Bratislava 1. mája (TASR) - Postoj k európskej ústavnej zmluve by mali poslanci vysloviť na 42. schôdzi parlamentu, ktorú predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský zvolal na 10. mája. Podporu ratifikácii euroústave prezentovali všetky parlamentné strany s výnimkou KDH.
Odvolaniu bude na nadchádzajúcom zasadnutí parlamentu čeliť minister školstva Martin Fronc a premiér Mikuláš Dzurinda. Návrh na vyslovenie nedôvery Froncovi podá na úvod schôdze opozičný Smer, pričom bude požadovať, aby sa hlasovalo tajne. Ministrovi vyčíta Smer zlyhanie pri riadení rezortu školstva. Podporu pri odvolávaní mu prisľúbili poslanci za KSS, nezávislí združení v Slobodnom fóre i zákonodarcovia Vojtech Tkáč, Rudolf Žiak a Dušan Jarjabek. Za pád ministra školstva i premiéra zahlasuje aj ĽS-HZDS. Froncovo odvolanie tak istotne podporí 67 poslancov. Na odvolanie člena vlády je potrebných 76 hlasov.
Návrh na vyslovenie nedôvery Dzurindovi podá Smer počas 42. schôdze, takisto sa bude snažiť presadiť tajné hlasovanie. Snahu o odvolanie premiéra, ktoré by znamenalo pád celej vlády, Fico odôvodňuje tvrdením, že pravicová vláda na Slovensku "absolútne" zlyhala pri realizácii reforiem, keďže prehĺbili sociálne rozdiely medzi ľuďmi.
Program 42. schôdze má 90 bodov. Poslanci v druhom čítaní prerokujú vládny návrh zákona o študentských pôžičkách, ktorý predpokladá čiastočné spoplatnenie vysokoškolského štúdia. Ak parlament definitívne schváli tento návrh v predloženom znení, študenti vysokých škôl budú od septembra platiť za vysokoškolské štúdium od 0 do 26 tisíc korún ročne. Ak by školy od študentov vyberali maximálne školné, získali by viac ako 3,5 miliardy korún. Z nich 65 percent by mohli použiť na rozvoj a skvalitnenie vzdelávania a 35 percent by sa vrátilo naspäť študentom v podobe prospechových a motivačných štipendií.
V druhom čítaní sa zákonodarcovia budú zaoberať aj trestnými kódexmi - novým Trestným zákonom a Trestným poriadkom. Rekodifikovaný Trestný zákon ešte vo februári minister spravodlivosti Daniel Lipšic stiahol z rokovania parlamentu, lebo poslanci vtedy do neho presadili zmeny, ktoré mali byť podľa ministra v prospech mafie. Sporné oblasti sa týkali trestnej zodpovednosti právnických osôb a postihovania podpory zločineckej skupiny.
Poslanci v prvom čítaní prerokujú 49 návrhov právnych noriem. Medzi inými šesť noviel k reformným zákonom z dielne ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca i vládny návrh zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov. KDH do parlamentu opätovne predložilo ústavný zákon o zrušení amnestií vydaných expremiérom Vladimírom Mečiarom. Smer zas prišiel s novelou zákona o politických stranách, podľa ktorej by hospodárenie strán kontroloval Najvyšší kontrolný úrad.
V druhom čítaní sa plénum bude zaoberať 17 návrhmi legislatívnych noriem. Poslanci budú môcť definitívne rozhodnúť napríklad o prijatí zákona o preukazovaní pôvodu majetku z dielne Smeru. Snemovňa bude hlasovať aj o troch zákonoch, ktoré do parlamentu vrátil prezident Ivan Gašparovič. Zákonodarcovia prerokujú sedem správ, zaoberať sa budú aj riešením dostavby budovy novostavby SND.
bmg ds