Bratislava 2. mája (TASR) - Jeden z posledných žijúcich východoeurópskych monarchov, rumunský kráľ Michal I. navštívi v utorok a v stredu Slovensko. Tento 83-ročný šľachtic dnes žije vo Švajčiarsku, rešpektuje republiku a svojej krajine pomáha v jej euroatlantickej integrácii.
Na Slovensko pricestuje spolu s manželkou Anou Bourbonskou a s princom Raduom pri príležitosti 60. výročia skončenia 2. svetovej vojny, v ktorej pomohli Slovensko oslobodiť od nemeckej okupácie po boku sovietskej armády aj rumunskí vojaci. Pri oslobodzovacích bojoch ich na Slovensku padlo okolo 13 tisíc.
Obdobie vlády Michala I. (1940 - 1947) v Rumunsku bolo vo vojnových rokoch mimoriadne zložité. Jeho moc v krajine bola spočiatku obmedzená. Štát fakticky riadil generál, maršal a vodca Ion Antonescu, ktorý Rumunsko zapojil do vojnového konfliktu po boku nacistického Nemecka. Kráľ Michal I. s tým však nesúhlasil, v auguste 1944 vydal ako hlavný veliteľ armády rozkaz maršala zatknúť a obrátiť rumunské zbrane proti Nemecku. Prevrat sa podaril a Rumunsko sa zapojilo do antihitlerovskej koalície. Rumunské vojská sa následne pripojili k Sovietskej armáde a postupne vytláčali nemecké a maďarské vojenské sily zo svojho územia. Pomohli poraziť fašizmus v Maďarsku aj v Československu.
Rumunsko sa po skončení vojny rýchlo dostalo do sovietskej sféry vplyvu. Keď začali v polovici roku 1945 vládu výrazne ovplyvňovať komunisti, kráľovi nepomohli ani zásluhy v boji proti fašizmu. O rok na to parlament Michalovi I. výrazne obmedzil právomoci a to bol jeden z dôvodov, pre ktorý sa na konci roku 1947 pod nátlakom rozhodol abdikovať. Spolu s rodinou opustil krajinu a odišiel do londýnskeho exilu. Neskôr žil vo Švajčiarsku a na ďalších miestach. Napriek tomu sa ale Michal I. snažil v rámci svojich možností podporovať demokratické skupiny a hnutia vo svojej krajine.
Kráľovská rodina sa mohla vrátiť do svojej vlasti až po revolúcii v roku 1989. Dostala naspäť niektoré pôvodné kráľovské majetky okrem najvýznamnejších zámkov Peleš a Pelišor v Karpatoch. Rumunská vláda však kráľovskej rodine sľúbila za niektoré majetky odškodnenie vo výške 30 miliónov eur. Kráľ Michal I. poskytuje krajine svoje diplomatické kontakty, manžel formálnej následníčky trónu princeznej Margarety, princ Radu Hohenzoller-Veringen, sa stal osobitným splnomocnencom rumunskej vlády pre integráciu a trvalo udržateľný rozvoj.
Rumunský kráľ Michal I. (1921), ktorý je potomkom nemeckého cisárskeho rodu Hohenzollerovcov, sa v Bratislave v utorok spolu s princom Raduom stretne s prezidentom Ivanom Gašparovičom, večer sa zúčastní na rumunskom zastupiteľskom úrade na kokteile. V stredu navštívia členovia kráľovskej rodiny Banskú Bystricu, stretnú sa s primátorom mesta Jánom Králikom, položia vence k pamätníku padlých v Banskej Bystrici a navštívia Múzeum SNP. Popoludní položia vence aj na ústrednom cintoríne padlých rumunských hrdinov vo Zvolene. Uctia si pamiatku 1. a 2. rumunskej armády, ktoré pomohli od jesene 1944 do jari 1945 oslobodiť viaceré slovenské mestá. Rumunskí hostia sa zúčastnia aj na pravoslávnej bohoslužbe a navštívia Zvolenský zámok.
Cestu na Slovensko, do Maďarska a Českej republiky podnikajú členovia rumunskej kráľovskej rodiny kvôli tomu, aby sa poklonili pamiatke svojich rodákov na rumunských cintorínoch padlých hrdinov.