"Tieto predčasné voľby legitímne chápem. Vyhovujú Smeru, pretože má 30 percent. A obáva sa skúsenosti z minulých volieb, že keď príde nakoniec ku voľbám, keď sa začnú prejavovať naozaj pozitívne výsledky mnohých reforiem, že tie percentá pôjdu dole," povedal dnes Fronc v diskusnej relácii Televízie Joj Sedmička. Minister sa nebojí toho, či ho parlament odvolá z funkcie, alebo nie. Zdôraznil, že jeho cieľom je dotiahnuť veci a reformy v školstve do konca. Ak teda Národná rada SR voči nemu vyvodí konzekvencie, je to jej právo, ale potom musí počítať aj dôsledkami, ktoré odvolanie prinesie.
Ak niektorá z koaličných strán podporí ministrov pád, pôjde podľa Fronca jednoznačne o porušenie koaličnej dohody. Fronc si myslí, že ak koalícia bude postupovať podľa prijatých dohôd, v parlamente neprejde návrh na tajné hlasovanie pri jeho odvolávaní. Hlasovanie o vyslovovaní dôvery považuje šéf rezortu školstva za zvláštny postup, keďže sa týka iba konkrétnej interpelácie a nevyjadruje teda postoj k celkovému pôsobenia ministra.
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič upozornil, že návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi Froncovi nie je motivovaný v prvom rade politicky, ale odborne. Podľa neho bude fundovane spracovaný a poukáže na chyby ministra pri riadení rezortu školstva, predovšetkým v oblasti regionálneho školstva a športu. Čaplovič je presvedčený, že minister školstva nezvládol vedenie rezortu, nie po politickej, ale po odbornej stránke.
V prípade úspešného odvolania premiéra Mikuláša Dzurindu vidí Čaplovič ako "najčistejšiu" možnosť predčasné parlamentné voľby. Ak sa však vláda dokáže "zmobilizovať" a zmeniť program, do čela rezortov či na premiérsku funkciu zvoliť nových ľudí, môže podľa podpredsedu Smeru dovládnuť do konca volebného obdobia.