Bratislava 8. januára (TASR) - Zákon o zahraničných Maďaroch obsahuje podľa Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) ustanovenia, ktoré sú pre SR neprijateľné a na území SR platiť nebudú. Problém však možno riešiť kultivovaným spôsobom a niet dôvodu na vyvolávanie emócií a hystérie, povedal dnes pred novinármi minister zahraničných vecí SR a podpredseda SDKÚ Eduard Kukan. Dodal, že celú situáciu považuje za "skúšku zrelosti alebo vyspelosti slovenskej politickej scény".
Kukan na dnešné rokovanie Koaličnej rady predloží návrh na pokračovanie rokovaní s maďarskou stranou. Zároveň bude žiadať, aby sa zákonom zaoberala Národná rada SR a po diskusii prijala vecné a krátke uznesenie, ktorým vyhlási nesúhlas s platnosťou tohto zákona na území SR. Minister však nepovažuje za vhodné prijímať legislatívne opatrenia na zamedzenie aplikácie tejto právnej normy a dáva prednosť diplomatickým rokovaniam.
Návrhy viacerých politických strán na riešenie uvedeného problému pomocou spomenutých legislatívnych opatrení pokladá SDKÚ za "predčasné, neopodstatnené a v tejto fáze vývoja nepotrebné". Úsilie politikov Strany maďarskej koalície získať preukazy zahraničného Maďara označil Kukan za ich osobné rozhodnutia. "Ak toto potrebujú k pocitu šťastia spokojnosti na území SR, nemám s tým problém," poznamenal minister.
Kukan konštatoval, že maďarská strana stále neposkytla k zákonu dostatok informácií a z avizovaných 10 až 11 vykonávacích predpisov predložila Slovensku len štyri. Preto v súčasnosti nie je reálny podklad na bilaterálne rokovanie štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničia, a nie to ešte na rokovanie ministrov či premiérov, ktoré nasledujú až ako "posledná inštancia". Kukan tak reagoval na dnešnú kritiku prezidenta Rudolfa Schustera, že sa ako šéf diplomacie vo veci zákona nedostatočne angažuje. Tým, kto by mal byť podľa Kukana iniciatívnejší, je maďarská strana, ktorá zákon schválila.
Vzhľadom na dohodu, ktorú dosiahli Rumunsko a Maďarsko pri zákone v otázke využívania pracovného trhu, minister uviedol, že "model memoranda je inšpirujúci aj pre nás". Dodal však, že SR nebude presadzovať využívanie trhu práce v Maďarsku pre slovenských občanov a že Rumunsko naopak nemalo výhrady voči niektorým ustanoveniam zákona, ktoré sú pre Slovensko neprijateľné. Ako zásadné výhrady SR k zákonu Kukan spomenul zavádzanie princípu exteritoriality, vytváranie právnych väzieb občanov iného štátu s maďarskou vládou a porušenie princípu nediskriminácie.
*mh hol rč ir