Bratislava 29. apríla (TASR) - Právomoci polície sa od 1. mája rozširujú, k donucovacím prostriedkom policajtov pribudnú spútavací opasok a spútavacie popruhy. Vyplýva to z novely zákona o Policajnom zbore, ktorý vstupuje 1. mája do platnosti.
Spútavacie popruhy pomôžu policajtom pri nezvládnuteľných osobách v celách policajného zaistenia. Po celý čas použitia popruhov musí byť zadržaná osoba v cele pod kontrolou policajta, ktorý musí dbať, aby nedošlo k narušeniu krvného obehu. Spútavací opasok spolu s putami policajt použije v prípadoch nebezpečenstva pri presune spútanej osoby alebo pri vykonávaní policajných prevozov vyhostených cudzincov. Pri prevozoch cudzincov budú môcť policajti použiť ako donucovací prostriedok aj služobného psa. Novela upravuje aj stravovanie zadržaných osôb.
Novela reaguje aj na množiace sa krádeže v bankách. Ich objekty budú musieť byť od 1. januára 2006 zabezpečené bezpečnostnými a poplachovými systémami. Tie budú napojené na stredisko registrovania poplachov Policajného zboru alebo poplachový systém prevádzkovaný SBS, obecnou políciou či vlastnou ochranou. Objekty bánk budú musieť byť zabezpečené kamerovým bezpečnostným systémom s 24-hodinovým kvalitným záznamom. Sankcie za nedodržanie zákona budú vecou Národnej banky Slovenska.
Od 1. mája sa budú môcť stať vyšetrovateľmi aj osoby mladšie ako 24 rokov. Dôvodom zmeny je snaha umožniť vysokoškolským absolventom stať sa vyšetrovateľom-čakateľom hneď po ukončení štúdia, teda častokrát okolo 22. roku života. Po ročnej čakateľskej praxi a úspešnej skúške bude môcť byť vyšetrovateľom aj 23-ročný policajt. Zákon upravuje aj to, kedy sú poskytovatelia telekomunikačných služieb povinní sprístupniť štátnym orgánom predmet telekomunikačného tajomstva. Dopravcom sa stanovuje povinnosť, aby v prípade, že dovezú na územie SR cudzinca, ktorému následne slovenské orgány odoprú vstup, odviezli na svoje náklady preč.