BRATISLAVA/BRUSEL/ŠTRASBURG. Výsledky nedeľňajšieho referenda v Kolumbii, v ktorom občania tejto krajiny odmietli mierovú dohodu medzi vládou a rebelmi z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC), je sklamaním, neohrozí však mierový proces, ktorý poslanci Európskeho parlamentu (EP) vnímajú ako nezvratný.
Konečné prímerie v krajine
Vyplýva to zo stredajšej poobedňajšej rozpravy v pléne EP so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí SR Ivanom Korčokom, ktorý ako predstaviteľ predsedníckej krajiny v Rade EÚ pred poslancami zastupoval záujmy členských krajín únie.
Zákonodarcovia vyzvali EÚ, aby aj naďalej podporovala mierové úsilie v Kolumbii, a zdôraznili, že po neúspešnom referende by hnutie FARC nemalo byť opätovne zaradené na zoznam teroristov EÚ.
Korčok, ktorý v rozprave vystúpil v mene šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej, vo svojom prejave upozornil, že v súčasnej situácii je nevyhnutné, aby FARC a kolumbijská vláda potvrdili svoj záväzok dosiahnuť konečné prímerie v krajine.
Dosiahnutie dlhodobého mieru
Podľa jeho slov Európska únia bude podporovať Kolumbiu v snahách o dosiahnutie dlhodobého a udržateľného mieru. Zároveň potvrdil, že výsledky referenda nebudú mať vplyv na rozhodnutie Bruselu vyňať FARC zo svojho zoznamu teroristických skupín.
Slovenský europoslanec Eduard Kukan, ktorý je v EP členom Výboru pre zahraničné záležitosti, v tejto súvislosti konštatoval, že EÚ teraz nesmie strácať čas lamentovaním nad výsledkami referenda.
"Najdôležitejšie je, aby sa zabránilo novej vlne násilia. V tomto smere musí EÚ podporiť snahy prezidenta Juana Manuela Santosa a veliteľa Revolučných ozbrojených síl Kolumbie Timoleóna Jimeneza o zachovanie mierovej dohody z 29. augusta, ktorá je ohrozená," upozornil Kukan.