BRATISLAVA. Štvrťmiliardový protiteroristický balíček, ktorý si pred voľbami schválil Smer, sa míňa, no sčasti zostáva len na papieri. Štátu nevychádza najmä zámer prijať do troch rokov 2500 nových policajtov či 800 vojakov.
Ministerstvá tak tento rok síce zvýšili tabuľkové počty ozbrojencov, no reálne do nich pribudol len zlomok z pôvodných plánov. Napríklad vnútro zvýšilo počet tabuľkových miest od januára o tisícku, a to na 22 118, no počet neobsadených miest je dnes na úrovni asi dvoch tisícok. Znamená to, že naplnené nie sú ani pôvodné počty, ktoré platili ešte pred prijatím štedrého balíčka.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že ideálnu úplnú obsadenosť sa dosiahnuť snaží, no nechce ustúpiť od svojich nárokov.
„Realita je taká, že kritériá na prijatie do policajných služieb sú náročné. Vzhľadom na náročnosť policajného povolania nie je možné upustiť od požiadaviek,“ uviedol tlačový odbor rezortu.
Podobne je na tom aj armáda. Tá o presných počtoch s ohľadom na vojenské tajomstvá nehovorí, no zaostávanie za pôvodnými sľubmi pripustila. „Môžeme povedať, že v súčasnosti počty nie sú naplnené na sto percent,“ povedala hovorkyňa rezortu Danka Capáková.
Rozpočty obidvoch rezortov pritom rastú, ako by v nich noví ľudia skutočne pracovali. Podľa aktuálneho návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok by mali dostať oba rezorty dokopy navyše oproti tomuto roku asi 300-miliónov eur.

Policajná veľmoc
Zámer Smeru výrazne zvyšovať počty ozbrojencov kritizovali analytici už pri jeho ohlásení pred rokom. Vtedy ich jednofarebná vláda Smeru použila ako reakciu na teroristické útoky vo svete a utečeneckú krízu.
Slovensko pritom už pred opatrením patrilo v počte policajtov medzi veľmoci. Viaceré analýzy navyše ukázali, že viac policajtov neznamená automaticky aj vyššiu bezpečnosť.