BRUSEL/BRATISLAVA. Predsedovia parlamentov členských krajín Európskej únie a Európskeho parlamentu (EP) spolu hovorili o budúcnosti Únie po tom, čo sa Británia rozhodla spoločenstvo opustiť. Túto tému už po príchode na neformálny summit predsedov parlamentov v Bratislave avizoval šéf EP Martin Schulz.
"Dnešný summit je veľmi dôležitý. Po bratislavskom summite lídrov EÚ je dôležité, aby aj predsedovia parlamentov diskutovali o budúcnosti EÚ po rozhodnutí Británie opustiť Úniu," uviedol. Ako šéf europarlamentu mal kolegov informovať o stratégii EP v súvislosti s brexitom.
Na otázku, či by mali národné parlamenty zohrávať väčšiu úlohu pri prijímaní európskej legislatívy, uviedol Schulz, že parlamenty hrajú kľúčovú úlohu.
S europarlamentom sa podľa neho dopĺňajú a nestoja proti sebe. Pripomenul, že členské krajiny sú zastúpené v európskych orgánoch.
Nasledovať môžu ďalší
Podľa predsedu Senátu írskeho parlamentu Denisa O'Donovana by bolo veľmi smutné, keby sa po Británii rozhodli opustiť Európsku úniu aj ďalšie krajiny.
Na otázku prípadného zmenšovania vplyvu európskych inštitúcií v prospech národných vlád a parlamentov odpoveď nemá a podľa neho ju nepozná dnes nikto. Pripúšťa ale, že ak je ľahké odísť z Únie pre Britániu, môžu sa s touto myšlienkou pohrávať aj iné štáty.
Priateľský rozvod
Rozvod Európskej únie s Veľkou Britániou by mal byť priateľský. Myslí si to šéf francúzskeho Senátu Gérard Larcher. Zdôraznil, že ide o jeho osobný názor, ktorý má vo francúzskom parlamente podporu.
"Náš rozvod by prebehnúť po priateľskej línii. Francúzsko nezabúda na to, za čo vďačí Veľkej Británii," poznamenal na tlačovej konferencii po skončení neformálneho summitu predsedov parlamentov členských krajín Európskej únie a šéfa Európskeho parlamentu Martina Schulza, ktorý zorganizoval predseda Národnej rady SR Andrej Danko.
Predseda estónskeho parlamentu Eiki Nestor uviedol, že po britskom referende, v ktorom Briti rozhodli, že chcú odísť z únie, sa stále objavuje otázka, kto bude ďalší. "Po tomto dvojdňovom stretnutí som si istý, že nebude ďalší," vyhlásil Nestor.
Akcent na zrozumiteľnosť
Európa by mala byť pre ľudí zrozumiteľnejšia, myslí si šéf maltského parlamentu Angelo Farrugia. Malta sa podľa neho bude usilovať urobiť Európu zrozumiteľnejšiu ľuďom. Poukázal na to, že tu existuje bruselská bublina.
"Musíme zabezpečiť, aby tu táto bublina nezostala. Musíme komunikovať presne," povedal Farrugia na tlačovej konferencii po skončení neformálneho summitu predsedu parlamentov v Bratislave.
Malta prevezme predsedníctvo v Rade EÚ v januári. Farrugia avizoval, že bude pokračovať v takomto summite. "Je to vynikajúci spôsob, ako diskutovať," poznamenal. Poukázal na priority maltského predsedníctva.
"Základný princíp počas maltského predsedníctva bude spočívať v tom, že Európa musí byť inteligentná. Musíme sa pozrieť na to, aké máme výzvy aj príležitosti. Nemôžeme plakať nad brexitom, musíme ísť ďalej. Musíme začať proces, aby sme znovuožili, znovu naplnili energiou našu Európu," vyhlásil.
Summit zvolal Danko
Neformálny summit zvolal predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Zúčastňuje sa na ňom viac ako 20 šéfov národných parlamentov.
"Odvaha zvolať summit do Bratislavy v neštandardnej neoficiálnej podobe sa oplatila. Našli sme podporu takmer všetkých štátov únie. Toto stretnutie predchádza konferencii európskych parlamentov, ktorú bude Bratislava organizovať v apríli a vzíde z neho deklarácia spoločného postupu národných parlamentov," povedal Danko.
Na otázku, aké konkrétne závery parlamentní lídri sformulovali, Danko odvetil, že zazneli také poučné veci, že všetci účastníci summitu budú tlmočiť, ako sa Bratislava chopila svojej úlohy, stmeľuje štáty a hľadá nové pozície.
Danko uznal, že keby dnešný neformálny summit nebol, v živote bežného človeka by sa nezmenilo nič. "Je to ale určitý krok a otvorenie dverí. Pokiaľ sa stretávajú lídri parlamentov raz za rok, je to málo. Dnes sa otvorili srdcia, rozvíja sa dialóg, začali sme sa spoznávať," konštatoval.
Na margo brexitu Danko poznamenal, že bola chyba Veľkej Británie odísť z únie.