Bratislava 1. mája (TASR) - Výročie vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ) dnes prišlo na Úrad vlády (ÚV) SR osláviť niekoľko stoviek občanov zo všetkých kútov Slovenska. Práve prvého mája mali jedinečnú príležitosť prezrieť si jednotlivé pracoviská vládneho kabinetu.
V rámci podujatia Rok Slovenska v EÚ sa návštevníci dozvedeli niečo o histórii budovy ÚV a prezreli si reprezentačné priestory vlády či dary od významných svetových štátnikov. Snáď najviac ľudí zaujal sklenený oblúk, ktorý dostal premiér Mikuláš Dzurinda ako dar od bývalého prezidenta USA Billa Clintona.
V záhrade Úradu vlády s návštevníkmi na trávniku pri kávičke diskutoval podpredseda vlády Pál Csáky, minister zahraničných vecí Eduard Kukan, najžiadanejšou osobou však bol premiér Dzurinda, ktorý rozdával autogramy ako "na bežiacom páse". Z hlúčiku ľudí ho musel napokon "vyslobodiť" jeho hovorca. "Najviac zo všetkého som si od ľudí vypočul povzbudenie," povedal novinárom aj keď priznal, že niekoľkí návštevníci sa naňho obrátili aj s konkrétnymi prosbami. Počas celého podujatia chodila po areáli žena s transparentom s nápisom "verejný protest", ktorým chcela vyjadriť svoj názor na situáciu v kysuckom regióne.
Ľudia, ktorí sa dnes prišli pozrieť, ako pracuje slovenská vláda, členstvo v EÚ zväčša ocenili. "Je to veľký prínos pre Slovensko. Čím ďalej, tým to bude lepšie," povedal TASR Jozef z Oravy, ktorý dnes prišiel do Bratislavy aj s priateľkou. "Slovensku to prinieslo viac pozitív než negatív," skonštatoval Paľo z Bratislavy. Jarovi zo Stupavy vyhovuje najmä to, že vďaka členstvu v únii môžu Slováci cestovať a vzdelávať sa v zahraničí. "Otvorené dvere" sú podľa pani Eleny z Brezovej pod Bradlom "dobrý krok" pre Slovensko.
Našli sa však aj nespokojní. "Mám skúsenosti s EÚ a skôr vidím taký pokles, že sme sa tam ešte nepresadili. Myslím si však, že celkovo Európska únia nebude na tom lepšie," uviedla pre TASR Dana z Bratislavy. Tento názor nadobudla pri práci "na západe".
Podujatie spríjemňovala hudobná skupina Bratislava Hot Serenaders, mnohí návštevníci sa pohupovali v príjemných rytmoch. Deti, ktorých prišlo s rodičmi neúrekom, súťažili v kreslení a pochutnávali si na sladkostiach. Všetci prítomní dostali modrý odznačik s 12 hviezdami so srdiečkom uprostred.
Historická budova úradu vlády v minulosti slúžila ako letné arcibiskupské sídlo. Z pôvodne renesančnej a barokovej podoby paláca sa dodnes zachovalo niekoľko prvkov. V 19. storočí bola v objekte paláca vojenská nemocnica. V rokoch 1941 1942 prešiel palác rekonštrukciou pre potreby sídla slovenskej vlády. Z kapacitných dôvodov bola v neskoršom období pri historickom arcibiskupskom paláci postavená i nová budova. Obe v súčasnosti tvoria Úrad vlády SR.