BRATISLAVA. Bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai je podozrivý, že sa dopustil pytliactva. Minulý štvrtok večer, neďaleko horského priechodu Soroška zastrelil jeleňa a zrejme pritom porušil zákon.
V prípade začala polícia trestné stíhanie pre trestný čin pytliactva. Nikoho zatiaľ neobvinila. Na prípad upozornila televízia Joj.
Foraia minulý rok v septembri odvolal bývalý minister zdravotníctva zo Smeru Viliam Čislák z kresla šéfa štátnej zdravotnej poisťovne pre zmluvy, ktoré uzavrela so siedmimi firmami jeho tety Anny Sučkovej.

Výstrel do noci
„Asi päť minút pred deviatou padol výstrel,“ hovorí poľovník Ernest Csontos z Poľovníckeho združenia Pod Sokoliou skalou v Silickej Jablonici.
Vzbudilo to jeho pozornosť, lebo na jelene, ktoré majú teraz ruju, sa podľa zákona dve hodiny po západe slnka už nesmie strieľať. Minulý štvrtok zapadlo slnko tri minúty pred pol siedmou večer.
Csontos s ostatnými poľovníkmi nasadli do auta a išli na miesto, odkiaľ počuli výstrel. Našli terénne auto, ktoré videl poľovník asi o pol deviatej, ako so zapnutým reflektorom jazdí po poli. Loviť zver so zapnutým reflektorom je tiež zakázané.
Pri aute stretli dvoch poľovníkov, jedným z nich bol Forai. „Snažili sa naložiť nevyvrhnutého jeleňa (s vnútornosťami, celého – pozn. red.),“ vraví Csontos. Nedarilo sa im to podľa neho, lebo zviera bolo ťažké a boli naň len dvaja.
Poľovníci zo Silickej Jablonice na Foraia a jeho sprievodcu nakrútili a zavolali políciu. Kým však prišla, obaja aj s jeleňom, ktorého medzičasom rozrezali, odišli.

Spor o čas
S Foraiom sa denníku SME nepodarilo spojiť. Pre televíziu Joj povedal, že na poľovačku mal povolenie.
Jeho slová pre SME potvrdil aj Peter Hudák, šéf Poľovníckeho združenia Janík, v ktorého revíri Forai jeleňa zastrelil. „Poľovalo sa presne podľa pravidiel,“ hovorí. Bývalý šéf štátnej zdravotnej poisťovne mal plombu, povolenku a bol zapísaný v poľovnej knihe.
„Rana bola vystrelená v čase, keď sa mohla vystreliť,“ tvrdí Hudák. „Mne sa zdá, že 19.50, neviem presne, je to zapísané v knižke.“ Strelcom bol podľa neho Forai. Všetky údaje podľa neho skontrolovala o pol druhej v noci v sídle poľovníckeho združenia polícia.
Forai podľa Hudáka zastrelil menšieho jeleňa, za ktorého po spracovaní zaplatí od 300 do 500 eur.
„Zatiaľ sa vyšetrovaním zisťuje, či vôbec došlo k trestnému činu,“ povedal košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

Od poslancov až k prezidentovi
Pre poľovačky sa do stretu so zákonom dostali viacerí politici. Nikto z nich nebol trestaný.
Asi najznámejším prípadom bola v roku 2009 poľovačka v Lešti, pri ktorej zomrel lesník Michal Bobák. Prezidentská kancelária potom neobratne vysvetľovala, že prezident Ivan Gašparovič na spomínanej poľovačke nebol. Jej dôkazy však boli sporné.
O tri roky neskôr bol zase na poľovačke na Záhorí, na ktorej sa zúčastnil aj Gašparovič, postrelili 61-ročného poľovníka z Galanty.
V roku 2006 štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva za Smer Marián Záhumenský zastrelil zadarmo v štátnych lesoch kráľovského jeleňa. Po medializácii a otázkach na podozrivú dotáciu z ministerstva pre jeho firmu musel odstúpiť.
V Tatranskom národnom parku, kde sa od roku 1995 nesmie loviť, okrem Gašparoviča zastrelil jeleňa v roku 2005 aj Pál Farkas z SMK.
Viacerí politici, ako napríklad Jozef Tarčák z HZDS či jeho stranícky kolega a niekdajší šéf NKÚ Ján Jasovský, zas vo funkciách lovili zadarmo. S Jasovským bol na poľovačke vtedajší šéf Špeciálneho súdu Michal Truban, odmietol však, že by strieľal zadarmo.

Beata
Balogová
