Skládku nemohli dobrovoľníci upratať, lebo už na ňu šli peniaze z dotácií. Prácu mesto aj tak nedokončilo a museli ju upratať znovu. Samosprávy pritom peniaze na upratovanie majú, ale nevyužívajú ich.
Dokonca sa im nechce ani upozorňovať podnikateľov, aby si upratali na vlastnom pozemku. Matúš Čupka zo Zelenej hliadky hovorí o svojich skúsenostiach s úradníkmi v Bratislave.
Aké sú vaše skúsenosti s riešením čiernych skládok so samosprávami v Bratislave?
“V našich rozhovoroch je určitá deliaca čiara a tou je otázka, čo by sme mohli urobiť viac
„
„Ak sa s nimi rozprávame o úplnom základe, že čierne skládky treba odstrániť, tak nachádzame spoločnú reč. Problém nastáva, keď hovoríme o tom, ako ten proces zefektívniť a zrýchliť. My sme ešte v roku 2014 mali viacero stretnutí s exprimátorom Milanom Ftáčnikom, kde sme sa mu snažili vysvetliť, že úradníci tak trochu zneužívajú situáciu a nechávajú čierne skládky na mieste.“
Ako to robili?
„Dajú podanie na okresný úrad, ten spustí 30-dňové konanie. Potom zvolá stretnutie, kde sa úradníci stretnú a porozmýšľajú, čo sa v skládke nachádza. Potom trvá ďalší mesiac, kým okresný úrad určí, či je ten odpad z podnikateľskej činnosti alebo komunálny. Od toho závisí, kto to bude riešiť. Potom samospráva ešte spustí verejné obstarávanie a ľudia si vedia predstaviť, ako sa za ten čas skládka môže zväčšiť. Cez verejný tlak sa nám podarilo dosiahnuť, že od roku 2014 magistrát odstraňuje čierne skládky hneď, ak je to na jeho pozemku. Vyhne sa tak tomuto zložitému procesu. S magistrátom máme ešte aj nadštandardnú spoluprácu v tom, že nám vedia pri upratovaní bezplatne pristaviť veľkokapacitné kontajnery.“

Ako úradníci pristupujú k vašim návrhom na zlepšenie?