BRATISLAVA 2. mája (SITA) - Určitým rizikom v napredovaní nových členov únie je povstupová únava starých členských štátov. Ak sa nepodarí tento fenomén v krátkom čase prekonať, môže to negatívne ovplyvniť atmosféru v EÚ, uviedol dnes pre médiá slovenský veľvyslanec pri EÚ Maroš Šefčovič. Podľa neho sa to už odráža v tom, že sa veľmi intuitívne pomenúvajú nové faktory, ktoré by mohli negatívne ovplyvňovať životnú úroveň v starých členských krajinách. Je preto dôležité hovoriť o problémoch veľmi jasne, v presných štatistických číslach, pracovať s ekonomickými údajmi a nie s intuíciami, ktoré znejasňujú celý problém a vytvárajú obavy aj tam, kde by nemali byť, konštatoval. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan poznamenal, že určitá únava sa dala očakávať, pretože rozšírenie o desať nových štátov bolo najväčšie v histórii. Verí však, že únia dokáže úplne absorbovať nové členské štáty a "únava bude dočasná."
Druhý rok Slovenska v Európskej únii (EÚ) by mal byť z finančného hľadiska úspešnejší ako ten prvý. Odhady hovoria o tom, že finančný prínos nášho členstva by mal byť okolo 24 miliárd korún, povedal Šefčovič s tým, že ďalšia budúcnosť bude závisieť od toho, ako sa podarí dohodnúť finančná perspektíva. Okrem iného by mala určiť koľko eur pôjde do podporných fondov, najmä na rozvoj regiónov.
Na konci druhého roka v únii by sme mali podľa ministra Kukana hovoriť už nie o tom, čo sa nenaplnilo z našich obáv, ale o tom, čo sa podarilo dosiahnuť. Podľa jeho slov nás medzi inými čaká schvaľovanie európskej smernice o službách, ktorá by mohla pomôcť podnikateľom vykonávať činnosť v zahraničí, ak sa prijme v podobe, ako ju presadzuje Slovensko. Druhý rok musí priniesť veci, ktoré ľudia pocítia, aby sa o EÚ hovorilo v pozitívnom zmysle, dodal minister.