Bratislava 8. januára (TASR) - Štrnásty plat pre zamestnancov pracujúcich na základe zákonov o štátnej a verejnej službe chce spolu s ďalšími výhodami pre nich zabezpečiť Strana demokratickej ľavice (SDĽ) poslaneckými novelami oboch právnych noriem. Predloží ich na januárovej schôdzi parlamentu.
Podľa podpredsedu ľavičiarov Ladislava Orosza je totiž potrebné zabezpečiť vyváženosť práv a povinností štátnych zamestnancov, pretože existuje nepomer medzi právnym postavením pracovníkov na základe zákonov o štátnej a verejnej službe a postavením porovnateľných kategórií štátnych zamestnancov, napríklad profesionálnych vojakov, policajtov či učiteľov. "Tento nepomer nie je zdôvodniteľný nejakými racionálnymi argumentmi, čo je podľa nášho názoru v rozpore s princípom rovnosti, prípadne s princípom nediskriminácie, ktorý je jasne vyjadrený v článku 12 ústavy," povedal dnes Orosz pred novinármi. Vážne pochybnosti o súlade oboch zákonov s ústavou zapríčinili podľa neho najmä prijaté pozmeňovacie návrhy poslanca Petra Tatára pri schvaľovacom procese v júli minulého roku.
Ľavičiari majú navyše informácie, že oba zákony spôsobili veľké rozčarovanie medzi zamestnancami štátnej služby. Viacero kvalifikovaných pracovníkov údajne uvažuje o odchode zo štátnej služby, "čo môže v konečnom dôsledku vážne ohroziť fungovanie štátu a kvalitné plnenie jeho základných funkcií," vyhlásil Orosz. Posilnením právneho postavenia štátnych zamestnancov sa podľa neho nepriamo posilní postavenie všetkých občanov, pretože bez kvalitného výkonu štátnej správy by sa naopak mohlo oslabiť.
Okrem trinásteho a štrnásteho platu ľavičiari požadujú v zákone o štátnej službe ustanoviť nárok na odchodné po nadobudnutí nároku na starobný alebo invalidný dôchodok vo výške posledného funkčného platu, ak zamestnanec odpracoval najmenej šesť rokov. Navrhujú tiež nárok na príplatok za štátnu službu v dôchodku vo výške 1,25 percenta priznaného dôchodku za každý rok započítanej praxe.
Iniciatívu SDĽ podporuje aj Konfederácia odborových zväzov. Jej podpredseda Igor Lenský však dnes uviedol, že by privítali aj ďalšie výhody - napríklad možnosť vyjednať kolektívnu zmluvu, posilniť práva odborov a zabezpečiť ich účasť vo všetkých poradných orgánoch, podľa pôvodného vládneho návrhu oboch zákonov.