister práce Ján Richter zo Smeru dostal odporúčanie od komisie ministerstva, aby zobral centru akreditáciu už pred vyše dvoma týždňami, stále nerozhodol.
Lehota je 30 dní, zákon hovorí, že v komplikovaných prípadoch môže rozhodnúť do 60 dní. Minister vo víkendovom vysielaní RTVS pripomenul, že akreditačná komisia spustila správne konanie.
„Sledujeme priebežne výsledky týchto kontrol a o chvíľu príde doba, keď minister bude musieť v prípade zariadenia povedať či áno, alebo nie,“ povedal. Na otázku, či rýchlosť jeho rozhodnutia neovplyvní útek dvoch chovankýň, ministerstvo neodpovedalo.
O umiestnení 34 neplnoletých chovancov už medzičasom rozhodli súdy, u dvanástich z nich návrh na zmenu zariadenia zamietli.
„U dvoch klientov bolo rozhodnuté o zrušení výchovného opatrenia. U ostatných o zmene zariadenia,“ povedala Jana Lukáčová z kancelárie šéfa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Keďže deti z centra odmietli odísť, sociálni kurátori podali súdom správu o súčasnom stave. Ústredie práce nemá prehľad, či súdy rozhodli, že deti presunú aj proti ich vôli.

Beata
Balogová
