Bratislava 1. mája (TASR) - Európska únia (EÚ) nebola podľa europoslankyne Anny Záborskej (KDH) dostatočne pripravená na rozšírenie a vstup desiatich nových členských krajín do spoločenstva.
"Viac sa hovorilo o tom, či sme boli my pripravení na vstup. Nediskutovalo sa však o tom, či je na vstup pripravená únia," povedala dnes Záborská v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút 12. Podľa nej sa čiastočná nepripravenosť EÚ na rozšírenie prejavuje v meškajúcich prekladoch pre nové členské štáty, v meškajúcich konkurzoch, či nižšími platmi prekladateľov z nových členských štátov. Naznačila, že pri ďalšom rozširovaní by mala byť únia pripravená lepšie.
Europoslankyňa Monika Beňová (Smer) poznamenala, že EÚ bola na vstup nových krajín pripravená skôr po formálnej stránke. Dostatočne však nepočítala s tým, ako do jej politiky zasiahnu konkrétne politiky nových krajín. Ako príklad uviedla Lisabonskú stratégiu, ktorá sa musela redefinovať, hoci pri jej príprave v roku 2000 sa myslelo na vstup nových krajín. V tejto súvislosti upozornila aj na diskrimináciu nových štátov pri voľnom pohybe osôb či voľného trhu služieb. Nové štáty únie preto podľa nej musia pri presadzovaní svojich záujmov voči starým krajinám v týchto pre nich dôležitých oblastiach postupovať spoločne.
Aj europoslankyňa Irena Belohorská (ĽS-HZDS) si myslí, že napríklad obmedzenia pri voľnom pohybe osôb porušujú princíp únie, na čo viacnásobne upozorňovala aj v Európskom parlamente. Naznačila, že politika EÚ nie je politikou dneška, ale budúcnosti s výhľadom na niekoľko rokov dopredu. Výsledky preto SR nemôže chcieť hneď.
Podľa europoslanca Milana Gaľu (SDKÚ) je potrebné, aby sa únia ďalej rozširovala. Blok nových štátov sa tak podľa neho posilní a bude vedieť presadzovať svoje záujmy voči starým krajinám. Osobne je presvedčený, že vďaka realizovaným reformám Slovensko zhruba o 15 rokov dostihne ekonomickú úroveň štátov EÚ. V peňaženkách občanov sa kladné výsledky reforiem podľa neho prejavia o rok.