BRATISLAVA. Pri príležitosti Dňa boja proti hladu, ktorý každoročne pripadá na 16. októbra, zorganizovala humanitárna organizácia Magna spolu so spoločnosťou Medusa Group kampaň na boj proti podvýžive detí. Od pondelka 10. októbra do nedele 16. októbra budú môcť návštevníci prevádzok Primi Eurovea, Kantína v Digital Parku, ale aj návštevníci Auparku a Bory Mall v Bratislave prispieť finančne na kúpu terapeutickej stravy pre podvyživené deti.
Princíp je jednoduchý - stačí, ak zákazníci k svojmu účtu za jedlo pripočítajú navyše aspoň jedno euro, spoločnosť Medusa Group prispeje na stravu rovnakou sumou. "Celý výťažok pôjde Magne na nákup stravy pre deti. V závere zdvojnásobíme to, čo sa podarí vyzbierať," informovala na tlačovej besede ku kampani vedúca marketingu spoločnosti Medusa Group Tamara Pavelková.
Terapeutická strava
Vo vybraných prevádzkach, ktoré pre kampaň zvolili z dôvodu najvyššej návštevnosti, budú môcť zákazníci terapeutickú stravu aj ochutnať. Jedno balenie tejto stravy obsahuje deväť výživných tyčiniek a stojí tri eurá.
Táto špeciálna terapeutická strava, ktorá je základným liekom na podvýživu detí, má názov RUTF (ready to use therapeutic food). Podáva sa vo forme pasty alebo tyčiniek a obsahuje všetky potrebné živiny. RUTF vylieči väčšinu detí s akútnou podvýživou do ôsmich až dvanástich týždňov. Najviac detí ohrozených podvýživou žije v Ázii a v Afrike. Podvýživa u dieťaťa znamená, že neprijíma dostatočne kalorickú stravu na to, aby sa jeho telo a mozog mohli poriadne vyvíjať. Na svete trpí podvýživou jedno z 13 detí.
Podvýživa má niekoľko rozmedzí - mierna, chronická, stredne ťažká, ťažká podvýživa až hlad. "S podvýživou neviete bojovať jednoducho. Neviete s ňou bojovať takým spôsobom, že dieťa zoberiete na obed, tak, že mu kúpite ryžu. Je to ochorenie, ktoré treba odstrániť systematicky," povedal riaditeľ organizácie Magna Martin Bandžák a dodal, že podvyživené dieťa treba vnímať ako pacienta so závažným zdravotným problémom, ktorému môže podľahnúť.
Model IMAM
Magna používa na vyhľadávanie všetkých štádií podvýživy model prevencie s názvom IMAM, podľa ktorého podvyživené deti nájdu a liečia priamo v komunite. Dôvodom sú často ťažko dostupné a odľahlé oblasti, kde je prístup k zdravotnej starostlivosti obmedzený. Preto je dôležité nastaviť im terapeutickú stravu skôr, ako u dieťaťa nastanú závažnejšie zdravotné problémy, pre ktoré by mu hrozila hospitalizácia. Najobávanejšie sú dehydratácia, nízka hladina cukru či poruchy metabolizmu iónov, ktoré môžu poškodiť mozog dieťaťa.
"Z chronického hľadiska je pacient dlhodobo strádajúci energiu a živiny postihnutý spomalením až zastavením rastu a psychomotorického vývoja," uvádza v tlačovej správe Magna s tým, že tieto deti smrteľne ohrozujú také ochorenia ako hnačky, zápal pľúc a osýpky.
"Akútne komplikácie sa riešia v priebehu 24 hodín, keď je pacient uložený na lôžku. Potom sa začne s liečbou podvýživy," uviedla detská lekárka Eva Vitáriušová, ktorá s organizáciou Magna spolupracuje v teréne už deväť rokov. Ako tvrdí, liečba podvýživy zahŕňa neustále kontroly hmotnosti, pretože dávkovanie je v každom prípade dieťaťa a štádia podvýživy iné. Hranice sa nesmú prekročiť.
Diagnostika
Jedným z nástrojov pre diagnostiku podvýživy je meranie obvodu ramena dieťaťa pomocou pásky. Podľa príslušnej farby na páske lekári dokážu určiť v akom štádiu podvýživy sa dieťa nachádza. Červená znamená akútny prípad podvýživy.
Takýto prípad riešila Magna v septembri v Kambodži, kde jej tím objavil 11 mesačnú ťažko podvyživenú Sreymom, ktorá vážila len 5,4 kg. Dievčatko malo zápal pľúc, vysoké horúčky a silné hnačky. Tím ju previezol do nemocnice, podal jej prípravky na rehydratáciu a antibiotickú liečbu. Po viac ako dvoch týždňoch prepustili Sreymom z nemocnice do domácej starostlivosti. Terapeutická liečba jej podvýživy však potrvá ešte približne päť týždňov.
Humanitárna organizácia Magna používa terapeutickú stravu vo všetkých svojich nutričných programoch, napríklad v Kongu, Kambodži, Mjanmarsku, Južnom Sudáne, Sýrii, Konžskej demokratickej republike a tiež v Keni a Somálsku. Konžská demokratická republika sa v rebríčku ťažkej a akútnej podvýživy nachádza na druhom mieste. Jedno zo šiestich detí sa nedožije päť rokov. Až 45 percent zo všetkých úmrtí má na svedomí podvýživa. Magna preto v rámci prevencie pracuje aj s rodičmi a celou rodinou detí. Matky učia dodržiavať pravidlá starostlivosti o deti od prvého dňa života dieťaťa.