Bratislava 8. januára (TASR) - Sťažnosť kvôli diskriminácii a obmedzovaniu svojich práv zo strany vedenia Slovenskej televízie (STV) podal v decembri minulého roku na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu bývalý zamestnanec tejto verejnoprávnej inštitúcie Roman Mistrík. Hovorca 24 novinárov a dvoch zamestnancov personálneho oddelenia, ktorí boli začiatkom roku 1999 z rozhodnutia šéfa STV Milana Materáka internovaní na 28. poschodie budovy televízie, sa tak chce domôcť zadosťučinenia.
Podľa Mistríka povolebné vedenie STV prinútilo uvedených novinárov vysťahovať sa zo svojich pôvodných pracovísk pod hrozbou okamžitej straty zamestnania, čím porušilo 10. a 14. článok medzinárodného Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Na otázku TASR, prečo poslal sťažnosť na Európsky súd až po takmer troch rokoch, Mistrík odpovedal, že porušenie ľudských práv sa nedá premlčať. Vzápätí dodal, že ešte v roku 1999 podnikol viacero administratívnych a právnych krokov, ktorých výsledky ho neuspokojili. Okrem iného požiadal Generálnu prokuratúru SR, aby posúdila, "či zo strany vedenia STV nešlo o naplnenie skutkovej podstaty trestného zákona o útlaku a oslovil aj členov Výboru NR SR pre kultúru a médiá a parlamentného výboru pre ľudské práva a národnosti. Vzhľadom na to, že sa veci nepohýnali dopredu, rozhodol som sa, že ich pohnem ja," vyhlásil.
Mistrík tvrdí, že pred tromi rokmi niekoľkokrát hovoril s ústredným riaditeľom STV Materákom i vtedajším obchodno-prevádzkovým riaditeľom Ľubošom Jariabkom, ale ani jeden z nich nedal internovaným zamestnancom televízie relevantné vysvetlenie, prečo boli voči nim použité príslušné opatrenia. Zároveň označil prepustenie novinárov internovaných na 28. poschodí za protiprávne a vzhľadom na to každý z nich vedie s televíziou samostatný pracovnoprávny spor. "Niektoré sa už uskutočnili a ja viem, že jedna moja bývalá kolegyňa svoj spor vyhrala," uviedol Mistrík s tým, že teraz má právo žiadať od STV náhradu za ušlú mzdu. Podľa neho všetci spomínaní novinári boli prepustení z politických dôvodov, aj keď vedenie to označilo za dôsledok organizačných zmien.
Mistrík si myslí, že v prípade mohlo dôjsť k vzájomnej dohode, problém však bol v tom, že "išlo o hrubú demonštráciu politickej sily". "My nie sme barani. Jednoducho sa bránime a budeme sa brániť ďalej. Tí páni si mysleli, že sa to skončilo, no neskončilo sa to," povedal na záver.