BRATISLAVA 1. mája (SITA) - Analýza vajec na obsah jedovatých látok zo šestnástich krajín sveta potvrdila podobné zistenia, aké prezentovali v marci Priatelia Zeme na Slovensku. Ochranári upozornili, že vzorky slepačích vajec z okolia košickej spaľovne obsahujú štyrikrát viac jedovatých dioxínov, než povoľujú limity EÚ a dvojnásobne viac polychlórovaných bifenylov (PCB). Ako konštatoval Ladislav Hegyi z Priateľov Zeme, "údaje sú alarmujúce". Až 70 percent vzoriek zo všetkých 17 krajín prekročilo limity EÚ pre dioxíny a 60 percent testovaných vajec prekročilo odporúčaný limit EÚ pre PCB. Slovenskí ochranári sa preto obracajú na ministerstvo životného prostredia, aby na konferencii krajín pristúpených k Štokholmskému dohovoru presadzovalo prísne limity pre obsah toxických zlúčenín v odpadoch, opatrenia na predchádzanie ich vzniku a ich účinnú elimináciu. Mimovládne organizácie z celého sveta budú na konferencii lobovať za to, aby sa zoznam zakázaných alebo obmedzovaných toxických látok rozšíril o ďalšie, ktoré poškodzujú zdravie ľudí a životné prostredie.
"Dioxíny sú vysoko toxické zlúčeniny. Poškodzujú imunitný a hormonálny systém, poškodzujú vyvíjajúci sa plod v tele matky, podporujú rast nádorov, poškodzujú nervový systém," uvádzajú Priatelia Zeme v stanovisku. Uvoľňujú sa najmä pri spaľovaní odpadov, domácom spaľovaní odpadov v peciach a na záhradách, pri prevádzke chemických podnikov, niektorých druhoch výroby a spracovaní kovov, pri produkcii pesticídov. PCB už v nízkych koncentráciách poškodzujú imunitný systém človeka, tvrdia Priatelia Zeme. Menia metabolizmus cudzorodých látok v organizme, spôsobujú poškodenie pečene, predstavujú aj určité riziko genetickej poruchy. Môžu vyvolať poruchy krvného obehu, štruktúry a funkcie štítnej žľazy, predĺženie tehotenstva, varujú environmentalisti. Najviac PCB obsahovali vajcia z Česka, Slovenska a Ruska. Vysoké koncentrácie týchto toxických látok boli objavené v blízkosti spaľovní a skládok odpadov, metalurgického priemyslu, cementární, chemických podnikov.
Monitoring sa uskutočnil v Indii, Bielorusku, Pakistane, Turecku, Bulharsku, Keni, Senegale, Uruguaji, v Česku, Mexiku, na Slovensku, USA, v Egypte, Tanzánii, Rusku, Indii a na Filipínach. Výskum je súčasťou medzinárodného projektu nazvaného - Splňte sľuby - eliminujte škodlivé chemikálie, ktorý zastrešuje koalícia mimovládnych organizácií a expertov IPEN.
ra;bl;fa