Prevzal ju od prezidenta Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) Petra Krištúfka na slávnostnom večere, ktorý sa konal pri príležitosti XI. kongresu SLS a 1. kongresu všeobecného lekárstva za účasti vyše tisícky slovenských lekárov.
Profesor Zikmund je medzinárodne uznávaným odborníkom, ktorý sa venoval klinickému a experimentálnemu štúdiu vyšších nervových funkcií.
Cenu akademika Niederlanda, ktorá je uznávaná nielen na Slovensku ale aj v zahraničí, udeľuje Predsedníctvo SLS špičkovým odborníkom za celoživotnú vedeckú, odbornú a pedagogickú činnosť v oblasti medicíny a farmácie.
SLS po prvý raz udelila Jesseniovu cenu za celoživotnú činnosť v oblasti medicíny a farmácie. Jej laureátom sa stal profesor Jozef Čižmárik. Zaoberá sa identifikáciou nových chemických liečiv, štúdiom ich fyzikálno-chemických vlastností a biologickou účinnosťou.
Ján Jessenius sa ako profesor anatómie, chirurgie a botaniky preslávil prvou verejnou pitvou v roku 1600, ktorú vykonal v Prahe.
Guothovu cenu tradične udeľuje SLS mladým lekárom do 35 rokov. Tento rok ju dostal lekár Igor Riečanský, ktorý sa zaoberá neurológiou a stal sa prvým slovenským nositeľom titulu PhD. vo vednom odbore neuroveda v zahraničí.
Podľa Krištúfka Jonáš Bohumil Guoth, ktorý pochádzal z Liptova, počas štúdia medicíny v Pešti inicioval založenie lekársko-vedeckého "samovzdelávacieho" spolku Společnost lékařsko slowanská. Práve na činnosť uvedeného spolku nadväzuje Slovenská lekárska spoločnosť.
Ocenenie "Významná zdravotnícka udalosť roka 2004" udelilo predsedníctvo SLS spolu s redakciou Zdravotníckych novín lekárovi Rudolfovi Hrčkovi. Uvedenú poctu obvykle udeľujú jednotlivcovi, alebo kolektívu zdravotníckych pracovníkov za tvorivú odbornú činnosť, ktorej efekt sa prejavil v uplynulom roku.
Hrčka spolu s kolektívom praktických lekárov a gastroenterológov začal skríning rakoviny hrubého čreva. Do decembra 2004 zachytili celkove 120 karcinómov hrubého čreva a počet nálezov s rôznym stupňom malignity dosiahol 428, povedal Krištúfek.